9 spectrum 'Sommige illegalen geven al hun leefgeld in ruil voor medische behandeling' Zaterdag 7 november 2009 ke ziekten op straat lopen. Maar in de praktijk schort er volgens hulpverleners nog veel aan. Zo moeten ze soms oeverloos praten om hun patiënt het zieken huis in te krijgen. Nazorg is slecht geregeld, tandarts- zorg en fysiotherapie nauwelijks te krijgen en de toe gang tot de geestelijke zorg is nog zeer beperkt. Onlangs stuurde Co van Melle nog een ernstig psy chotische man, die stemmen hoort, door naar een psychiater. Nu zit de man weer angstig voor hem. Hij kreeg alleen een hoge dosis medicatie, met de me dedeling over drie maanden terug te komen. „Ik slaap niet meer. Om de paar uur praat ze tegen me", vertelt hij, terwijl hij zijn handen op zijn hoofd legt om de pijn aan te duiden. 'Ze', is volgens hem een zwarte cobra. „Ze kijkt me recht in mijn gezicht aan." Volgens Margreet Kroesen, coördinator van Dokters van de Wereld, loopt de nieuwe regeling vooral spaak vanwege de kosten. Tot september dit jaar kreeg de organisatie al 133 meldingen van patiënten die zijn geweigerd door ziekenhuizen of artsen. In heel 2008 waren dat er 138. Op grond van de nieuwe regeling krijgen momen teel 22 gecontracteerde ziekenhuizen de kosten voor alle noodzakelijke medische zorg aan illegalen ver goed. De rest mag alleen spoedeisende hulp declare ren. „Op papier is het vaak wel geregeld. Maar aan de ba lies blijkbaar niet. Patiënten die zich melden met een verwijzing, krijgen de arts vaak niet te zien. 'Eerst be talen', horen ze dan. Doen ze dat niet, dan worden ze weggestuurd met de mededeling dat ze kunnen terugkomen als ze wel geld hebben." Dit gebeurde bijvoorbeeld bij een 34-jarige illegale Ghanese vrouw wier baby ernstig ziek was. Het kind was zo ziek, dat over een spoedopname niet moeilijk werd gedaan. Vijf dagen lag de baby in het zieken huis. Het kind mocht naar huis, maar moest na een maand terugkomen voor controle. Maar een arts kreeg de vrouw bij het controlebezoek niet te zien. Ze moest mee naar de administratie. „We hebben nog een rekening van u openstaan. Hoe gaat u dat be talen? We hebben tenslotte uw baby gered", kreeg ze te horen. In paniek tekende ze een betalingsrege ling voor 100 euro per maand. Geld dat ze niet heeft. Ze leeft van giften van een kerk. „Soms krijg ik tien Ieuro per week, soms twintig", legt ze uit. Na onderte kening mocht ze alsnog door naar de specialist. Maar bij de volgende controleafspraak werd ze weer tegengehouden. „'Eerst betalen', riepen ze." Uit angst dat het ziekenhuis haar zou aangeven bij de politie, 1 verliet ze het ziekenhuis zonder de arts te hebben ge zien. Het kernprobleem van de njeuwe regeling is de ver- haalplicht die ziekenhuizen hebben. „Het is eigenlijk Ieen bizarre regeling", zegt voorzitter Douwe Hemri- ka van de raad van bestuur van.het Onze Lieve Vrou we Gasthuis (OLVG) in Amsterdam. „Wij moeten aantonen dat we alles hebben gedaan om dat geld te innen bij de illegaal, voordat wij onze kosten mogen declareren bij het Rijk." Het gevolg is dat de druk op ziekenhuizen om de kos ten te verhalen groot is. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen ontkent dat ziekenhuizen patiën ten weigeren die niet van tevoren betalen. „Daar is financieel ook geen reden toe omdat dé behandelkos- ten uiteindelijk worden vergoed als de illegaal niet zelf kan betalen", zegt een woordvoerder. Maar volgens Hemrika van het OLVG worden wel degelijk patiënten geweigerd. „Laten we duidelijk zijn: dit hoort dus niet. Wie zorg nodig heeft, moet die ook krijgen." Onder meer door klachten van Dokters van de We reld heeft dit ziekenhuis inmiddels de protocollen aangepast „Illegalen gaan nu eerst naar hun specia list Die bepaalt of er sprake is van een noodzakelijke behandeling. Pas daarna wordt de patiënt doorge stuurd om een betalingsregeling af te spreken." Maar dan nog kan het voorkomen dat patiënten bij een volgende afspraak weglopen. „Sommigen schrik ken zo van de strenge aanpak, dat ze het ziekenhuis weer verlaten. Door de taalbarrière begrijpen ze niet dat we ze alsnog helpen als ze aantonen echt niet te kunnen betalen." Dat ziekenhuizen streng en alert zijn, vindt diaco naal maatschappelijk werker Marion Groen in 't Woud van het Amsterdamse inloopcentrum Open Deur 'logisch'. „We moeten er natuurlijk voor wa ken dat iedereen hierheen komt voor een gratis me dische behandeling." Maar soms gaat het volgens haar toch echt mis. „Sommige illegalen geven hun complete leefgeld weg in ruil voor een medische be handeling." Het gaat om mensen die nog een proce dure in Nederland mogen afwachten, maar geen recht hebben op voorzieningen. „De gemeente be taalt hen leefgeld voor woonruimte en eten. Maar dat geld geven ze aan het ziekenhuis, uit angst dat hun procedure in gevaar komt als ze niet betalen. Dat is niet de bedoeling." Groen in 't Woud vraagt zich af hoe baliemedewer kers in ziekenhuizen vaststellen hoeveel geld een ille gaal kan missen. „Wij kennen de mensen. Maar zij toch niet?" Voorzitter Hemrika van het OLVG er kent dat dit ontzettend moeilijk is. „Waar let je op? Heeft iemand gouden sieraden of gouden tanden in zijn mond, dan zal de lat hoger liggen dan bij een sloeber." Los daarvan is het nog maar de vraag of ziekenhui zen ondanks betalingsregelingen hun geld krijgen. „Want hoe moet ik afdwingen dat ze de hele rege ling afbetalen?", vraagt Hemrika zich af Nog lastiger is het volgens hem voor ziekenhuizen die niet door het Rijk gecontracteerd zijn voor zorg Over spoedopname van de ernstig zieke baby van deze illegale Ghanese vrouw werd niet moeilijk gedaan. Het vervolgtraject leverde wél problemen op. Vergoedingen Op 1 januari 2009 is een nieuwe regeling van kracht geworden op grond waarvan medici kosten die zij hebben gemaakt voor illegalen, terug kun nen krijgen. Voor huisartsen geldt een vergoeding van 80 procent van de oninbare kosten. Kosten rond zwangerschap en bevalling worden volledig ver goed. Voor ziekenhuizen zijn er 26 regio's vastgesteld, waar 1 ziekenhuis per regio alle handelingen kan declareren. Op dit moment hebben 22 zieken huizen zo'n contract afgesloten. Niet-gecontracteerde ziekenhuizen kun nen alleen de acute zorghandelingen declareren, voor maximaal 80 pro cent van de kosten. Tandartsen kunnen alleen de behandelingen voor illegalen onder de 22 jaar voor 80 procent terugkrijgen. AWBZ-instellingen als verpleeghuizen of GGZ-instellingen kunnen ge bruikmaken van de regeling zodra zij een illegaal opnemen. aan illegalen. „Zij krijgen alleen de acute zorg die zij leveren vergoed." Medisch directeur Bert Wiegman van het Acade misch Medisch Centrum (AMC), een ziekenhuis dat niet gecontracteerd is, beaamt dit. „Wij bieden spe cialistische hulp die andere ziekenhuizen niet kun nen bieden. Wij kunnen die patiënten toch niet op straat zetten." Om de mensen toch te kunnen helpen, declareert dit ziekenhuis de kosten via het OLVG. Ook dit zieken huis erkent dat illegalen soms het ziekenhuis verla ten zonder zorg te hebben gehad. „Als iemand weg gaat, dan is dat aan hemzelf. We kunnen moeilijk een patiënt tegen zijn zin vasthouden omdat hij zorg nodig heeft." Als het om acute zorg gaat, wordt iedereen volgens Wiegman meteen geholpen. Maar bij zoiets als een bevalling verwacht hij toch wel iets van een betaling. „Ik besef dat het niet leuk is te horen dat ze moeten betalen. Maar mensen weten dat zo'n bevalling er aan komt. Daar kunnen ze voor sparen." Over één ding zijn alle instanties het wel eens. Voor het eerst is de zorg in verpleeg-, verzorgings- en sterf huizen voor illegalen geregeld. De hoop is dat dit nu ook een oplossing biedt voor mensen als Eduardo Hernandez. Deze terminaal zieke man werd vorig jaar door het OLVG op straat gezet. „Een uitermate schrijnend geval. De man had termi nale longkanker en was uitbehandeld. Wij konden niets meer voor hem doen. Maar dit soort patiënten raakte je toen aan de straatstenen niet kwijt", legt Hemrika uit. „Niemand was bereid hem op te ne men." Met heel veel moeite wist het ziekenhuis een hospi ce te regelen in Roosendaal. „Maar dat wilde hij zelf niet. Hij wilde in de buurt van zijn vrienden blij ven." Na een maand werd de man alsnog op straat gezet. Hernandez overleed zo'n tien dagen later, op 56-jarige leeftijd. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81