'Het Abdijplein was mijn speelplek' 1940 muim Middelburg zee a d 25 Kadastrale kaart 1940 tot in detail te zien op site Zorgverzekeraar Alle aandacht zaterdag 7 november 2009 dij, de Burg en de Markt in het ka der van het project Het Vergeten Bombardement 'herbouwt' - de Lange Jan en omgeving op de ka dastrale kaart heeft geplaatst. De PZC zoekt 'bouwers' die De Jongs werk aanvullen met een zo groot mogelijk deel van het vooroorlog se Middelburg via het gratis com puterprogramma Sketchup. Ook foto's uit de vooroorlogse jaren blij ven welkom. Reacties kunt u sturen naar: Redactie PZC, Postbus 91, 4330 AB, Middelburg. email: middelburgl 940@pzc.nl Nellie Laroes in haar zwarte jurkje met twee klasgenootjes en een stagiaire van de Kweekschool in de Sint Sebastiaanstraat bij de Rijksleerschool. aanstraat. Eerst naar de fröbelklas, zoals de kleuterklas toen werd ge noemd, van juffrouw Caro. Daar na naar de eerste klas van juf frouw De Liefde. „Die deed haar naam echt eer aan. Dat was zo'n lieve vrouw. Ik heb fijne herinne ringen aan die school, 's Morgens in het vrije kwartier mochten we buitenspelen. De speelplaats was in tweeën gedeeld. Op de ene helft mochten de jongens spelen en de andere helft was voor de meisjes. Soms na schooltijd gingen we naar Kaatje Verniel in de Bed- dewijkstraat. Daar kon je voor een cent heerlijke dingen kiezen, zoals schuine drop of een zuurpeer. Mijn moeder had het niet zo op die snoepjes. Ze was altijd bang dat je in een zuurpeer zou stik ken." Als meisje zat Nellie Laroes op gymnastiek, bij turnvereniging Achilles op de Herengracht. „Mijn ouders vonden het belangrijk dat we aan sport deden." Leren zwemmen hoorde ook bij de opvoeding. Zwemles werd in die tijd in het kanaal gegeven. „Je had de groene en de gele zwem school. Mijn broer kreeg zwemles bij de gele. Dat was wat deftiger. Maar ik wilde bij de groene school, want daar gingen ook al mijn vriendinnen naartoe. We kre gen dan les in een ondiep gedeelte bij de Punt, waar nu de roeivereni ging is. De gele zwemschool was aan de overkant, daar waar nu de drijvende winkel bij de Maisbaai ligt." Een echt zwemexamen met diploma's bestond in die dagen niet. „Twee keer heen en weer zwemmen, een achtje maken en een stukje op je rug. Dat was alles. En als je het goed deed, mocht je in het diepe." Sinds deze week is de ka dastrale kaart van Middel burg uit 1940 tot in detail te bekijken onder de knop 'uitleg' op de site www.pzc.nl/middelburg1g40. Om het overzichtelijk te houden, is de kaart in een aantal afzonder lijk aanklikbare delen verdeeld. Voor wie mee wil bouwen aan het Middelburg van voor het bombar dement, is deze kaart een belang rijk hulpmiddel. Op de kaart zijn de omtrekken van de panden te zien en die dienen als basis voor de 'modellen'. Op het plaatje is te zien hoe Lukas de Jong - die de Ab- Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld ver woest. De serie Middelburg 1940 en de website www.pzc.nl/middelburg 1940 laten de vooroorlogse stad herleven. door Theo Ciele Ze laat een klein kope ren emmertje zien. „Dat is van mijn groot ouders geweest. Ze woonden in de Pluim- straat en in heel het huis was maar één kraan. En die druppelde. Om het water op te vangen, hing dit emmertje aan die kraan." Misschien dat die druppelende kraan de vader van Nellie van Kempen-Laroes (1930) ertoe bracht loodgieter te worden. Zelf woonde Nellie met vader Jo, moe der Nellie en broer Ko aan de Ba lans, bijna op de hoek met de Bo- gardstraat. „Naast ons woonde vee koopman Blokpoel en links was het schildersbedrijf van Heyboer." Nellie heeft 'een onbezorgde jeugd' gehad in het Middelburg van de jaren dertig. „Mijn speelplek was het Abdij plein. Daar kon je heerlijk spelen. Vooral als het knikkertijd was. Als het 's winters gesneeuwd had, kon je heerlijk met de slee van de Ba lans glijden. Dat kon, want er was weinig verkeer." En omdat het niet druk was op straat, lieten haar vader en moeder haar al snel alleen om boodschap pen gaan. Of ze ging naar haar an dere opoe, een weduwe, die nog in dracht ging. „Zij woonde op de Walensingel. Het huisje stond te genover de joodse begraafplaats. Ik ging dan via het Sint Jorisstraatje, dat tegenwoordig Sint Antheunis- straat heet, over het Sint Jorisbrug- getje naar de Herengracht en via de Seisstraat kwam ik op de Wa lensingel." „We woonden vlakbij de Boter markt. Iedere donderdag kwam er een boertje met paard en wagen. Hij stalde zijn wagentje voor de werkplaats van mijn vader om zijn spullen voor de Botermarkt uit te laden en bracht het paardje naar een stal aan Achter het Hofplein. Ik mocht dan dikwijls mee." „En iedere week kwam er een boe rinnetje bij ons aan de deur met een handkar vol fruit. Marie Pol derman, een heel vriendelijke vrouw. Soms hoorden we ook 'gor- not, gornot' en kwam een Arne- muidse vrouw met een juk en twee manden aan de deur om gar nalen te verkopen." Op haar vijfde ging ze naar de Rijksleerschool aan de Sint Sebasti- Links de Lange Jan met de huizen die op de kadastrale kaart zijn geplaatst. illustratie Lukas de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27