beste chef van België /spectrum m Zaterdag 7 november 2009 Van links naar rechts Roger van Damme, Paul Brokke en Thijs Meliefste. kend was. Hij wilde alles weten van moleculair ko ken." Hoewel Roger's hart uitgaat naar desserts mogen na tuurlijk hartige hoofdgerechten ook niet op de kaart ontbreken. En dat doet hij meer dan verdienstelijk, zo blijkt wel uit de titel die hij van Gault Millau heeft gekregen. Toch zijn vooral de nagerechten ware kunststukjes, niet alleen voor de tong maar zeker ook voor het oog. „Gewoon het dagelijks leven inspi reert me bij het bedenken en maken van de dessert. Dat kan een mooie bloem zijn, maar ook iets eenvou digs als je bijvoorbeeld over de markt loopt. Het be langrijkste is dat je gaat voor kwaliteit. Dat betekent dat je moet werken met topproducten." En elke keer bedenkt hij wel weer wat anders. „Je moet steeds vernieuwen, want stilstand is achteruit gang. Maar je kunt ook terugvallen op klassieke suc cessen. Dat heb ik bijvoor beeld gedaan met een aantal klassieke nagerechten als de Dame Blanche en Crème Brülée. Die heb ik weer hele maal opnieuw bewerkt." Nieuw is ook dat sinds dit weekeinde bij de Belgische su permarktketen Delhaize een dessertlijn van Roger van Damme te koop is. Het is een box met drie ver schillende smaken, saus en een crumble. Daar kunnen de klanten zelf een volledig des sert van maken. Roger van Damme ziet de ti tel van Gault Millau als een mooie bekroning. „Een kok heeft tien keer meer impact dan een patissier. Gelukkig is het nu aan het veranderen. Maar vroeger werd het dessert ondergewaardeerd. Nu komen er wel mensen die alleen een dessert bestellen." Als het over waardering gaat, komt onvermijdelijk het M-woord over tafel. De Michelin-ster. Waar blijft die? „Dat moet je aan Michelin vragen. Ik zit er niet op te wachten. Iedereen begint altijd over die sterren. Ik weet niet of ik die beloning nog extra no dig heb." Het is weer het seizoen. In het najaar komen de res taurantgidsen Gault Millau, Lekker en Michelin met hun oordeel. Gefluisterd wordt dat Jannis Brevet van Inter Scaldes in Kruiningen er een ster bij krijgt. Zijn derde. „Misschien beschouwt Michelin dit nog steeds als een pannenkoekenhuisje. Misschien schrikken ze te rug van de aandacht die ik aan desserts geef en vin den ze het contrast met andere sterrenrestaurants te groot. Ze maken je gewoon gek met die sterren. Ik ben er niet mee bezig. Als het komt, dan komt het." Roger van Damme komt nog regelmatig in Zeeuws-Vlaanderen. Hij verliest zijn geboortestreek niet uit het oog. Dat verklaart misschien ook waar om er twee jonge Zeeuwse koks in zijn keuken wer ken; Thijs Meliefste uit Kapelle en Paul Brokke uit Zierikzee. Nieuw aanstormend Zeeuws culinair ta lent dat nu in de keuken van 'Het Gebaar' in ieder ge val ziet hoe het moet. „Die mannen genieten ook van al het gedoe rond Gault Millau. Het is ook hun werk." Wat staat er nu op het programma van Van Dam me?- „Ik laat eerst de hectiek van Gault Millau over me heen komen en daarna zie ik wel verder. Nee, een boek hoefik niet te schrijven. Die tijd besteed ik liever aan mijn gezin." Commissaris Witse weet wel wat zijn vriend Roger wit „Hij zou nog eens graag een kookprogramma voor kinde ren op televisie maken. Dat komt er wel. Gewoon een kwestie van tijd. Als je toch ziet wat Roger en Sergio met smaken en combinaties van smaken doen. Dat is gewoon geweldig. En dat komt alle maal bij jullie uit Zeeland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79