Van Aalmoezenier tot spectrum 4 Zaterdag 7 november 2009 Ooit 'op scouting gezeten', maar helemaal vergeten wat Ya-la-hi-i-i, de Vigilie of de Zwarte Dassen-patrouille ook alweer betekenden? Ben Golob uit Kerkrade schreef het vuistdikke boek De Eerste Nederlandse Scoutingencyclopedie. Iedere gewezen welp, elk driehoeksmeisje en elke phoenix kan het nog eens nazoeken in het rijk geïllustreerde naslagwerk. door Jos van den Camp Ben Golob. foto Marcel van Hoorn Ya-la-hi-i-i W elke patrouil- leroep hoort er ook al weer bij de cobra (psst), de jan van gent (raap raap) of de geitenmelker (èrr orr èrr)? En welk teken siert het vaardig heidsinsigne banketbakken (een krakeling), het schiemanswerk (een knoop) en toneel (masker)? De 45-jarige Ben Golob lijkt geen detail te hebben vergeten in het 266 pagina's dikke boek De Eerste Nederlandse Scoutingen cyclopedie. Zijn timing is niet slecht. Ko mend jaar is het honderd jaar ge leden dat de oorspronkelijk Brit se jeugdbeweging van Robert Ba den-Powell - inmiddels 120.000 Nederlandse leden - vaste voet aan de grond kreeg in Neder land. De beweging is er altijd ge bleven. Maar de organisatie is veranderd: padvinders en ver kenners werden scouts, plechti ge installatiewetten werden los gelaten en tal van benamingen raakten in onbruik of werden be wust vervangen onder invloed van de tijdsgeest. Ben Golob kent het scouting- werk van jongs af aan, was 25 jaar lang lid en leider bij de Gre- gor Brokampgroep in Chevre- mont in zijn woonplaats Kerkra de. De bibliofiel beschikt anno 2009 over honderden boeken en een paar duizend bladen van de scouting en al de (protestantse, katholieke en algemene) voorlo pers daarvan. Hij studeerde aan de Rijkspedagogische Academie in Maastricht af op de ideeën van de jenaplanscholen. „Die le ken verdraaid veel op die van de verkennerij", zegt hij. „Werken in groepsverband, gericht op zelf zaken ontdekken, werken in de praktijk. Methodisch jeugdwerk is volgens mij nog steeds de bes te manier van jeugdwerk. Waar kunnen kinderen de ene week voetballen en aan sterrenkunde doen, de andere week ravotten in het bos en vuurtje stoken en de derde week een toneelspel oe fenen? Als het spel van verken nen goed gespeeld wordt, is het fantastisch." Golob weet dat er tal van scou- tingboeken zijn verschenen. De meeste staan ook bij hem op zol der. Maar dat ene, allesomvatten de boekwerk waarin al die be grippen en trefwoorden thuisho ren, is er nu pas. Hij wist al veel van de jeugdbe weging, maar ontdekte gaande weg ook voor zichzelf nog wel wat nieuwtjes. „Scouts denken vaak dat de Franse lelie, de Jleur-de-lys, verwerkt is in het in ternationale teken van scouting. Maar in werkelijkheid ontwierp Baden Powell een kompasnaald of pijlkop als internationaal pad vinderteken." In het boek klinkt verder de ver splintering door van de organisa tie in de Nederlandse beginja ren, maar ook het sociale karak ter van de jeugdorganisatie. Golob bericht over Groepen van Misdeelde Meisjes en Alleen staande Verkenners. Er blijken postgroepen (protestants) en epistelgroepen (katholiek) te hebben bestaan voor bedlegeri ge padvinders en verkenners. Zij konden elkaar niet ontmoeten, maar bleven met scoutingvrien- den in contact door frequente briefwisselingen. De geüniformeerde brancardiers die in Lourdes actief zijn, de Clan des Hospitaliers de Notre Da me, blijken voortgekomen uit een groep Limburgse voortrek kers, die in de jaren dertig van de vorige eeuw naar het bede vaartsoord trokken om er vrijwil ligerswerk te doen. Wie eens wil nalezen wat hij met twee vingers in de lucht als jongeling heeft beloofd, hoeft de verkennerswet van 1932 nog maar eens na te lezen: 'Op de eer van een verkenner kan men vertrouwen; een verkenner is trouw; hij is ridderlijk; een die renvriend; een verkenner ge hoorzaamt aan de orders zonder tegenspreken; een verkenner glimlacht en fluit bij alle moei lijkheden; een verkenner is rein in gedachten'. Ben Golob - De Eerste Nederlandse Scoutingencyclopedie, Bloemendal Uitgevers, 24,95 euro. reageren? spectrum@wegener.nl Geestelijke, verbonden aan rooms-katholieke verkenners- en gidsengroepen. Vaak de kapelaan. Baden-Poedelprijs Ludieke aanmoedigings prijs, ingesteld in 1986, voor personen die hun ei gen ideeën binnen scouting wilden verwezenlijken, maar daar niet in slaagden. Tweedaags pop- en rockfestival dat sinds 2007 jaarlijks in Zierikzee wordt gehouden, aanvankelijk bedoeld voor scouts vanaf 14 jaar. Stoffen linten of kousenbanden, door pad vinders aan de kniekousen gedragen. Patrouillekist Kist met materialen, beheerd door een verkennerspatrouille. Meestal gevuld met mate rialen als kompassen, kaarten, schrijfmaterialen. Benaming voor de twee houten kralen van de woodbadge, uitgereikt aan wie speciale training volgde. Ya-la-hi"i'i Kreet gebruikt bij welpen, die zij be hoorden te beantwoorden met Waarna zij een grote kring om de leidster moesten vormen. Naam die Lord Baden Powell aannam in 1929 toen hij in de adelstand werd verheven. Acties om door het doen van klusjes geld te verdienen voor de eigen scoutinggroep. Later ook wel geksche rend omgedoopt tot 'een knaak voor een taak' toen het heitje (25 cent) niet meer de waarde vertegenwoordigde die het in de jaren vijftig had. Bijnaam van officiële insigne (Jerusa- lemkruis of krukkenkruis) voor alle geüniformeerde katholieke jeugdgroepen. Vierkant welpeninsigne; wolvenkopjes in de kleuren rood, bruin, wit, zwart, grijs en geel. Groepje van zes tot acht verkenners, ge leid door patrouilleleider (PL) en geassisteerd door assistent-patrouilleleider (APL). Door alle speltakken op verschillende wijze uitgebeelde groet. Nachtwake van voortrekker in de nacht voor zijn installatie. In die nacht diende hij in alle rust na te denken over de installatie en de betekenis van de voortrekkerswet en de voortrekkersbelofte. Het idee was gebaseerd op de riddertijd. In de jaren vijf tig werd de nachtwake veranderd in een avondwa ke. 'Losse' verken nerspatrouille. Groep zonder leiding, maar met een mentor op de achtergrond. De groep was herken baar aan de zwarte das.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 76