Mysterie tussen Spaanse palmen Wie dol is op geheimen, palmbomen of archeologie, kan zijn hart ophalen in Elche. Henk van den Boom bezocht de Spaanse stad die al deze ingrediënten in huis heeft. Elche scoort er hoog mee op de Unesco Werelderfgoedlij st. m reizen@wegener.nl iQ reizen 024-3650360 Zaterdag 7 november 2009 PORTUGAL Madrid SPANJE InfograplIi&TrW/bron: ANP FRANKRIJK •Barcelona In de Basilica de Santa Maria wordt ieder jaar in augustus het Mysterie van Elche, het oudste religieuze schouwspel van Spanje, opgevoerd. foto CPD Het was een warme zomera vond. De Spaanse moeder naast me op de harde kerk bank keek voortdurend achter om, terwijl ze zich met haar waaier koelte toewuifde. Toen eindelijk de zware deur van de Basilica de Santa Maria openzwaaide, fluisterde ze naar me: mi hija. Een traan rolde over haar wang. Haar dochtertje was een van de engeltjes die Ma ria zingend op het platform begeleidden toen zij ten hemel opsteeg. Elk jaar komen duizenden mensen naar de basiliek om getuige te zijn van het Mys terie van Elche, het oudste religieuze schouwspel van Spanje. Paus Urbanus VIII deed in 1632 alle middeleeuwse myste riespelen in de ban vanwege het toenemende heidense karakter. Al leen El Misterio de Elche mocht blij ven. Later is het door de Unesco tot werelderfgoed verklaard. Nu ik, jaren later, terug ben in de palmen- stad, ga ik op zoek naar het diepste geheim achter dit Miste rio. Een beetje orthodoxe theoloog moet waarschijnlijk niet veel hebben van dit soort verkrachtingen van de Bijbelse ^werkelijkheid, maar de Spanjaarden en de duizenden toegestroomde toeristen smullen ervan. Vanessa, de bereidwillige me dewerkster van het toeristenbu reau, geeft me een vrijbrief om alle musea en bezienswaardigheden van de stad te bezoeken. Een klus van een paar da gen en misschien ook niet allemaal de entreegelden en de moeite waard. Maar het Museu de la Festa mag je niet missen. Zeker als je het jaarlijkse spektakel in de basiliek op 14 en 15 augus tus niet mee kunt maken. „In één woord fantastisch", zegt een Nederlands echtpaar dat zichtbaar onder de indruk het mu seum verlaat. In beeld en geluid wordt de bezoeker op overdonderende wijze deelge noot van de kroning, de dood en de tenhe- melopstijging van de moeder Gods. Het fijne van Elche is dat alles lekker dicht bij elkaar ligt. Ik beklim hijgend de 160 tre den van de toren van de basiliek vanwaar ik de hele stad overzie. In de verte achter de zoutpannen van Santa Pola schittert de Middellandse Zee. Aan mijn voeten de oude cita del, ingekapseld in het ste- delijk archeologisch mu- j seum. Muf en saai, zoals altijd met geschiedenis en opgravingen? I lijk niet. Dat blijkt ook wel uit de rug te krijgen in Elche mislukten. Om dit tekort te compenseren, kom je de dame overal in de stad tegen, helaas als replica. Ze is een mooie vrouw, van een klassieke schoonheid. We treffen haar beeltenis ook in de Huerto del Cura, de palmentuin van de pastoor. Via het gezellige en overzichte lijke winkelcentrum met veel pleinen en terrassen, loop je er in tien minuten naar toe. De Huerto is onderdeel van het palmen woud dat zich in en rondom Elche uit strekt. Maar liefst 200.000 dadelpalmen staan er, bijna net zoveel als de stad inwo ners telt. De palmenkolonie zou al stam men uit de prehistorie. Zeker is dat de Mo ren, toen zij de baas waren in Spanje, de huidige tuinen hebben aangelegd. Niet in de laatste plaats ook voor de dadelproduc tie. De Arabische invloeden kom je trou wens op veel plaatsen in de stad nog te gen, zoals de Arabische baden. Een ereplaats in de Huerto heeft de 'kei- zerspalm' Palmera Imperial), die meer dan honderd jaar oud is. Uit de stam zijn in de loop der jaren negen nieuwe stammen ge groeid, wat de boom tot een unicum maakt. Met kunst- en vliegwerk wordt het gevaarte overeind gehouden. Een wande ling door de palmentuinen van Elche, op een koele zomermorgen of tijdens een late zomeravond, wanneer het licht van de laat ste zonnestralen door de palmbladeren fil tert, is een exotische ervaring. Het is aan te raden een bezoek te breng en aan het toeristenbureau (Plaqa del Pare 3) voordat je de stad gaat verken nen. Er zijn drie routes uitgezet die zeer de moeite waard zijn. Behalve een wande ling langs de monumenten en door de palmentuinen, is er een zeer aardige rou te die je langs de mooiste plekjes van de omgeving voert. De stad heeft prima hotels in alle prijs klassen. Enkele zijn er gesitueerd in de palmentuinen. Ook bij het vinden van een hotel kan het toeristenbureau behulp zaam zijn. Elche is uitermate geschikt voor toeristen aan de Costa Blanca die een,dagje iets an ders willen dan strand en zon. De stad ligt slechts 20 kilometer uit de kust. £3 www.turismedelx.com Reageren? redactie.reizen@wegener.nl enthousiaste reacties van een paar pubers die door hun ouders naar binnen zijn ge sleept. Misschien komt dat omdat Elche (Elx, zo als de Valenciaanse Catalanen het schrij ven) ook werkelijk oud is. Het voelt niet nep, het bestaat echt. Meer dan twintig eeuwen. Daarvoor heette het Illici. Uit die tijd stamt ook La Dama de Elche (de dame van Elche), een beeld van een priesteres uit de vijfde eeuw voor Christus, toen de Iberiërs Spanje bevolkten. Het 56 centime ter hoge borstbeeld werd in 1897 gevon den. De Elchenaren hebben zelf wei nig kunnen genieten van de pracht van hun voor moeder. Een Franse ar cheoloog nam het na de ontdekking mee naar Parijs waar het tot 1941 in het Louvre verbleef Toen verhuisde het naar het archeologisch mu seum in Madrid. Alle pogingen La Dama te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55