221 zeeland 'Opvang door gastouders is het 'Ik dacht: Hè, hè, eindelijk Eerste concert in reeks Ter Reede Kerkdienst voor gehandicapten Vier aanhoudingen voor brandstichting Sieraden gestolen bij woninginbraak Oiittala CITTERIO 98 'Landbouw moet VenduHuis houdt weer meepraten' weer grote veiling LEZING: "De Westelijke Oude Havendijk: hoe cultuurhistorie verdwijnt" 24 november, 20.00 uur Concert Gehoorzaal Info Middelburg www.tuinvanzeeland.nl zaterdag 7 november 2009 W VLISSINGEN In concertzaal 't Speelhuus in zorg centrum Ter Reede in Vlissingen wordt morgen de sonate no. 15 'Pas toral' van Ludwig van Beethoven vertolkt door pianist Svjatoslav Pre- nyakov. De zaal gaat om 11.00 uur open, een half uur later begint het concert. Het is het eerste in een se rie van tien, waarin regelmatig top- studenten van het conservatorium van Gent komen optreden. ARNEMUIDEN In de gereformeerde kerk in Arne- muiden wordt morgen een kerk dienst gehouden voor mensen met een verstandelijke handicap of een functiebeperking. In de dienst gaat dominee Bijman voor. Theo en Marjan Cleveringa uit Urk zorgen voor muziek. De dienst begint om 14.30 uur. De gereformeerde kerk staat aan de Kerklaan. ZIERIKZEE De politie heeft vier personen aan gehouden op verdenking van de brandstichting, die op 20 oktober de verwoesting van het leegstaan de bedrijfspand aan het Haring- vlietplein in Zierikzee tot gevolg had. Het gaat om een 23-jarige man en drie meisjes van 16,15 en 14 jaar, allen uit de gemeente Schou- wen-Duiveland. KOUDEKERKE KOUDEKERKE - Tal van sieraden zijn gestolen uit een woning in de Ei kenhorst in Koudekerke. In de nacht van woensdag op don derdag werd er ingebroken in die woning. De inbreker of inbrekers doorzoch ten alle ruimtes. De politie kon gisteren nog niet vertellen wat de waarde is van de gestolen sieraden. Gastouderbureaus in Zeeland en West-Brabant trekken sa men op om gastouders binnenboord te houden. Via het ROC Westerschelde bieden ze binnenkort een gratis oplei ding aan, die niet alleen makkelijk, maar ook snel te doen is. Vaardigheden hebben de meeste gastouders wel in huis. Het is vooral een kwestie van aantonen, menen de kinder opvangorganisaties. doorSelma Osman Kinderopvang Walche ren (KOW) en de Stichting Kinderop vang Zeeuws-Vlaande- ren verwachten veel van de nieuwe opleidingsvariant. Ze willen ermee voorkomen dat gastouders massaal afhaken door strengere landelijke regels. Drie West-Brabantse organisaties heb ben aangehaakt bij het Zeeuwse initiatief! Kinderopvang De Beve- landen denkt er nog over na. Gastouders laten zich afschrikken doordat ze nu ineens een papiertje moeten halen, merkt Hanneke Ver- mue van KOW. Bij haar Zeeuws- Vlaamse collega Jeroen van Loon is dat niet anders. Gastouderop- vang is voor de organisaties een waardevolle vorm van kleinschali ge opvang, die ze graag in hun pak ket willen houden. Niet alleen voor ouders die kiezen voor per- Oostburg, Hulst of Terneuzen in schrijven voor de opleiding. Ze krijgen een lesboek en een werk boek en kunnen vrijwillig naar twee bijeenkomsten' om hun ken nis bij te spijkeren. Daarna volgen een toets en een praktijkexamen. Een examinator komt dan bij de gastouders thuis kijken. KOW en Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen betalen het lesgeld en de boeken. „We zijn blij dat we onze gastouders op deze laagdrempelige manier scholing kunnen aanbieden", zegt Van Loon. „De opleiding is opgezet door het ROC Mondriaan in Den Haag en het Nederlands Instituut voor Gastouderschap, Nigos. Aan het eind heb je een erkend MBO-2-diploma Helpende Zorg en Welzijn." Volgens Van Loon kunnen in het voorjaar de diploma's worden uit gereikt. Dat is ver voor 1 septem ber, de datum waarop de gastou- Natuurlijk zeggen ze niet: 'Joepie we mogen een diploma gaan halen', jeroen van Loon, kinderopvang Z-VI soonlijke aandacht, maar ook voor mensen die vanwege hun beroep zijn aangewezen op flexibele op- vangtijden. Samen hebben de twee bureaus op Walcheren en Zeeuws-Vlaande- ren 280 gastouders. Daarvan moe ten er zo'n 180 het vereiste MBO-2-diploma Helpende Zorg en Welzijn halen. Of ze moeten via een ander traject aantonen dat ze de vereiste vaardigheden in huis hebben. Van Loon moedigt deze zogenoemde EVC-procedure (Erkenning van Verworven Com petenties) niet aan, omdat die vol gens hem erg omslachtig is. „De opleiding die wij aanbieden is praktisch en kost de gastouders veel minder tijd en energie." „De meeste van onze gastouders hebben heel veel ervaring", vult Vermue aan. „Waarschijnlijk heb ben ze het niveau van het diploma al, maar dat willen we aantonen." Daarom zijn de lessen speciaal ont wikkeld voor ervaren gastouders. Eind deze maand kunnen de gastouders zich in Middelburg, ders moeten worden ingeschreven in het landelijk register. „Door snel onze gastouders op te leiden, beperken we het risico voor onze klanten", legt Vermue uit. Vraag- ouders moeten namelijk hun wet telijke toeslag terugbetalen als eind 2010 blijkt dat hun gastouder niet aan alle eisen voldoet. Vermue en Van Loon schatten dat 75 tot 80 procent van de gastou ders bereid is om de opleiding te volgen. Van Loon „Natuurlijk zeg gen ze niet: 'joepie we mogen een MBO-diploma gaan halen'. Som migen zijn ook boos, dat ze nu zo'n opleiding moeten gaan doen, terwijl ze al jaren werken als gastouder." Toch weet Vermue dat de meesten ook niet ineens zullen stoppen: „Daarvoor vinden ze dit vak veel te leuk." Kinderopvang De Bevelanden heeft nog niet besloten of zij haar 115 gastouders de opleiding aan biedt. „Het klinkt heel goed", zegt directeur Elly Brand. „Er bestaat absoluut een goede kans dat wij meedoen." Gastouder Marjolein Pieterse met dochter Lynn (I) en oppaskind Dylan met door Selma Osman Gastouder zijn is iets heel anders dan vrijblijvend op het kindje van de buur vrouw passen. Zo ziet Marjolein Pieterse uit Oost-Souburg dat. Ze werkt als zelfstandig ondernemer onder de vlag van Kinderopvang Walcheren en beschouwt gastou der zijn als een beroep. „Het is in mijn ogen niet iets wat je er zo maar even bij doet. Ik hang wei eens een wasje buiten, maar ik ben verder de hele dag met de kin deren bezig." Zestien jaar vangt ze nu kinderen op. In die tijd heeft ze twee keer ander werk geprobeerd. „Maar mijn hart ligt hier. Werken met kinderen geeft voldoening. Ze zijn eerlijk, je krijgt meteen respons en het geeft een goed gevoel dat je een bijdrage kunt leveren aan de ontwikkeling van een kind." Daar naast ervaart ze de rust van het thuis zijn, deelt ze zelf de dag in en kan ze er ook voor haar eigen HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENEDEN Aanbieding zolang de voorraad strekt 16-delig bestek van 185 voor 99 Gortstraat 28 4331 LC Mi www. boven e SLUIS - Burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis roept de land bouwsector op weer deelgenoot te worden van de gebiedscommissie. Deze sector stapte een aantal paar maanden geleden uit de commis sie vanwege onenigheid over de vrijwillige grondverwerving voor het project Waterdunen in Bres- kens. „Het is bekend dat er span ningen zijn, maar er zou mij veel aan gelegen zijn dat de landbouw weer meepraat over de ontwikke lingen." GOES - In de voormalige Van Strien-garage aan de Van der Spie gelstraat 92 in Goes wordt vandaag een veiling gehouden. Na het suc ces van de eerste veiling, vorige maand, biedt VenduHuis De Jager uit Vlissingen opnieuw ruim 1500 artikelen aan. Zowel gebruikte als nieuwe spullen gaan onder de ha mer. De veiling begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Kijken kan vanaf 09.00 uur. www.venduhuisdejager.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24