Naarden is de ster van het Gooi Het Gooi, thuis voor sterren en sterretjes. Mirjam van Twisk bezocht de oudste, bekendste en belangrijkste aller Gooise sterren: verstopt achter hoge muren, beschermd door brede grachten, maar meer dan gastvrij en altijd bereid zich te laten bewonderen: Naarden-Vesting. Hampshire m reizen@wegener.nl reizen WJ=1024-3650360 Zaterdag 7 november 2009 Het is opmerkelijk rustig in Naarden, deze late zondagochtend. Voor het gesloten VW-kan- toor verzamelt zich een groepje mensen. Stadsgids Jan Schimmel ontfermt zich gerouti neerd over het gezelschap dat hij meeneemt op een wandeling door de stad. Al lopend horen we over de historie van het vestingstadje, dat met zijn dubbele grachtengor del en zes bastions een bijzonder monument is. Naarden lag oorspronkelijk zo'n 2,5 kilometer van de huidige ves ting. De Hoekse en Kabeljauwse Twisten en de Zuiderzee tekenden voor de ondergang van het plaats je daar. Wanneer precies werd be gonnen met de bouw van het nieu we Naarden is niet helemaal duide lijk. Zeker is wel dat de plaats in 1350 stadsrechten kreeg. Al pratend gaat het naar de Utrechtse Poort. Op het daar on derdoor voerende fietspad moeten we even aan de kant voor een paar zacht zoemende elektrische scoo ters. Schimmel wijst erop dat dit krap bemeten pad vroeger de door gaande weg naar Amsterdam was. Koetsen, karren en in later tijden zelfs de Gooise Stoomtram zullen zich er verdrongen hebben. Op deze plek vertelt de gids ook over de verdedigingswerken. Hoe die vroeger veel platter waren, maar werden opgehoogd 'om het steeds groter wordende geschut verdekt te kunnen opstellen. En over de raveleinen, de eiland jes die werden aangelegd om de blinde muren van de ves tingwallen tegen indringers te kunnen verdedigen. Over luistergangen en bomvrije kazernes. Tijd de wallen op te gaan. Het kniehoge gras wordt slechts eens per jaar gemaaid om de bijzondere biotoop in stand te houden. Dertig soorten vlinders gedijen er. Vanaf de hoge positie hebben we een goed zicht op de plekken waar de militairen zich in vroeger tijden achter de veilige wal len ophielden. Nu zitten er ver stopte theetuinen, bedrijven en het verenigingsleven. In de stad lopen we langs het pop perige haventje, ooit de verbin ding met de Zuiderzee, en langs de panden waar eens officieren en onderofficieren woonden, de zie ken werden verpleegd, de nonne tjes huisden en theoloog Come- nius zijn laatste rustplaats vond. De straten doorkruisen de vesting in een rechte lijn. „Makkelijk om met geschut snel van de ene naar de andere kant te komen." Haaks erop liggen straatjes met een ver springende bebouwing. „Handig om dekking te zoeken bij een aan val." Voor de leek lijkt alles in Naarden oud, ouder, oudst. Alsof de tand des tijds er geen vat op heeft kun nen krijgen. Toch is er door de eeu wen heen steeds gebouwd, ge sloopt en veranderd. Tot op de dag van vandaag, al wordt dat bouwen en slopen wel steeds moeilijker. „Tegenwoordig kun je hier geen steen een kwartslag draaien zon der anderhalve kilo handtekenin gen", zegt de gids lachend. Geluk kig maar, want dankzij die voor zichtigheid genieten wij nu van de Grote Kerk, met zijn imposant be schilderde houten tongewelf, van het Spaanse Huis, van het beken de stadhuis uit 1601. En bovenal, van de intieme sfeer waaraan je je hier tussen de oude ge vels kunt laven. Reageren? redactie.reizen ©wegener.nl Naarden Iedere derde zondag van de maand wordt er een stadswande ling met gids gemaakt. Groepen kunnen op aanvraag met de gids op pad. Ook is het mogelijk bij de VW een stadswandeling te kopen en zelf op pad gaan. www.wvnaarden.nl foto links: In het Nederlands Vestingmuseum wordt in een netwerk van ondergrondse gangen de geschiedenis van de Nederlandse vestingbouw getoond. foto Ron Pichel foto boven: Het karakteristieke beeld van Naarden-Vesting. foto Ton Kastermans kleine foto boven: Een wandeling over de begroeide stadswallen is de moeite waard. foto Ron Pichel Kerstmarkt arrangement Kerst en Oud Nieuw* arrangement 5 overnachtingen met ontbijt en diner 1 xgratis nachtwandeling l x gratis kuurbad Last minute arrangement 4 overnachtingen o.b.v. HP 1 x gratis vervoer naar de kerstmarkt in de domstad Münster 1 x gratis nachtwandeling 1 x gratis kuurbad 5 overnachtingen o.b.v. HP 1 x gratis kuurbad '31-12-2009 Silvesterparty Met koud en warm buffet. Normaal ,49Cf,- p.p. nu slechts 255,-p-p (Gctdigt'in 23-12-2009) Hampshire Inn - Bad Bentheim Bcntheimer Hof 48455 Bad Bentheim (D) Tel: 0049-5922-98380 info@bcntheimer-hof.de www.bentheimer-hof.de (Geldig vanaf20-12-2009) (Geldig van 23-1 1 f/at 23-12-2009) HAMPSHIRE INN - BAD BENTHEIM 'Bentheimer Hof' in het karakteristieke bergstadje Bad Bentheim. Sfeervolle kaniers voorzien - Golfbaan op 4 km. van alle moderne gemakken. - Station op 5 min. loopafstand - Bistro restaurant - Diverse confèrentie- - Kuurbaden op 5 min. loopafstand mogelijkheden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53