Vlissingse specialist naar Suriname 27 Herstel van Morres na overname Wana krijgt bijna de sleutel YM^Home MS Fonds zoekt collectanten Scherper zien, ook 's nachts! de kijkkamer -J?- www.ymhome.nl zaterdag 7 november 2009 tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt door onze eigen vakmensen Crenadieiwêö I7b Middelburg \vwvv,bAderie.nl door Nadia Berkelder Hij wil niets afdoen aan het leed van zijn patiënten in Neder land, maar als John Vriesde in Ambon of in Paramaribo staat te opereren, heeft hij pas écht het gevoel dat hij verschil kan maken. De Vlissingse uroloog vertrekt binnenkort defini tief naar Paramaribo om daar zijn carrière voort te zetten. Dat opereren in Paramaribo doet Vriesde (59) al tien jaar. „Met ande re urologen van Surinaamse af komst hebben we een stichting op gericht, vanwege alle urologische ellende daar. In onze vakanties gaan we daar twee weken pro deo opereren. In Suriname is nu één uroloog, op 450.000 mensen. In Zeeland, waar minder mensen wo nen, zijn er zes. In Suriname doen ze bijvoorbeeld geen prostaatopera ties. Mannen krijgen een katheter, voor de rest van hun leven. Iets dat zo makkelijk te behandelen is, leidt op die manier tot veel ellen de." Die ellende is nog groter op Ambon, waar Vriesde met Vlissing se collega's twee keer heenging om operaties uit te voeren. Suriname trekt eigenlijk al ruim 25 jaar aan hem. „Ik deed mijn oplei ding met het idee om terug te gaan, maar door de politieke situa tie in de jaren tachtig waren we min of meer gedwongen om hier te blijven. Later kreeg ik allerlei verplichtingen: een hypotheek, de kinderen die liever niet wilden ver huizen, dus ben ik in Vlissingen gebleven. Maar de drang om terug te gaan, bestaat al heel lang. In mijn achterhoofd heb ik altijd het plan gehad om mijn laatste tien jaar in Suriname door te brengen. De roep om te komen is ook al heel lang luid. En het heeft niet zo veel zin om na je pensionering nog te gaan." Gedoe binnen het zieken huis speelde een rol bij die beslissing: de fusie waar hij als specialist geen inbreng in had, maar ook een verschil van inzicht met een directe collega, 'een karakterkwestie', zegt Vries de. „Voor wat betreft de fusie: ik ben het zicht kwijtgeraakt op wat er gebeurt. Niemand - op een paar mensen na - heeft invloed op het beloop en niemand heeft zicht op de financiën. Maar ik ben wel een voorstander van fusie, het liefst in de vorm van vergaande samenwer king. De maatschap urologie werkt al sinds 1988 samen met die van Goes." Vriesde ging na zijn studie in het oude Bethesda-Sint Jozef in Vlissingen werken. „Net na die fusie: ik werkte als poortarts, bij interne geneeskunde en op neurologie. In 1978 ben ik met mijn opleiding tot uroloog be gonnen in Alkmaar en toen ik die had afgerond, ben ik terug naar Vlissingen gegaan. Nee, ik heb nooit een praktijk in een grote stad geambieerd, ik heb bewust ge kozen voor rust en ruimte, voor Zeeland. En daar heb ik nooit spijt van gehad." In Suriname gaat hij in twee zie kenhuizen aan de slag: een katho liek en een protestants. „In Surina me kun je een relaxed leventje lei den, maar ik denk dat ik het op zijn minst net zo druk zal hebben als hier. Ik ben zelfs bang dat het echt drukker zal worden." Want nee zeggen, dat heeft John Vriesde altijd al onzin gevonden. „Ik ben altijd aanspreekbaar. Als ik tijd heb, en als ik geen andere verplich tingen heb, dan sta ik een huisarts te woord als hij belt. Als je thuis 's avonds toch de krant zit te lezen en een patiënt wil je spreken, dan moet dat kunnen." Ze was één van de patiënten die hem het meest aan het hart ging: Wana uit Am- bon. Vriesde kwam haar tegen toen hij daar begin 2008 was. Wa na had een moeizame bevalling ge had: haar vroedvrouw riep er wat mannen bij die op haar buik duw den; Wana's kind werd geboren, maar zelf raakte ze inwendig ern stig beschadigd, waardoor ze in continent werd en verstoten werd door haar gemeenschap. „Ze kwam als een compleet gebro ken mens aan", zegt Vriesde. „Pas een paar dagen na de ingreep, lach te ze voor het eerst." Een inzame lingsactie in Nederland leverde ge noeg geld op om een huis voor haar te bouwen. En daar krijgt ze volgende maand de sleutel van. HULST - De Mandemakers Groep (DMG) wil van woninginrichter Morres Wonen in Hulst weer de marktleider in meubels maken. DMG nam het failliete Morres de ze zomer over en heeft ambitieuze plannen met de winkel aan de rand van Hulst. Grondlegger en directeur/eigenaar Ben Mandema kers (53) was gisterochtend naar Hulst afgereisd om ze uit de doe ken te doen. „Wij gaan heel veel in vesteren in Morres", aldus Mande- makers. DMG wil een woonboulevard reali seren waar de consument alles kan kopen op het gebied van woning inrichting en wat daar omheen hangt, zoals de tuin. Belangstellen de ondernemingen hoeft DMG daar niet voor te zoeken, want de onderneming heeft bijna alles in huis om de woonboulevard gestal te te geven. Mandemakers investeert de ko mende jaren 3 tot 3,5 miljoen euro in een grondige verbouwing, want elke formule moet een aparte win kel met aparte ingang krijgen op het Morresterrein. Volgens Mande makers vertoont de omzet van Morres na de overname inmiddels alweer een stijgende lijn. „We zien nu al verbetering, maar willen met Morres terug naar minimaal 75 mil joen omzet per jaar. Dat gaat ons lukken." Hij verwacht een werkge legenheidsgroei van minimaal 50 tot 75 banen. Momenteel telt de or ganisatie van Morres 110 voltijdse arbeidsplaatsen. styling realisatie DOMBURG - Het MS Fonds, voor mensen met Multiple Sclerose, is nog op zoek naar vrijwilligers die in de week van 23 november wil len collecteren in de gemeente Veere. Wie zich hiervoor wil inzet ten, kan bellen met Jan Elzinga (0118-582101). Ontdek de revolutie in brillenglazen; ZEISS i.Scription® Segeersstraat 35 - Middelburg - (0118) 674004 - zondag maandag gesloten Uroloog - en amateursaxofonist - John Vriesde neemt afscheid van het ziekenhuis in Vlissingen. Hij gaat aan de slag in Paramaribo. foto Lex de Meester KINDEROPVANG OP langs van maandag t/m zondag tot 19.00 uur www.Juuiye.ni (^y Interieuradvies föj Yerkoopstylin» Verkoop Realisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29