Marianne 1 illCÏÏie spectrum 2 Zaterdag 7 november 2009 Het is al weer zeven jaar gele den dat Marianne Thieme de Partij voor de Dieren op richtte. Vier jaar later kwam ze samen met Esther Ouwe hand in de Tweede Kamer. Als activist, niet als beroepspoliticus, zei ze toen. „Dat is nog steeds zo. Activisme wordt door de gevestigde orde gezien als poten tieel gewelddadig, terwijl het betekent dat je iets wilt veranderen. Ik ben een dierenac tivist in de Kamer. Een vrij radicale ook, maar wel binnen de wettelijke kaders." Het hameren op hetzelfde aambeeld, de ve le Kamervragen en moties roepen irritaties op. „Irritatie en woede zijn nou precies de emoties die ik los wil krijgen. Je hebt ze no dig om in beweging te komen. Het werpt zijn vruchten af. Andere partijen nemen, in mildere vorm, onze ideeën over." Toch is de vissenkom niet verboden. „Men vindt het belachelijk dat er een Partij voor de Dieren is en zoekt middelen om dat beeld te staven. Bij de behandeling van de Nota dierenwelzijn hebben we 41 mo ties ingediend en is die over het verbod op de vissenkom eruit gepikt als exemplarisch voor de partij. ]e moet niet bang zijn voor de hoon van de meerderheid. We gaan voor de mensen die niet negen van de tien willen zijn. Partijen in de Kamer erkennen steeds meer dat onderwerpen waar we drie jaar geleden over begonnen - zoals ver mindering van vleesconsumptie - geen ta boe meer zijn. Dat is winst." Weet Nederland na die drie jaar al meer over dierenwelzijn? „Als er tegenwoordig iets is met dieren, zie je tussen de reacties op internet al snel Graag tuurt ze naar vogels op de platen in de Westerschelde. Koester dat enige estuarium in Europa, is haar boodschap aan Zeeland. Met jagers, (paling)vissers en nertsenfokkers heeft ze veel minder op. „Het lukt, dierenwelzijn staat weer op de politieke agenda." door Jeffrey Kutterink 'laat Marianne Thieme het maar niet ho ren'. Mensen zijn zich veel meer bewust van dierenwelzijn en schamen zich er niet meer voor om bij dierenleed de politie te bellen. Ze voelen zich niet meer getypeerd als mensen die voor elke duif een truitje zouden willen breien." In april zijn de kooien opengezet van een nert senfokkerij in Stavenisse. 2500 dieren ontsnap ten. Goede actie? „Het is pure vernielzucht. Dat werd in de jaren '80 gedaan toen mensen nog niet wis ten dat er.nertsenfokkerijen waren. Het werkt contraproductief. De dieren help je er niet mee. Dierenactivisme zoals demon streren en petities aanbieden vind ik heel goed. Want tegenwoordig krijg je mensen niet meer massaal de straat op." De Tweede Kamer heeft ingestemd met een verbod op nertsenfokken. Toch komt dat ver bod waarschijnlijk niet door de Eerste Kamer. „Ja, de Christenunie he? Heeft de Christenunie niet een punt? De par tij is voor het verbod, maar is ook voor het so ciaal omgaan met de ondernemers. „Natuurlijk vinden wij ook dat je de onder nemers op een nette manier een kans moet geven om een andere baan te zoe ken. Maar nertsenfokkers hebben als gek ken geïnvesteerd, terwijl ze wisten dat er een verbod zat aan te komen en dat de maatschappij niet op hen zit te wachten. Het aantal gefokte nertsen in Nederland is sinds de aankondiging van het naderende verbod met meer dan 50 procent toegeno men. Ik ga ervan uit dat de Christenunie in de Eerste Kamer een principiële keuze maakt. Nu is de kans om de nertsenfokken te verbieden. Nertsenfokkers krijgen ge noeg tijd om om te schakelen." Eerder dit jaar schreef u het essay: 'Het gelijk van de dieren, het geluk van de mensen'. U legt daarin verbanden tussen allerlei crises. „Wat de voedsel-, klimaat-, zoetwater-, biodiversiteits-, klimaat- en dierenwelzijns- crises met elkaar gemeen hebben is dat het kortetermijndenken en de hebzucht heb ben geprevaleerd. Als we zo doorgaan za gen we aan de tak waarop we zitten. We zijn bezig de leefomgeving zo te vernieti gen dat we zelf daar alleen maar nadelen van ondervinden." Waaromfocust u op vleesconsumptie? Vleesproductie en -consumptie is gelinkt aan grote wereldproblemen. We gebrui ken de grondstoffen die eigenlijk bedoeld zijn voor toekomstige generaties. Zij moe ten betalen wat wij consumeren. We con sumeren te veel dierlijke producten. Min der vlees produceren en minder consume ren is beter voor gezondheid, dierenwel zijn en klimaat. Voor onze film Meat the Truth heeft de Vrije Universiteit berekend dat als we allemaal een dag in de week geen vlees zouden eten alle klimaatdoel stellingen - voor huishoudens - van het ka binet zouden zijn bereikt. Burgers kunnen dus door die kleine stap te zetten grote ef fecten bereiken." De Partij voor de Dieren heeft dit jaar in Zee land een gezicht gekregen in de discussie over de jacht op damherten. Toch zijn er 108 van de 269 af te schieten dieren afgeschoten. „Het feit dat het geweer als enige middel wordt gebruikt om ervoor te zorgen dat mens en dier gezamenlijk kunnen leven is Marianne Thieme tijdens de Algemene Beschouwingen. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74