Kassa met de kindervriend Finale van 'Wie is Di-rect?' kijktip kijken luisteren Het ongeduld rondom de aankomst van Sinterklaas is dit jaar niet te beteugelen. Door bioscoopfilms, een glossy en talloze Sintprogramma's op televisie duurt het pakjesfeest tegenwoordig de hele herfst. door Bernice Breure en Monique Brandt zaterdag, 21.35 uur foto Kees Tabak zaterdag 7 november 2009 In Slot Marsepeinstein weet nieuwsgierige Jonas, de kleinzoon van Sints klokkenmaker, het kasteel van Sinterklaas illegaal binnen te dringen. Met grote gevolgen. M h k wil dat Sinterklaas en de Zwarte Pieten nu I wakker worden", krijst een overenthousiaste I peuter op zondagoch- I tend in een nog pikdon kere bioscoopzaal. Luttele minu ten later wordt zijn eis ingewilligd: Sinterklaas en Pieten beleven in de Meezing Moevie van het Sinterklaas journaal een spannend avontuur nadat tijdens een storm alle pakjes van boord zijn gewaaid. De moe der van de peuter zucht eens diep. Het is nog niet half oktober als haar kleintje al stuitert van de Sin terklaasspanning. 'Nederland is nu al druk met Sin terklaas', meldt het Sinterklaasjour naal in de bioscoop. Het is een waarheid als een koe. Sinterklaas is gewoonweg niet meer te ontlo pen. Sinds de herfstvakantie draaien in de bioscoop twee Sinter- klaasfilms. Naast de Meezing Moe vie is er ook Sinterklaas en de Ver dwenen Pakjesboot, die in krap drie weken tijd met 100.000 bezoekers de status van Gouden Film bereik te. Liefhebbers van nog grotere me nigten kinderen hebben de komen de weken keus uit Sinterklaasknal- festijnen van SBS en RTL, een Sin terklaasshow van Ron Boszhard en een grote Sinterklaasshow in de Amsterdam Arena. In de tijdschriftenschappen eist de kindervriend ook een prominente plek op met de voor volwassenen bestemde glossy Sint. Met BN'ers die vertellen over hun Sint-herinneringen en diepte-inter views met Sinterklaas, de hoofd piet, de kerstman en de paashaas. Op televisie stuit je eveneens voortdurend op die verdraaide ro de mijter. RTL brengt, voor het eerst in haar 20-jarige geschiede nis, een dramaserie rond de Sint. De zender heeft De Club van Sin terklaas aangekocht, dat voorheen jarenlang bij kinderzender Jetix te zien was, en schotelt de jonge kij kers dagelijks afleveringen voor over Testpiet, Profpiet, Hoge Hoog te Piet, Hulppiet en Kluspiet. RTL wil zich nadrukkelijker als fa miliezender profileren, verklaart een woordvoerder de keuze voor de Sint. „We hopen hiermee mee te liften op het succes dat Sinter klaas nu eenmaal is." Op Nickelodeon is het sinds begin november ook feest. In Slot Marse peinstein weet nieuwsgierige Jonas, de kleinzoon van Sints klokkenma ker, het kasteel van de bebaarde 'kindervriend illegaal binnen te dringen, met grote gevolgen. Het meest vertrouwde Sint-pro gramma, het dagelijkse Sinterklaas journaal van de NPS, begint zoals elk jaar drie dagen voor de tv-in- tocht van Sinterklaas, die zaterdag 14 november zijn stoomboot aan legt in Schiedam. Eindredacteur Ajé Boschhuizen is druk bezig met de opnamen van het dagelijkse journaal, waarbij de kijkertjes in nieuwsvorm een spannend avon tuur rond Sint en zijn Pieten krijgt voorgeschoteld. De Meezing Moevie diende als op maat naar deze avonturen, vertelt Boschhuizen. „We wilden met het merk Sinterklaasjournaal ook op een andere plek zichtbaar zijn. Vroeger ging je met je familie naar het buurthuis, waar je dan samen liedjes zong en de Sint de hand kon schudden. Wij wilden die buurthuisbeleving terugbrengen in de bioscoop. Het is meer dan zo maar een film." Boschhuizen ziet ook wel dat ande re omroepen meeliften op zijn suc ces. „Het gaat om geld verdienen. Sinterklaas is nu eenmaal kassa. En iedereen heeft recht op zijn ei gen feestje." Pedagoge Sandra Veenstra van ad viesbureau Grownup denkt daar iets anders over. Je hoort haar niet zeggen dat kinderen een trauma krijgen van die overdosis Sinter klaas. Maar schadelijk is die stort vloed aan Sinterklaasavonturen wel, meent ze. Het Grote Boek ver dwenen, de pakjesboot gezonken, Sint geveld door de Mexicaanse griep: de bizarre verhaallijnen be vorderen de huiselijke rust be paald niet in gezinnen met kleine kinderen. Veenstra: „De overdaad ontwart bovendien de mythe. Er wordt spanning op spanning ge bouwd en het kind krijgt niet of nauwelijks de kans dat weer af te bouwen. Het heeft net het ene avontuur van Sinterklaas gelukkig goed zien aflopen, valt alweer in het volgende verhaal op een ande re zender, of komt Sinterklaas weer tegen in een winkel. Heel on rustig." Een oproep aan programmama kers of de commercie, daar begint Veenstra niet aan. „Ik denk dat ouders er zelf veel aan kunnen doen om de schade te beperken. Doe niet elke avond wat in de schoen bijvoorbeeld. En wat de ve le televisieprogramma's betreft, maak een keuze voor één zender. Drie weken op de toppen van spanning zitten voorafgaand aan pakjesavond, dat is echt al indruk wekkend genoeg." Reageren? redactie.media@wegener.nl Sint, waar en wanneer? Televisie De Club van Sinterklaasschool dagen, RTL4, 16.45 uur Slot Marsepeinstein, schooldagen, Nickelodeon, 7.30 uur (herha ling om 1 7.00 uur) Het Sinterklaasjournaal (NPS), vanaf 11 november, Nederland 1 en 3, 17.40 uur Sinterklaasintocht in Schiedam, 14 november, Nederland 1 en 3, vanaf 12.00 uur Het Paard van Sinterklaas, 28 no vember, Nederland 3, 15.30 uur Waar is het Paard van Sinter klaas?, 29 november, Neder land 3,15.30 uur Compilatie bezoek Sinterklaas aan Sesamstraat, 5 december, Nederland 3, 07.05 uur Sinterklaasjournaal Jaaroverzicht, 5 december, Nederland 3, 13.10 en 17.15 uur Sinterklaasliedjes gezongen door finalisten van het Junior Songfesti val, 5 december, Nederland 3, 13.45 uur. Evenementen Ron Boszhard, De geheime chocola deletters van de Sint, vanaf 18 november in het hele land. http://u.nu/9m2s3 Ajax Kids Club Sinterklaasfeest met Dieuwertje Blok, Hakim en Djuli. Amsterdam Arena, zaterdag 21 november. www.amsterdamarena.nl RTL, Club van Sinterklaasfeest met Nick Simon, Djumbo en pietenacrobatiek. Jaarbeurs Utrecht, zondag 29 november. http://u.nu/9n2s3 SBS, Het feest van Sinterklaas met Ernst Bobbie en de rest. Ahoy' Rotterdam, zaterdag 28 en zondag 28 november. www.hetfeestvansinterklaas.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87