zeeland 129 'Hello Grandpa' in Bergen op Zoom 'Wij zijn hoogst verblijd' Energie besparen met Effe Dimmen zaterdag 7 november 2009 SLAG OM DE SCHELDE Geallieerde begraafplaatsen vergeten bij Zeeuwse herdenkingen Bij de herdenkingen van de Slag om de Schelde blijven de gesneuvelden doorgaans buiten beeld. Hun graven liggen in Bergen op Zoom. door Ben Jansen Zonder aarzelen loopt René Hoebeke op de Britse oorlogsbegraaf plaats bij Bergen op Zoom naar het gedeel te waar 'zijn' gesneuvelden liggen. Rechtsachter in de vakken 8 en 10 zijn de graven van de Schotten die bij de strijd om de Sloedam tussen 31 oktober en 5 november 1944 om het leven zijn gekomen. Hoe beke is de onbetwiste specialist op dit onderdeel van de Slag om de Schelde, sinds het verschijnen ze ven jaar geleden van zijn 928 pagi na's tellende boek Slagveld Sloe dam. Hij kent de verhalen die bij veel grafstenen horen. Hoebeke, inwo ner van Nieuw- en Sint-Joosland, wijst op die van soldaat William Hutton Speed, scherpschutter in het ïste bataljon van de Glasgow Highlanders, die op 2 november 1944, 23 jaar oud, stierf op de Sloe dam. Zijn commandant stuurde hem de dam op uit woede over het feit dat Duitse scherpschutters als zodanig herkenbare Schotse hospiks onder vuur namen terwijl die gewonden aan het helpen wa ren. Dat is not done en de comman dant besloot de Duitsers met gelij ke munt terug te betalen. Hij zette extra scherpschutters in, onder wie William Speed. Die werd even wel kort daarop zelf het slachtoffer van een welgemikt schot. Naast de Britse ligt de Canadese begraafplaats. Ook daar weet Hoe beke de weg, al kost het hem hier meer moeite de gesneuvelden van de gevechten op de Sloedam te vin den. De graven blijken op een an dere manier te zijn geordend dan op de Britse begraafplaats, waar door de slachtoffers bij de verschil lende operaties in het kader van de Slag om de Schelde niet altijd bij elkaar zijn begraven. Een wandeling langs de Canadese grafstenen brengt opmerkelijk vaak de sterfdatum 13 oktober 1944 in beeld. Het betreft officie ren, onderofficieren en manschap pen van het regiment Black Watch of Canada. Zij kregen die dag - het was vrijdag de dertiende - het be vel vanuit Woensdrecht door open terrein op te rukken richting Kreekrakdam. Het werd een slach- ting. De commandanten van de vier compagnieën werden gedood. Van één compagnie van negentig man keerden slechts vier militai ren terug. Het regiment verloor die dag 183 man, van wie er 56 sneuvelden. Vrijdag 13 oktober 1944 is sindsdien Black Friday voor de Black Watch of Canada. Voor iedere Britse en Canadese ve teraan die in de loop der jaren de slagvelden van de strijd om de toe gang tot de haven van Antwerpen heeft bezocht, was het vanzelfspre kend op de begraafplaatsen bij Ber gen op Zoom respect te betuigen aan de daar begraven gesneuvelde kameraden. Bij de herdenkingen in Zeeland hebben de oorlogsbe graafplaatsen altijd een onderge door Henk Postma Om vier uur bereikt ons het bericht dat de laatste tegenstand op Oostkapel- le is gebroken. De hele dag rijden Engelse amfibiewagens en grote pantserwagens langs de weg, door een laag water van zestig tot zeven tig centimeter. Wij zijn hoogst ver blijd en zingen van blijdschap ons volkslied.' Een dag na Veere, op 7 november, zijn ook Oostkapelle en Seroosker- ke vrij. Als door wonderen gered, hebben de Komejans uit Marieker- ke de bevrijding van Walcheren doorstaan. In de dagen voor de Duitse overgave verblijven ze, te midden van bombardementen en artillerie-beschietingen, in De Wie lewaal, een huis net buiten Dom burg. Zoon Jaap (26) beleeft de ver schrikkingen vanuit zijn rolstoel, en schrijft op wat hen overkomt. Zaterdag 28 oktober 1944: 'Als wij druk aan het formulieren draaien zijn voor de vergoeding van eva cuatie, komen de eerste vliegende forten over. Hevige explosies doen alles op zijn grondvesten trillen.' De familie vlucht richting Oostka pelle. Tweehonderd meter verder zoeken ze dekking bij een villa. 'Inmiddels', noteert Komejan, 'ko men zeer veel mensen uit het bos, zij zijn van Domburg wegge vlucht. De ene vrouw die naast mij staat, is driemaal in de sloot ge vallen. Een andere vrouw loopt op haar kousen. Zij is haar klompen verloren. Velen houden een zak doek voor de mond om het scheu ren der longen te voorkomen. De schikte rol gespeeld. Bergen op Zoom was kennelijk wel erg ver weg. De meeste geallieerde dodelijke slachtoffers van de Slag om de Schelde in Midden-Zeeland en West-Brabant zijn in Bergen op Zoom begraven. Veel Canadese mi litairen die in Zeeuws-Vlaanderen zijn gesneuveld, liggen op de be graafplaats in het Vlaamse Ade- gem. De keus om na de oorlog bij het opruimen van veldgraven geal lieerde soldaten in Bergen op Zoom te herbegraven, ligt voor de hand. Er was aan de weg naar Roosendaal al een oorlogsbegraaf plaats, aangelegd door de Duitsers voor hun eigen gesneuvelden en voor geallieerde luchtmachtmilitai ren waarvan de vliegtuigen in de wijde omgeving waren neerge haald. Na de oorlog, toen de Duit se graven overal in Nederland naar Ysselsteyn werden overgebracht en de Amerikaanse gesneuvelden werden gerepatrieerd naar de Vere nigde Staten of in Margraten wer den herbegraven, bleef in Bergen op Zoom een vrij grote begraaf plaats over met alleen honderd veertig graven van militairen van de Gemenebest. De toenmalige Im perial War Graves Commission verplaatste daarom honderden gra ven uit Zuidwest-Nederland naar Bergen op Zoom. Eerder al besloten de Canadezen, nadat ze Bergen op Zoom op 27 ok tober 1944 hadden veroverd, naast de toen nog gemengd Duitse-geal- lieerde begraafplaats een eigen plek in te richten als laatste rust plaats voor hun gesneuvelden die in West-Brabant waren gevallen en die nog zouden omkomen in Midden-Zeeland. Later zijn hier, op enkele tientallen meters naast de Britse begraafplaats, vrijwel alle Canadese graven in Zuidwest-Ne derland geconcentreerd. De Britse begraafplaats telt 1.296 graven; de Canadese 1.115. De ge meente Bergen op Zoom houdt de twee begraafplaatsen piekfijn bij. De schade door de droogte van de afgelopen zomer wordt hersteld door delen van de gazons op nieuw in te zaaien. De sporen wa ren nog niet uitgewist voor de her denkingen van dit najaar. Zoals op alle oorlogskerkhoven is op beide begraafplaatsen een regis ter te raadplegen met de namen van degenen die er begraven zijn en de plek waar hun graf zich be vindt. Ook zijn er gastenboeken waarin belangstellenden hun naam en eventuele opmerkingen kunnen opschrijven. Een van de laatste bezoekers van de Canadese begraafplaats noteerde: 'Hello Grandpa!' door Ben Jansen borst wordt soms door de lucht druk dichtgedrukt.' Als de explo sies in hevigheid afnemen, gaan ze terug naar De Wielewaal. 'Van de kust is niets te zien. Alles is in één grote rookwolk weggenomen, waarboven steeds de fonteinen van aarde, vuur en rook omhoog vliegen. Dan rechts voor ons zes grote bommen, grote rook- en vuurzuilen, ongeveer 75 meter van ons vandaan.' De familie drukt zich achter een walletje in de tuin tegen de grond. 'Het lijkt alsof al les uit elkaar gereten zal worden.' Op 2 november is Domburg door Engelse troepen bezet. Maar er wordt nog steeds geschoten. Tegen middernacht wordt het huis door een granaat getroffen. 'Wij om klemmen elkaar en nemen af scheid, omdat wij elk ogenblik de granaat verwachten die ons met al le anderen uit deze aardse hel zal wegnemen.' Vader en twee huisge noten raken gewond. 'Maar ieder een leeft nog.' In de ochtend vluch ten ze per vlot naar Aagtekerke. Tot daar, als de Duitsers na vier da gen zijn verslagen, 'van blijdschap ons volkslied' klinkt. MIDDELBURG - De provincie Zee land kan jaarlijks een kleine 70.000 euro besparen op de open bare verlichting en verlichte weg wijzers. - Dit kan worden bereikt door ver lichting op daarvoor in aanmer king komende plaatsen te dim men of te doven en TL-balken in verlichte wegwijzers te voorzien van LED-armaturen. Een en ander staat in de nota Effe Dimmen van het dagelijks provin ciebestuur. Het is de bedoeling dat de verlich ting op rotondes tot de helft wordt gedimd en de inleidende verlich ting tot 80 procent. Op sommige plekken hoeft die inleidende ver lichting zelfs helemaal niet te bran den. Onderzoek heeft uitgewezen dat de besparing mogelijk is zonder ge volgen voor de verkeersveiligheid. 1 Slachtoffer hulp Nctferiand "Het Zwijgen Voorbij?" Sinds 1998 houdt Slachtofferhulp Zeeland de herdenking verkeersslachtoffers. Deze niet religieuze bijeenkomst biedt ruimte voor het delen van verdriet, het vinden van troost bij elkaar en vraagt aandacht en erkenning voor de ingrijpende gevolgen van een ernstig verkeersongeval met soms zelfs dodelijke slachtoffers. De herdenkingsbijeenkomst vindt plaats op zondag 15 november a.s. vanaf 14.00 uur in de "Nieuwe Kerk", Groenmarkt 1 te Middelburg. Vanaf 13.30 uur is de zaal open. U bent van harte welkom. Voor meer informatie tel. 0118-681244 of www.slachtojferhulp.nl De meeste in Zeeland gesneuvelde militairen zijn begraven op de Britse en de Canadese oorlogsbegraafplaats in Bergen op Zoom. foto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31