u in de oude DDR 27 wonen Uit Zwe-e-e-den! wonen@wegener.ni 024-3650509 Zaterdag 7 november 2009 KEUK EN LI JKEWl Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: het vleesmolentje. door Jan van Mullem Er gaapt een kloof tussen klassiekers en ouwe meuk. Die eerste koester je. De twee de breng je, met evenveel liefde, naar de kringloop. De gietijzeren vleesmolen van Husqvarna - basismodel 1928 - behoort tot categorie één. Op het gevaar af dat mensen denken 'weer een die vindt dat vroeger alles beter was': er staat geen maat op het klassieke ambacht. Zowel wat materia len als arbeid betreft. Kijk naar de woningen die tus sen 1900 en 1940 zijn gebouwd. Overstek, deuren en kozijnen waren geen product van de waaiboom; dakpannen gingen een huizenleven mee en voeg werk was een groter goed dan een laagje specie. Wie het wil, kan nog steeds traditioneel bouwen. Maar dan rekenen ze graag eerst even met je af. Hoeveel Husqvarna in 1928 voor zijn vleesmolen vroeg, weet ik niet. Vast minder dan 10 tot 35 euro, de prijs waarvoor je het apparaat nu gebruikt op in ternetsites aantreft. De vleesmolen heeft dan ook een oersolide reputatie. Net als de koffiemolen van Douwe Egberts, de wasmachine van Miele (of Zan- ker), de fiets van Gazelle, de S-serie van Mercedes en de jarentachtigspijkerbroek van Levi's. Ze kosten wat, maar je krijgt ook wat. Misschien vroeger nog iets meer dan nu - een wasmachine, fiets of jeans mag geen Vleesmolen van Husqvarna: onver woestbaar gietijzer. foto PR nering aan zijn jongensja ren. Wie zijn leeftijd (60) en mijn lof zang op het ambacht in ogenschouw neemt, zal dat niet verbazen: niet stuk te krijgen. Reliance, staat erop. „Geen overmoedige claim", bezweert Van de Geijn. „Het is een onver woestbaar ding." Ik geloof hem meteen: een van de eerste advertenties over deze brok Zweedse hard ware die ik op een verkoopsite zie staan, begint als volgt: 'Wegens overlijden te koop aangeboden...' Het vleesmolentje doet Van de Geijn denken aan de slachttijd, deze maand. „Het ritueel van het varken dat traditioneel voor de bijl ging. Akelig en opwin dend. Geen stukje van het varken ging verloren, on bestemde stukken verdwenen in de trechter van de vleesmolen. Voor worst, hoofdkaas, balkenbrij. De kinderen draaiden aan de slinger en mochten met de pollepel in de ketel met rozige brij roeren voor dat die in schalen werd geschept om op te stijven." De techniek van de vleesmolen is simpel maar doel treffend: een gietijzeren huis, een zware schroef die het vlees van de trechter naar de voorkant stuwt en een wieltje met mesjes dat het laatste maalwerk doet voordat de smurrie eruit wordt geperst. Hoewel Van de Geijn de robuuste Zweed als erfstuk koestert, krijgt het molentje tegenwoordig niet veel meer voor zijn scherpe kiezen. „Heel af en toe nog halen we het ding tevoorschijn om er een paar kar- bonaadjes doorheen te draaien voor een bordje bal kenbrij. Maar zoals moeder het deed..." Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl een b&b erin, verlaten we Wurz- bach. Plaue wordt in de navigatie ingevoerd. In die stad, 85 kilome ter ten noordwesten van Wurz- bach, staat een kerkje. In een piep klein buurtje, tegen een heuvel ge bouwd. Bovenop glinstert het kerk torentje in het laatste zonlicht. De weg naar de top is allesbehalve comfortabel. Hier is niet in zoab geïnvesteerd, maar wonderwel past het met schots en scheve steenbrokken geplaveide paadje perfect bij het rustieke kerkje dat door de voorruit lonkt. De brede auto behendig langs diepe gaten, tuinhekken en een geschrokken waakhond manoeuvrerend, slal- omt Verbeek richting finish. Als we uitstappen, ruiken we de pene trante geur van een bruinkoolge- stookte kachel en zien we een gor dijn van het huis naast de kerk een stukje opengaan. We worden bespied. Niet zo vreemd: afgezien van de postbode lijkt hier geen vreemd volk te komen. Dat moet ooit anders zijn geweest, in de dagen dat het kerkje dat we nu eerbiedig binnengaan, onder dak bood aan gelovigen. Binnen lijkt de tijd te hebben stilgestaan. De banken staan er nog. Het gla zen kastje waarin de psalmen en gezangen werden aangekondigd, hangt ongehavend aan de muur. Via een achteringang kom je bij het koor. Hier staat het orgel, on der een laag stof. Een trap om hoog leidt naar een flinke boven- ruimte. De blaasbalg, zo te zien al leen door menskracht bediend (of het motortje is eruit gesloopt), is nog intact. Links, door een gat in het plafond waarachter het toren tje schuilgaat, hangt een touw naar beneden. Middenin, in hoefïj- Foto boven: De kerk in Plaue ligt op een heu veltop. Het uit zicht is magni fiek. Foto naast: Windmolen in Hohensaaten. Foto links: De wa termolen in Wur- zbach, van top tot teen bekleed met Thü- ringer leisteen. foto's PR „We mikken op avontuurlijk inge stelde 50-plussers met oog voor historische panden", typeert vast goedhandelaar Jonny Verbeek zijn doelgroep. Sommige klanten ge ven aan een object als tweede wo ning te wensen, anderen gaan emi greren. Bedenk dan wel dat veel objecten ongeschikt zijn voor jon ge gezinnen. Er zijn in kleinere plaatsjes onvoldoende voorzienin gen voor hen. Ook voor volwasse nen kan de keuze in winkels, sport clubs en horeca beperkt zijn, al is een grotere stad nooit ver weg. zervorm, een heuphoge balustra de, van waarachter je vroeger 'tweederangs' naar de voorganger beneden kon kijken. In het hout staan initialen gekerfd. 'J.B. 1912', voel ik met mijn vinger. Bij het sluiten van de kerkdeur wijst Ver beek op het uitzicht: „Je kunt 50 kilometer wegkijken. Mooi hè?" Voor 125.000 euro mag ie weg, merkt Verbeek droogjes op. Nog een ton erbij, en je hebt een spie en span kerkje. Ideaal voor bruilof ten of (religieuze) bijeenkomsten, plus een mooi appartement erbo ven voor jezelf We stappen in, nog 500 kilometer voor de boeg. Ik ben niet toe aan emigratie of een tweede huis. Maar als het kerk je in de achterbak zou passen, neem ik het uitzicht op schoot. www.have-vastgoed.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Voor wie? zien. Hier en daar krakende trap- tredes, stoere gebinten en een aflo pende vloer. Karakter, noemt een makelaar dat. Hier geldt het écht. Nog onder de indruk van de water molen (prijs: 525.000 euro) en dag dromend van het opzetten van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65