5 spectrum Berk op de kansel RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE windstil Marjan Berk Zaterdag 7 november 2009 ontzettend grote kerk. Het hele dorp deed mee. Thema van de nacht was het circus, hetgeen er toe leidde dat er mensen in wilde-dierenpakken rondkuierden, er een suikerspinnen- en een pof fertjestent waren, er in het plaatselijk restaurant heerlijk eten werd geserveerd en in die grote kerk allerlei activiteit plaatsvonden, waaronder een optreden van een knalharde maar uitsteken de rockband. 'Uncle Frankie' is de naam en vol gens mij zullen ze spoedig doorbreken! Nu is het al jaren heel gewoon om heftige pop en andere muziek in kerken ten gehore te bren gen. Ik geloof dat pianist Louis van Dijk als een van de eerste musici jazzmuziek ten gehore bracht in de Amsterdamse Kolenkitkerk in Osdorp, waar zijn vader koster was. De ontstelte nis die dit optreden teweeg bracht is allang ver stomd, maar de muziek in de kerk niet, zoals ook hier in De Rijp. Vervolgens trad er een acrobatische gymnastiek club met heel kleine en heel grote meisjes op, 'AcrogynT genaamd. En dat was toch wel even wennen, die buitelende en op één wiel fietsende kinderen in de gewijde ruimte te zien ronddol len. Een voormalige circus-spreekstalmeester hield een redevoering en toen mocht ik. Óp de preek stoel. Die was eng en hoog, en slechts via een wankel trappetje te bereiken. Mijn vrienden, die ik ter ondersteuning had meegenomen, moes ten erg lachen toen ze mijn hoofd plotseling bo ven de menigte op de kansel zagen opduiken, een plek waar ik mij slechts eenmaal eerder had bevonden, in een cultureel moment in een enor me kerk in Deventer. Ik moest even nadenken of in de door mij te behandelen fragmenten uit eigen werk geen profane en blasfemische tek sten zaten, die daar op de preekstoel een beetje raar zouden klinken... het kon er nét mee door! Achteraf ook geen klachten gehoord. Maar zo'n prachtig en ook goed gerestaureerd Noord-Hollands dorp bij veel kaarslicht, met wil de mensen-dieren in de straten, een blaaskapel op afstand zijn weemoedige klanken blazend, al die saamhorigheid zonder agressie of andere na righeid, kortom een toonbeeld van dorpse saam horigheid... dat geeft een gelukkig gevoel. Dominee Menzo die als presentator opereerde, mag trots zijn op zijn kerk, die op alle fronten opereert! Twee kerken van binnen gezien zonder dat er sprake was van een eredienst voor de Heer. Het lot van de kerken ligt op dit ogenblik nogal eens in handen van culturele verenigingen, die door hun activi teiten in de Godshuizen te plannen,een goed on derhouden en niet leegstaande kerk weten te be houden. Zo was ik voor een bijeenkomst van de biblio theek in Wognum, jazeker, hét Wognum van het Scheringa-debacle. „Maar daar hebben wij niets mee te maken!", riep de bibliothecaresse, „wij zijn de bibliotheek!" Om precies te zijn: de kerk stond in Spanbroek en zoals dat tegenwoordig gaat, hoort die kerk weer onder Wognum, laten we zeggen de regio nale centrale. Het was een prachtige kerk, oor spronkelijk stammend uit de twaalfde eeuw, met een schitterend wapenschild van de Heer van Spanbroek. De dag daarop werd een museumnacht gevierd in De Rijp, ook een Noord-Hollands dorp, om de hoek bij Wognum gelegen. Hier was het centra le punt van deze tot een dorpsfeest Uitgegroeide museumnacht óók de kerk, maar dit was een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 77