binnenland 17 Pechtold, de Wilders-therapie 589 □a Bali... nog nooit zo goedkoop! D66 Partij vandaag bijeen in Breda Spectaculaire seizoensaanbieding! REIZEN zaterdag 7 november 2009 De opmars van D66 in de peilingen is vooral toe te schrijven aan Alexander Pechtold. Morgen is in Breda het congres van de partij. foto Joël van Houdt/GPD D66 is gereanimeerd, met dank aan Alexander Pechtold. Vandaag op het partijcongres in Breda wacht hem een warm bad. Maar het is te vroeg om •zich rijk te rekenen. „D66 heeft geen trouwe vrienden, alleen verre kennissen." door Hanneke Keultjes en Laurens Kok Stel dat Lousewies van der Laan in 2006 de strijd om het lijsttrekkerschap van D66 had gewonnen. Dan zou de partij er nu vast niet zo goed voor staan in de peilingen. Alexander Pechtold schrikt van die stelling. „Is dat een verwijt?" „D66 heeft altijd mensen met uit straling aan het roer gehad", zegt hij. „Neem )an Terlouw en Hans van Mierlo." Zucht: „Het is toch helemaal niet erg dat het herstel van D66 in de peilingen deels aan mij is gelieerd?" Deels? Daarmee doet Pechtold zichzelf te kort, meent opiniepeiler Maurice de Hond. „Pechtold redt D66, niet de denkbeelden van de partij." Niet voor niets is hij volgens onder zoeksbureau TNS NIPO met af stand de populairste politicus van het land. Vooral de gave van het woord spreekt kiezers aan. Hoewel D66 slechts drie zetels in de Twee de Kamer heeft, is Pechtold een graag geziene gast in talkshows en actualiteitenrubrieken. Maar met redenaarstalent alleen red je het niet. Ook de factor-Wil- ders mag niet worden onderschat. Zonder Geert Wilders geen Pecht old, klinkt het vaak. TNS NIPO-on- derzoeker Peter Kanne stelt dat Pechtold zich sterk heeft gepositio neerd op het culturele vlak. Met zijn 'ja' tegen Europa en de keuze voor een multiculturele samenle ving staat hij diametraal tegenover de PW-leider. Maar wie scherp kijkt, ziet dat Pechtold gek genoeg veel van Wilders overneemt, stelt Kanne. „Net als de PW is hij heel kritisch over het politieke systeem. Door bij de Algemene Beschou wingen met een grote stapel rap porten naar voren te komen, zet hij zich net als Wilders neer als een buitenstaander. Dat doet hij heel knap, alsof D66 zelf geen deel uitmaakt van het establishment." De herinnering aan de brokkenpi- loot in het tweede kabinet-Balken ende lijkt goeddeels verdwenen. D66, inclusief Pechtold, stapelde blunder op blunder. Na de strijd met Van der Laan en de afstraffing bij de Kamerverkiezingen in 2006 had Pechtold zelf ook niet gedacht dat de partij zo zou herrijzen. „Ik ging ervan uit dat we eerst door de herstelfase zouden moeten. Dat bleek niet zo te zijn. Maar ik reken me zeker nog niet rijk." Verstandig, stelt de hoogleraar Kie zersonderzoek, Joop van Holsteijn. „D66 kan altijd op sympathie reke nen. Maar de partij heeft geen trouwe vrienden, alleen verre ken nissen. Als puntje bij paaltje komt, stemmen die niet op D66." Pechtold weet dat. Vooral na een regeringsdeelname verliest D66 tra ditiegetrouw de kiezersgunst, door partij-icoon Hans van Mierlo aan geduid als 'de vlucht van de kwikstaart'. Pechtolds hoofddoel de komende jaren is dan ook conti nuïteit te brengen in zijn jojo-aan hang, zegt hijzelf. „Ik wil de mar ges stabiliseren." Daaarom zal hij in een eventueel volgend kabinet geen minister worden. PvdA-mi- nister Bos (Financiën) is voor hem het grote voorbeeld van een poli tiek leider die 'worstelt' met zijn rol. „Als je kiezers niet wilt teleur stellen, moet je je handen vrij heb ben. Dat kan alleen in de Kamer." Politicoloog Philip van Praag vindt Pechtolds standpunt niet verstan dig, maar Pechtold zelf kan niets met 'dat soort adviezen'. „Er werd ook gezegd: laat Wilders maar, laat Europa maar. Ik richt mij op mijn eigen koers." Bali: nu of nooit! Oad Reizen is er in geslaagd extra stoelen in te kopen tegen sterk verlaagde prijzen. Voor alle vertrekken vanaf 24 december t/m 31 maart krijgt u 75 p.p. extra korting bovenop de al verlaagde gidsprijzen! Grijp daarom nu uw kans en ontdek Bali. Bijvoorbeeld: Hotel Bakungs Beach Cottages o.b.v. logies en ontbijt, reisnummer DPSl02-25 10 dageri Ga voor deze en nog veel meer Bali-aanbiedingen naar: Vmi h": lobe Kijk voor meer Bali-aanbiedingen op www.oad.nl/bali, of ga naar uw reisadviseur. U vliegt met Cathay Pacific via Hongkong naar Balt. Prijzen o.b.v, X-klasse, ind. luchthaven- en veiligheidsbetastingen en brandstoftoeslag. Excl. calamiteitenfonds. Prijs o.b.v. 2 personen. De vanafprijs van 589 is geldig voor diverse data in november. BESTE PRUS lAAQ KWALITEIT *&UU7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7