behouden waard' «land 123 Jan Stins Die gaon toch zöö vlug joeng, tegenwoordig erkenning van het gastouderschap' 40% korting Wegwerk mm Muntentaxateur Willem van Moll overleden VERBOUWINGS OPRUIMING zaterdag 7 november 2009 OOSTKAPELLE - De Duinweg en Randduinweg in Oostkapelle wor den vanaf maandag aangepast. De rijbaan wordt vernieuwd en er komt een fietspad met aanliggend voetpad. Het ontwerp is samen met de dorpsraad van Oostkapelle tot stand gekomen. Het verkeer wordt omgeleid. uurwerkmaker/ instrumentmaker Leverancier van kwaliteitshorloges en antieke klokken. damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl door Rinus Willemsen gezin zijn. Pieterse heeft drie tie- nerzoons en een dochtertje van drie. Lynn lijdt er niet onder dat ze haar moeder moet delen met andere kinderen. „Komen mijn vrienden vandaag?", vraagt ze re gelmatig bij het opstaan. Pieterse vangt acht kinderen op, verdeeld over vier dagen in de week. Bewust heeft ze voor de leef tijd van 0 tot 4 jaar gekozen. „Zo kunnen de kinderen in hun eigen ritme blijven en hoeven we niet steeds naar school." Na een periode van onzekerheid is Pieterse opgelucht. Ze heeft net ge hoord dat ze met de opleiding die Kinderopvang Walcheren haar biedt maar een paar avonden de deur uit moet om een MBO-2-di- ploma te halen. „Ik denk zelfs dat ik daar weer wat nieuwe dingen kan lerenwaar ik mijn voordeel mee kan doen." Net als de meeste gastouders vindt ze de nieuwe regels van de over heid vervelend. „Onduidelijkheid daarover heeft voor onrust ge zorgd. Maar ik dacht ook: 'Hè, hè, eindelijk erkenning van het gastou derschap'. Goed dat daar eisen aan worden gesteld. Het is tenslotte ook niet niks om de verantwoor ding te dragen voor de kinderen die je opvangt." Wel hoopt ze dat het voor ouders straks betaalbaar blijft om hun kind bij een gastou der te brengen. „Het is wat minder gedwongen dan in een kinderdag verblijf Als een kind niet helemaal fit is, dan kruipen we hier even met zijn allen op de bank." MEEST GELEZEN 1Vlissingen verwacht zwaar weer 2. Brand in cafetaria Lammers (foto) 3. Er bestaat geen mooier vak STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Ziet ge daar dien boot naor Antwerpen gaon?" 'oor ik een man tegen zijn vrouw zeggen, 't Is 'n wat dikkere man mee een onmiskenbaar Vlaoms ac cent. Onwillekeurig kiek ook de kant uit van de Westerscheid e, over 't geploegde land van de Grööten 'Uusjespolder. En inder- daod, een groot wit schip steekt boven de diek uut en voart op z'n gemakje langst een paor boerderie- jen, richting Antwèrpen. Me staon bie 't Poontje, een ge huchtje onder Zaomslag wao vori ge weeke zaoterdag 'n klein groep je op excursie goeng op zoek nao ouwe polder'uusjes. De groep was grööter dan verwacht. „Dan gaon me de zaok in twijen doen," zegt êên van de gidsen, binst a tie zo 's even rondkiekt. „Dien 'elt bie mii," en mee 'n brêêjen èrmzwaoi dêêlt ie de groep ten 'alven deu. Over de smalle diekjes den polder in. De mist is opgetrokken en 'n waoterig zonnetje prikt tussen de wolken deu. 'n Paor veugels zweven boven de polder en in de ver te vliegt 'n 'êêl rêêsem van mêêuwen achter een trekker an, die an 't ploegen is. As 't 'n karre mee peetjes verbie riejt, ruuken me de verse winterpeejen. Op de bêêten na, de leste vruch ten die uut de polder kommen. De gidst vertelt over de 'uusjes, die wel 'n dikke 'onderd jaor hier staon, 'oe de mannen overdag bie den boer op 't land buggelden en de vrouwen tuus voo 't 'uus'ou- wen zurgende. „Soms weunden ze mee zevene in zö'n kiepklein 'uus- je," gaot ze deu. „Wij mee zessen", 'öör dien Vlaomieng tegen me zeg gen, „en me sliepen tegaore op zol der." Ik knik en loop wa doelloos deu 't kleine kaomertje wao 't schaorse licht van 'n oktoberzon- netje deu de dunne blaoren van de leilinden vaolt. Onwillekeurig gaon m'n gedachten nao de streek- kenner Johan de Vries, de man die destijds deur het Land van Axel met z'n Solexje reej. Op zoek nao ver'aolen van vroeger. 'Oe dat ie op een schööne achtermiddag in 't naojaor bie een ouw mannetje komt, die lekker op de diek z'n puupje zit te rööken. Krom van 't wérken en verknocht an z'n 'uus- je. „Dag 'Aomelienk'" zegt De Vries, 'Oe staot 't leven?" D'n ouwe man schuuft wat op zieje en begin z'n ver'aol. Dat 't toch nie meevalt zö allêêne in de polder en dat z'n dochter 'n paor kêêr in de weke langst komt om 't 'uus'ou- wen wat te beredderen. Mao dat ie d'r nog nii an dienkt nao den bin nen te gaon. De Vries luustert mee andacht nao 't wèrme ver'aol van dien dankbaore grijsaard, die dao mee êêrbied en ontzag over z'n vrouwe, z'n 'uusje en z'n polder praot. En in gedachten zien 'k ze dao zitten: De Vries en 'Amelienk, alle twi op 't bankje, in de zonne, onder de leste blaoren van de linde. De klokke op de schouwe tikt. De blaoren spelen tikkertje mee udder schaoduw op 't schutsel van de bedsteedeuren. „Da zijn schööne monumentjes, zunne", zegt m'n Zuiderbuur als we buten staon en naor de plavui zen in het gangetje kieken, 'n Paor tegels ziin gebroken. „Zeker iets zwaors opgevallen", dienk ik en kiek de polder in. Wat 'n uutzicht. In de verte de torens van Zaom slag en nog altied de mêêuwen achter de trekker. „Dat schip is al weg," 'öör 'k m'n buurman nog zeggen. „Die gaon zöö vlug joeng, tegenwoordig", dienk 'k en 'k stap pen voorzichtig langst 't bankje, de diek op. MIDDELBURG - Taxateur van mun ten en penningen, Willem van Moll, uit Middelburg is overleden. Van Moll was één van de d :ie ge certificeerde muntentaxateurs in Nederland en de enige onafhanke lijke. De andere twee zijn verbon den aan veilinghuizen. Van Moll was een veelgevraagd taxateur in binnen- en buitenland. Ook in Zeeland was hij regelmatig te vinden op taxatiedagen. Willem van Moll werd geboren op 3 december 1950 in Breda. Hij over leed vorige week zondag in het zie kenhuis Antwerpen. Gisteren is hij in besloten kring ge cremeerd in Middelburg. Vanaf VANDAAG Op de totale collectie Witte Paardstraat 6, Goes 0113-211101 foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25