zeelandI 33 Huiswerk van GS moet over 'Alles om die verkiezing heen was hartstikke leuk' Een nieuwe herindeling is onvermijdelijk KERNTAKEN Staten: aanzet is onvoldoende Middelburg' zaterdag 7 november 2009 door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zee land stellen de discussie uit over de kerntaken van de provincie en de bezuinigingen die eraan kun nen worden verbonden. Reden: ze vinden de aanzet die het dagelijks provinciebestuur daarvoor heeft: geleverd, volstrekt onvoldoende. De Statencommissie bestuurlijke en financiële zaken meende giste ren dat het voorwerk zo slecht is dat de kerntakendiscussie volgen de week vrijdag niet bij de behan deling van de provinciebegroting voor 2010 kan worden betrokken. De kritiek was ongewoon hard en weerklonk - even ongewoon - zo wel vanuit de gelederen van de op positie als van de coalitiepartijen. Alleen Leen Harpe (GroenLinks) oordeelde mild over wat hij 'een goed visiedocument' noemde. Maar de woordvoerders van de an dere fracties waren vooral op zoek naar handvatten op basis waarvan kan worden besloten welke taken de provincie in het licht van ver minderde inkomsten wel moet uit voeren en welke kunnen worden geschrapt. Dat schrappen wilde het dagelijks provinciebestuur juist niet. Gede puteerde Staen verlegden de kern takendiscussie naar een discussie over de kern van de taken. Méér dan een woordenspel: het dage lijks provinciebestuur wil voorko men dat taken worden geschrapt, maar de subsidiëring tot de kern ervan beperken. „Dat is is geen keuzes maken", vond Sjoerd Heij- ning (WD), „maar de kaasschaaf methode en dat lost onvoldoende op." Goos Roeland (SGP) en Kees van Beveren (CDA) recenseerden de notaals 'goed proza' en 'een prachtig stuk', maar ze misten zicht op waarop kan en moet wor den bezuinigd. De fracties hadden er vrede mee dat om te beginnen toch de kaas schaaf zal worden gehanteerd. La ter moet dan worden bepaald wel ke taken de provincie wel en wel ke ze niet moet uitvoeren. door Cornelleke Blok Geschiedenisleraar Bas Remijn werd vorig jaar december als held ont haald in de aula van het Goese Ostrea Lyceum. Toegejuicht door zijn mentorklas kreeg hij de PZC-bokaal voor 'de beste leraar van Zeeland' uitgereikt. Wie volgt hem dit jaar op? Een bizarre ervaring, vond hij het. „Ik was even een bekende Zeeuw. Mensen stootten elkaar aan op straat, of riepen zomaar: 'Wat leuk voor je!' Kinderen waren heel en thousiast. Ze gingen massaal stem men en probeerden zelfs hun opa en oma over te halen om te sms-en. Eén leerling, Corlieke Mar tens, maakte met haar vader en moedër posters, die ze overal op hing. Oud-leerlingen namen in eens weer contact op. Een meisje dat nu in Nijmegen studeert, ver telde dat haar moeder thuis alle krantenknipsels bewaard had. Het hele gebeuren er omheen, dat was hartstikke leuk." En daar bleef het niet bij. „Omdat ik geschiedenisleraar ben én in eens bekend was, werd ik ge vraagd mee te denken over de nieuwe inrichting van een histo risch museum. Zo nam een oude meneer uit Kapelle contact met me op, omdat hij documentatie had over de TWeede Wereldoorlog. Ik ben daar een avond met hem over gaan praten." Ondanks de beker voelt Remijn zich niet de beste leraar van Zee- !Be^te uaa Zeeland land. „Ik kan zo een paar collega's opnoemen die betere leraren zijn, maar er gebéurt wel iets in mijn lo kaal." Aan het eind van de verkiezing, toen leerlingen konden sms-en, werd het een soort massahysterie, zegt hij glimlachend. „Maar de no minaties, waarmee leerlingen e-mails sturen over hun leraren, vind ik wél belangrijk. In de klas merk je niet altijd wat leerlingen van je vinden. Dat blijken ze heel goed te kunnen verwoorden. Het leuke aan de verkiezing is dat kin deren enthousiast gemaakt wor den om, iets leuks te doen voor hun leraar." De bokaal prijkt nu nog in het klaslokaal van Bas Re mijn. Maar: heb jij een lieve, leuke, gek ke of slimme leraar of lerares die dit jaar de beker verdient? Nomi neer hem of haar dan voor de ver kiezing 'Beste leraar of lerares van Zeeland', die deze krant organi seert. Stuur een e-mail naar leraar@pzc.nl en vertel de redactie waarom jouw leraar moet winnen. Je hebt tot maandag 30 november de tijd. De redactie kiest uit de inzendin gen de vijf beste leraren of lerares sen. Daarbij telt niet alleen het aan tal inzendingen, maar ook de re den waarom hij of zij zo zo gewel dig is. Dus: leef je uit! En vergeet niet de naam van de leraar en de naam van de school te vermelden. In de tweede ronde kan iedereen stem men op de vijf beste leraren. Wie dan wint, krijgt de bokaal uitge reikt. door René Schrier Als Vlissingen destijds 'ja' had gezegd tegen de vorming van één ge meente Walcheren, had het bestuurlijke plaatje van Zee land ér nu heel anders uitgezien. Alex Dijkwel herinnert het zich nog goed. Als D66-gedeputeerde stond hij ruim vijftien jaar geleden aan de wieg van de gemeentelijke herindeling in Zeeland. Het plan van het toenmalige college van Ge deputeerde Staten was één ge meente Walcheren, één gemeente Beveland en één gemeente Zeeuws-Vlaanderen te maken. Dijkwel: „Jaap van der Doef en Henk de Haas in Vlissingen heb ben dat in feite tegengehouden, omdat ze niet mee wilden doen aan de vorming van één gemeente Walcheren. In Middelburg waren ze er wel voor, evenals een aantal toenmalige plattelandsgemeenten. We wilden die herindeling niet ten koste van alles. We hadden Gem. Walcheren__ G Vee^ll -em- ^Icher^M Debat over één gemeente Walcheren 16 nov. Arsenaaltheater Vlissingen Aanvang: 16.00 uur Meldt u aan via debat@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/debatwalcheren het natuurlijk door kunnen zet ten, want uiteindelijk wordt het dan in de Tweede Kamer beslist. En we realiseerden ons als college van GS dat dat ook een beperking van de taken van de provincie met zich mee zou brengen. Daar had den we vrede mee. Je doet zoiets niet voor jezelf of voor de provin cie, maar in dienst van de gemeen schap." Dat plan ging dus niet door, waar na een ander konijn uit de hoge hoed werd getoverd. Op 9 maart 1993 presenteerden GS het idee om het aantal gemeenten terug te brengen van 30 naar 17. De voor malige gemeenten Sluis en Aarden burg en Kortgene en Wissenkerke kozen er voor uit eigen beweging te fuseren. Een vlucht vooruit noemt Dijkwel dat. Een herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen stond voor een later moment op de rol en Zuid-Beveland werd even onge moeid gelaten. Het argument was dat een aantal kleine gemeenten (financieel) niet in staat was haar taken goed genoeg uit te voeren. Vooral de wetgeving op het gebied van milieu en Europese regels vroe gen steeds meer van gemeenten. Dat de herindeling van Zeeland uiteindelijk gelopen is zoals het ge lopen is, was volgens Dijkwel niet te danken aan zijn opvolger Gert de Kok. „Die durfde in Zeeuws- Vlaanderen niet door te pakken. Het is uiteindelijk Toine Poppel- aars geweest die dat heeft gedaan." Zo kwam het aantal Zeeuwse ge- - meenten op het huidige aantal van 13. In de optiek van de oud-gedepu teerde zijn er nu nog steeds te klei ne gemeenten in Zeeland. Een nieuwe herindeling is volgens hem onvermijdelijk. „Gemeenten worden gewoon te duur. Ze moe ten te veel deskundigen van bui ten inhuren. En je ziet in toene mende mate dat projectontwikke laars de dienst uitmaken. Zeeland heeft te maken met krimp, maar Veere, Middelburg en Vlissingen willen alledrie bouwen. Een ander voorbeeld is die sport- boulevard. Wat nu uiteindelijk ge realiseerd wordt, is niet meer dan een aftreksel. Maar er gaat wel veel energie en geld zitten in de moei zame voorbereidingen." De bevolking maakt het volgens Dijkwel allemaal niets uit: „Hoe vaak moet je in het gemeentehuis zijn? Af en toe eens voor een rijbe wijs of een paspoort. Echte tegen stand hebben we destijds ook niet gehad." Alex Dijkwel AQarysol Hotel Barceló Pueblo Park Vertrek 24 maart, 8-daagse vliegreis VP, 2pk. prijs bij 365- CODE: PALMHBAA Barcelo Punta Umbria Beach Hotel Rincon Andaluz Vertrek 04 december, 15-daagse vliegreis, VP, 2pk, prijs bij 2p 524.- CODE: UMBRBARA Vertrek 07 december, 15-daagse vliegreis, VP, 2pk, prijs bij 2p 524.- CODE: M ARBRINA - Ine!, vlucht, transfer, luchthavenbelasting, volpension en 2 halve dag excursies - volpension incl. water en wijn bij de maaltijden Extra voordelig door subsidie van Spaanse Overheid. Door een speciale subsidieregeling van de Spaanse Overheid om het wintertoerisme naar de Costa de la Luz, de Costa del Sol en Mallorca te stimuleren kan Marysol u deze winter van een aantal spectaculaire aanbiedingen laten profiteren. Marysol heeft het exclusieve contract voor de Nederlandse markt om van deze subsidieregeling gebruik te maken. U boekt al een 8-daagse vakantie voor slechts €365.-! Ga naar marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Bel 0900- 2468246 i!Cpr Alle vertrekdata, verblijfsduren en prijzen op marysol.nl of uw ANVR reisbureau. Prijzen zijn exclusief reserverlngskosten en calamiteitenfonds. Inclusief: - 8 daagse vliegreis Een zonnige vakantie in de wintermaanden., droomt u hier ook van? Heerlijk genieten van de gezelligheid, lekker eten en een aangenaam zonnetje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35