zet aan het 3 spectrum Zaterdag 7 november 2009 en in gesprek met Alexander Pechtold en Fatma Koser Kaya van D66. foto Evert-Jan Daniels/ANP tijdens het vragenuurtje in de Kamer... foto Koen Suyk/ANP een zeer primitieve visie op natuurbeheer. In plaats van hekken om natuurgebied zet ten, zou je hekken moeten zetten om de dorpen. Niet letterlijk, maar door middel van wildroosters. Zorg dat dieren niet met gevaar voor eigen leven en leven van men sen op wegen en in de bebouwde kom te recht kunnen komen. Maar ik zie dat daar in weinig wordt geïnvesteerd. Met het ge weer zorg je juist voor vluchtgedrag van dieren, waardoor gevaar ontstaat voor mens en dier. Dat vind ik zo'n dom beleid. Zit er geen grens aan het aantal dieren dat in een gebied leeft? „Dat heet het draagkrachtprincipe. De na tuur zelf reguleert heel stérk. Dat zie je aan de Oostvaardersplassen en de Veluwe. Is er veel voedsel, dan zijn er veel dieren. Is er weinig voedsel, dan zijn er weinig die ren. Over een lange periode zie je een sta biele populatie. Honger en ziekte zijn de regulerende factoren. Als je daarin ingrijpt door bijvoeren of door schieten, valt de structuur van de populatie uit elkaar. Door een bewust gecreëerde scheve geslachtver houding, komen er alleen maar meer her ten. Om met een boerenwijsheid te zeg gen: schiet een spreeuw en je krijgt er tien op zijn begrafenis. Ook haal je de sociale structuur uit de groep en zorg je voor on rust. De belangrijke leiders worden wegge schoten, vanwege mooie geweien. En dat alleen voor plezierjacht. En laat jagers voor al niet iets anders beweren, het is gewoon trofeeënjacht." Wilt u dan dat er 's avonds laat een hert voor uw auto opduikt? „Nee, uiteraard niet. Daarom moet er een verlaging komen van de maximumsnel heid in natuurgebieden in de avond. Dat doen we ook in wijken waar kinderen spe len. Hoe vaak heb je nou echt haast in de avond? We leven namelijk met dieren. We zijn niet de enige levende soort op aar de waarvoor alles maar moet wijken." Dus moeten we van Walcheren en Schou- wen-Duiveland een soort Canadese natuur parken maken? „Dat kan, maar het hoeft: niet. Je moet zor gen dat dieren niet de weg op kunnen. Zorg ook dat het niet aantrekkelijk is dat herten er voedsel kunnen vinden en zorg voor overzichtelijke wegen. Er zijn nog zo veel alternatieven voor schieten. Maar de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat kij ken daar nog steeds niet naar, terwijl dat wel de opdracht is van de wetgever. Als ze toch weer gaan schieten, voldoen ze weer niet aan de wettelijke verplichtingen en vinden mensen ons weer op hun pad." I Ook Zeeuwse palingvissers hebben het niet makkelijk. Ze mogen maanden niet vissen. „Vissen op paling had helemaal verboden moeten worden. Paling is een uitstervende soort en staat op dezelfde rode lijst als de panda. Als ik dat zeg moeten mensen la chen; een paling is toch geen panda. Dan heb je het over de aaibaarheidsfactor. Moet paling dan maar uitsterven omdat die minder leuk is? Voor de lekkere trek van vijf minuten denken we alles te mo gen wegvangen, terwijl de zee eigenlijk al een onderwaterwoestijn is geworden." Daar denken de vissers toch echt anders over. „Zij zeggen het beter te weten dan de we tenschappers. Maar er zijn drie weten schappelijke rapporten over. Alle drie zeg gen: het is dramatisch gesteld en er moet een herstel komen. Dan kom je er niet met wat minder vangen of wat schieraal uitzetten. Dat is peanuts. Je zult een her stelplan moeten hebben van het stoppen van het bevissen van de paling." Wilt u de vissers dan maar laten zwemmen? „Net als bij nertsenfokkers, moet je ook voor hen een sociaal plan hebben en kij ken waar er andere mogelijkheden zijn. Ontwikkelaars van fotorolletjes zijn er ook niet meer. Dat is vooruitgang. Laat je de pa lingvissers hun gang gaan, dan is het over een paar jaar sowieso met ze afgelopen. Ik ben niet tegen de palingvissers, maar tegen het bevissen van de paling. Palingvissers weten het al heel lang. Ze zijn er zelf ver antwoordelijk voor. Ik weet zeker dat we over twintig jaar met schaamte zullen om kijken naar de wijze waarop we met de na tuur zijn omgegaan, en dat de kinderen aan ons vragen 'wat hebben jullie voor een roofbouw gepleegd op onze aarde'." Genoeg te doen in Zeeland. Tijd voor een Zeeuwse afdeling? „De Zeeuwse werkgroep is erg actief en heeft goede mensen. Het is één van onze meest succesvolle werkgroepen. Het moet uit de werkgroep zelf komen om een afde ling op te richten." Doet de partij mee aan de gemeenteraadsver kiezingen van maart 2010? „We zullen maar in enkele gemeenten meedoen. Juist omdat we niet alleen goede mensen, maar ook een goede organisatie er omheen willen hebben. Ik zit niet in de kandidatencommissie en weet nog niet welke gemeenten dat gaan worden." Marianne Thieme spreekt vandaag op de tweede ledendag van de Zeeuwse werkgroep van de Partij voor de Dieren in Goes. Marianne Thieme Naam Marianne Louise Thie me Geboren: Ede, 6 maart 1972 Woont: in Maarssen, ge trouwd en dochter, twee kat ten Slaapt: zeven uur per nacht Onmisbare krant: Volkskrant en NRC (ook digitaal), volgt andere kranten, zoals de PZC, via knipselkrant. Favoriete website: YouTube, veel informatie en documen taires Aantal e-mail per dag: 150 vanuit de Tweede Kamer, 70 persoonlijk ('helft handel ik echt persoonlijk af, de rest stuur ik door naar partijbu reau') Hyvespagina: http://mariannethieme.hy- ves.nl Twitter: (nog) niet Leest nu: Caesarion van Tom my Wieringa Nu op de iPod: Jack Johnson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 75