reizen^ fD ar Koffie met benen De charmante bikini's komen meteen ter zake. Koffiethee of sap? Het Panamakanaal trekt al bijna een eeuw belangstellenden uit alle windstreken. Arjan Leenhouts bekeek het kanaal op drie manieren: op een rondvaartboot, in het bezoekerscentrum en als dekmatroos voor de gehele doortocht. In de communicerende vaten Zaterdag 7 november 2009 reizen@wegener.nl 024-3650360 In Santiago de Chili is het de 'week van de beweging'. El ke dag sportdemonstraties in steeds andere wijken van de stad. Nu heb ik geen sportieve intenties, maar de Bra ziliaanse die voor mij aan de receptie van het hotel staat wel. Ik begrijp haar, maar de bejaarde receptionist in zijn ge heel niet. De vrouw staat aan de balie reeds haar kuitspie ren los te schudden. Om het hoofd de traditionele, nog kurkdroge zweetband. Verder een kleurig ensemble van leg ging en strak T-shirt van een bekend sportmerk. De recep tionist, die snel zijn onder de toonbank smeulende peuk uitdrukt, vraagt waarmee hij haar van dienst kan zijn. De vrouw wil een eenvoudige inlichting. Hoe te lopen naar het stadion van Santiago, waar die dag een sportiviteitsmanifes- tatie gehouden wordt? De receptionist kijkt haar ongelovig aan, pakt een kaart uit het bakje op de balie en vertelt wel ke metrolijn voor deze reis van toepassing is. De vrouw staat nu op de plaats te rennen en tikt met haar handen te gen de hoog opgetrokken enkels. Ze zucht dat ze graag wil weten hoe ze naar het stadion kan lópen. Opnieuw een ver bijsterde blik van de baliemedewerker. Volgens hem kun je helemaal niet naar dat stadion lopen. Veel te ver. De Brazili aanse begint luid te puffen en begrijpt dat ze niet wordt be grepen. Nog eenmaal licht ze toe dat ze voor haar plezier hardloopt en dat ze graag lange afstanden aflegt. Daarom wil ze op eigen benen naar het stadion rennen. Met een diepe zucht slaat de receptionist de vlakke hand op de balie. Goed dan. Hij gaat naar buiten en komt te rug met een taxichauffeur. Enigszins verhit beveelt hij de man om de Braziliaanse uit te leggen dat je niet naar het stadion kunt lopen. Omdat het te ver is. De taxichauffeur begrijpt het misverstand met een. Hij pakt een plattegrond van de stad, wijst de vrouw welke richting ze uit moet gaan en voor de onsportieve receptionist het in de gaten heeft, is de Braziliaanse gevlogen. Op weg naar het stadion, zo snel als de ranke benen haar maar kunnen dragen. Mijn vraag kan de man eenvoudiger beantwoorden. Waar zich in de buurt een leuke koffiebar bevindt, weet hij heel goed. TWee straten verder zal ik een deur zien waar koffie, thee en sap op staat. Een echte cafe con piernas, zeer de moeite waard, zegt hij. 'Koffie met benen', het zal wel. Ik vind de deur en glip naar binnen. Het is er pikkedonker, de muren zijn beplakt met spiegels, aan het plafond een ouderwetse discobol. Waar ben ik nou toch beland? Mid den in de zaak staan een paar espressomachines die be mand worden door schaars geklede dames. De charmante bikini's komen meteen ter zake. Koffie, thee of sap? Ik ben even uit het veld geslagen. Espresso of met melk, glimlacht de juffrouw, terwijl haar voet onderaan een eindeloos lang been ongeduldig op de vloer tikt. Koffie met benen. De es presso is prima, net als de bediening. Maar waar ben ik? De koffiejuffrouw legt het me in sneltreinvaart uit. Razend suc cesvol zijn de Cafes con Piernas in Santiago. Het concept is eenvoudig. Vrouwen in strandtenue serveren koffie aan de zakenman die even een'bakkie wil doen. Er zijn er tiental len van in het stadscentrum. Nog licht van de wijs slenter ik peinzend terug. Wat een grappenmaker, die receptionist. Van hardlopen heeft hij weinig verstand, maar ik moet wel toegeven dat hij een goede kijk op benen heeft. Driemaal is Colon Gatunsluaen Panamakanaai Gatun- meer PANAMA Pedro Miguelsluizen 9 MirafJoressluizen m i Panama-Stad The Panama Cruising Guide van Eric Bauhaus kost 48 dollar (ruim 30 euro) en is via www.sailorsnet.com te bestellen. De reisorganisaties FOX, Baobab, Djoser Zeetours Cruises en Cruise Travel bieden 'Panama' aan, al dan niet in combinatie met omringende landen. KLM vliegt vier keer per week rechtstreeks naar Panama-Stad. Tickets vanaf 957 euro (www.klm.nl). Kijk op www.visitpanama.com voor brede toeristische informatie over Panama. F Natuurkundeles in een tropische prak tijkomgeving, de Mi- rafloressluizen bij Pa nama-Stad. Aan boord van rondvaartboot Fanta sia del Mar boeit de wet van de communicerende vaten ineens wel. Aan boord een paar hon derd opgewonden toeristen, hoofdzakelijk Amerikanen op leeftijd. Een toeter klinkt en ach ter ons sluiten langzaam de gigan tische stalen sluisdeuren, elk 20 meter breed en 2 meter dik. Naast ons, in de parallelkamer, ligt een immense muur van zee containers, zeshoog opgestapeld. Wij kijken er respectvol naar op, de officieren op de brug van het containerschip kijken op ons neer en wuiven minzaam terug. Maar dan begint het bij ons te borrelen en stijgt ons nietige no tendopje, terwijl de grote-dozen- muur met het containerschip ZIM Barcelona en al ten onder gaat, de laatste afdaling op zijn reis van de Atlantische Oceaan naar de Pacific. De nivellering houdt ongeveer op ter hoogte van de onderste laag containers en wij verhuizen naar de volgen de kamer, de locomotieven trek ken de ZIM Barcelona naar zee. De luidsprekers vertellen dat elk schip door zes sluiskamers moet varen om de passage te maken. Vanaf de Grote Oceaan tillen eerst deze twee paar kamers van de Mirafloressluizen je omhoog en brengt het paar van de even verderop gelegen Pedro Miguel sluizen je op 26 meter boven het gemiddelde zeeniveau. Aan de At lantische kant laten de drie paral lelle kamers van de Gatünsluizen je weer zakken naar het peil van de Caribische Zee. „Nadat het stoomschip Ancon op 15 augus tus 1914 de openingsvaart maak te, volgden inmiddels bijna een miljoen vaartuigen. Sindsdien is het Panamakanaal elke dag in ge bruik geweest, 24 uur per et maal", echoot het tegen de ver weerde betonwanden van de tweede sluiskamer. De krassen en schrammen op de wanden zijn geen wonder, want schepen als de ZIM Barcelona passen met hun Panamaxformaat van 294,13 bij 32,31 meter en een diepgang van 12 meter maar net in de sluis kamers, die elk 304,80 meter lang en 33,53 meter breed zijn. www.canalandbaytours.com 3-daags China Festival arrangement Bezoek het betoverende China Festival of Lights en verblijf in het luxe hotel Résidence Hunzebergen! U verblijft 3 dagen in het exclusieve en gastvrije Résidence Hunzebergen, gelegen in het Drentse Exloo, nabij Emmen. Het hotel beschikt over 50 deluxe kamers welke voorzien zijn van luxe badkamer met bad en/of douche, airco, minibar, lcd-tv, gratis internetverbinding, bureau, zitje, kluisje en nespresso koffie- en thee machine. Er is een uitstekend a la carte restaurant, een gezellige brasserie en een bar/ howling met 4 bowlingbanen. In het inpandige Wellness Beauty Centre vindt u een zwembad, sauna, Turks stoombad, whirlpool, snelbruiner, fitnessruimte en schoonheidssalon. Verder kunt u gebruik maken van de all weather hardcourt tennisbaan en de midgetgolfbaan. gen bezoek aan het spectaculaire China Festival Of Lights zit bij dit arrangement inbegrepen. Dieren park Emmen opent haar deuren (uitsluitend) in de avonduren van 16.00 tot 22.00 uur zodat u kunt genieten van de unieke China beleving met meer dan dertig Chinese lichtsculpturen van indrukwekkend formaat. Dit betoverende lichtspektakel is nog nooit eerder vertoond in Europa, mis het niet! 3-daags China Festival of Lights arrangement: 2x overnachting in deluxe kamer 2x uitgebreid ontbijtbuffet l lx culinair 3-gangen welkomstdiner B Entree voor het China Festival of Lights op dag 2 89 Vrij gebruik van zwembad, sauna, whirlpool, Turks stoombad fitnessruimte H Gratis gebruik van badjas en slippers Reserveer nw en betaal geen 182,50 maar slechts 139,00 per persoon Reserveren kan online via www.hunzebergen.nl/login (toegangscode0711) of telefonisch o.v.v. actiecode wegener0711. De actie is geldig van 10 november 2009 t/m 10 januari 2010 m.u.v. feestdagen. De prijs is excl. belastingen a C 1,50 p.p.p.n, Bij verblijf op vrijdag en zaterdagnacht geldt een toeslag van 10,00 p.p.p.n. Landgoed 8t Résidence Hunzebergen Valtherweg 36 7875 TB Exloo Telefoon 0591-549 131 info@hunzebergen,nl www.hunzebergen.nl Tip: reserveer snel en zonder reserveringskosten via w\ gin (uw toegangscode 071 I CARIBISCHE COSTA Z£E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50