'We hebben tenslotte uw baby gered' spectrum 8 Het Rijk vergoedt sinds begin dit jaar medische behandelkosten voor illegalen. Maar in de praktijk gaat nog steeds veel mis. „Het is eigenlijk een bizarre regeling." Zaterdag 7 november 2009 door Jacqueline Steenwijk foto's Evert Elzinga/CPD In de grauwe gang van een kraakpand in Am sterdam zit een 48-jarige Marokkaanse man op het puntje van een oude stoel. Om de paar seconden wisselt hij van houding: ge wicht op rechterbil, gewicht op linkerbil, dan weer staat hij op. De man is patiënt van dokter Co van Melle, een 73-jarige gepensioneerde huisarts die drie keer per week spreekuur houdt voor mensen zonder ver- blijfspapieren. Zijn behandelkamer bestaat alleen uit een klein tafeltje dat als bureau dienst doet en een paar stoelen. Op tafel liggen twee stapels papieren: de medische dossiers van zijn patiënten. „Hoe gaat het nu?", vraagt Van Melle als hij de man binnenroept. „Ik heb nog steeds veel pijn", zegt Mo hammed. De man heeft al ruim een jaar wonden aan zijn scrotum en billen. Van Melle: „De pus blijft eruit komen. We hebben hem volgegooid met antibiotica, maar dat hielp niets." De dokter heeft hem doorgestuurd naar het zieken huis. Hij is net terug van een operatie. „Ze hebben er zeven keer in gesneden", zegt Mohammed, die op nieuw heen en weer schuift op zijn stoel. Er zijn meerdere abcessen verwijderd. Van Melle heeft voor de man een speciaal draagnet voor zijn pijnlijke zaad ballen meegenomen. „Kom, we gaan even naar het kleine kamertje", zegt hij. Daar helpt hij Mohammed het draagnet om te doen. Even later nemen ze afscheid. Hoofdschuddend sluit Van Melle de deur. „Hij had zijn wonden met toilet papier verbonden. Ongelooflijk. Ik begrijp niet dat ze hem zo hebben laten gaan." Van Melle ziet tientallen illegalen per week op zijn spreekuur. De meesten zijn ernstig ziek. Maar als ille gaal is het verboden een ziektekostenverzekering af te sluiten. Alleen voor noodzakelijke zorg mogen ze naar een dokter. Die moeten ze dan wel zelf betalen. Pas als dat niet lukt, vergoedt het Rijk sinds dit jaar voor vrijwel alle zorgverleners 80 tot 100 procent van de kosten. De nieuwe regeling moet voorkomen dat zieke men sen onbehandeld blijven of met ernstige, besmettelij- De 73-jarige gepensioneerde huisarts Co van Melle houdt drie keer per week spreekuur voor illegalen in een kraakpand aan de Overtoom in Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80