verandert langzaam van koers ii spectrum Zaterdag 7 november 2009 Berlijn Twintig jaar na de val van de Berlijnse Muur is van een scherpe Oost-Westtegenstelling nog maar weinig te bespeuren. „Juist in Berlijn is de Muur het minst aanwezig 'in de hoofden'." door Oene van der Wal als we met bezoekers gingen kijken." Afgelopen voorjaar won ze een prijs van de stad Ber lijn met een kort, literair verhaal over de onzeker heid en de weerstand die ze als West-Berlijnse voel de na de val van de Muur. „Na mijn prijs hebben ver schillende mensen me verteld dat ze net als ik bang waren voor de gevolgen." Emotioneel is er inderdaad iets weggevallen, zegt Von Moers. Er zijn stadsdelen die je niet meer her kent, bepaalde plekken zijn verdwenen. Berlijn is een gewone metropool geworden. De stad is interna- tionaler, diverser en levendiger geworden, ai is ook de criminaliteit toegenomen. Volgens Von Moers is er veel gewonnen: „Ik heb het gevoel dat Berlijn lich ter is geworden, alles is niet meer zo zwaar en er is ook niet meer zoveel kapot." Ze verlangt niet meer terug naar het oude West-Ber- lijn, zegt ze. Hooguit voor de grap zegt ze net als vroeger wel eens 'Ost-Menschen' als ze het over mensen uit de DDR heeft. Soms is er ouderwetse irri tatie, bijvoorbeeld als een vakman uit Oost zegt dat hij de houten vloer niet kan maken omdat ze die in de DDR niet kenden. „Dan denk ik: sorry, in 1990 had ik dat begrepen. Maar anno 2009 niet meer. Ze ker niet als iemand 40 is en geen 60." Ze zegt met mensen uit de ex-DDR vaak beter over het verleden te kunnen praten. „Het gevoel dat er iets verloren is gegaan, vind ik bij die mensen eerder terug." Stadssocioloog Gude waarschuwt ervoor de verande ringen in Berlijn uitsluitend toe te schrijven aan de val van de Muur: „In de mondiale politiek en de eco nomie is de afgelopen twintig jaar ook heel veel ver anderd. Dat heeft waarschijnlijk een veel fundamen telere uitwerking op Berlijn dan puur de opening van de Muur." Bovendien is de transformatie nog lang niet ten ein de. Om echt één te worden, is misschien nog wel twintig jaar nodig. „Buurten gaan niet zo snel achter uit als wel beweerd wordt. De stad is als een tanker die langzaam van koers verandert." Twintig jaar na de val van de Muur en de vereniging van Duitsland en Berlijn valt één ding misschien wel het meeste op: in het verenigde Berlijn is geen plaats voor de herinnering aan West-Berlijn, signaleert Rott. Ook het nostalgisch verlangen naar West-Ber lijn is, anders dan de bekende 'Ostalgie', niet oppor tuun. West-Berlijn ontleende zijn identiteit vooral aan de Muur en aan de blokkade en de luchtbrug van 1948. Maar deze bijzondere rol van de stad heeft geen plaats gekregen. Rott: „Oost-Berlijn negeert de geschiedenis van de andere helft demonstratief." reageren? spectrum@wegener.nl Het beeld de Mauerspringer, gemaakt door Florian en Michael Brauer, naar de beroemde foto van een vluchtende Oost-Duitse militair, op de plek waar vroeger de Berlinse Muur stond. Op de achtergrond het voormalige Oost-Berlijn. foto CF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83