'Krant moet leuker nieuws brengen' 'Qoanh moet wel blijven schrijven' 'Stoer om poesjes langs de kant van de weg te dumpen' 15 postvak in Even Edith Cor de Jonge EDITH RAMAKERS Op de goednieuwsdag las ik een stukje dat met evenveel gemak aangemerkt kan wor den als goed of slecht nieuws. Maar ik moest wel lachen om het stuk van 'een journalist in spe'. Af en toe brengen groepen een be zoek aan de PZC, vaak met het doel om inzicht te krijgen in het werk van de redacteuren. De blik achter de schermen wordt meestal gewaardeerd. - Enige maanden geleden alweer leidde ik een groepje kinderen rond. De tieners waren lid van het Kinderpersbureau Middelburg en wilden wel eens zien hoe een 'ech te krant gemaakt wordt'. Het was een leuke groep, de kinde ren waren leergierig, enthousiast en nieuwsgierig. Boordevol tips gingen ze een uur later weer naar huis. Missie geslaagd, dacht ik. Gisteren attendeerde een van mijn collega's mij op een verslagje van het bezoek van het kinderpersbu reau aan de PZC. Qoanh schreef op de site van het persbureau een openhartig stuk: „Ik ben 11 jaar oud en enig kind. Ik zit op De Vos- senburch en mijn hobby's zijn car toons tekenen en knutselen.' Ze ging verder: 'Ik werk bij het kin derpersbureau waarvan jullie de krant nu lezen. Ik doe dit omdat ik eerst journalist wilde worden en toen gingen we naar de PZC in Middelburg." Qoanh weet nu al hoe ze span ning in een verhaal moet opbou wen: 'Een mevrouw leidde ons over de redactie van de PZC. Ze liet een ingewikkelde film zien. En ze stelde ons voor wie er bij de krant werkte. Ik zag dat het erg ver moeiend was. Dus besloot ik toch maar geen journalist te worden.' Qoanh was mogelijk erg geschrok ken van de vermoeide gezichten van mijn collega's. Maar ook ik ben er niet in geslaagd om Qoanh net zo warm te maken voor het vak journalistiek als ikzelf ben. Dat is slecht nieuws. Hoogstwaar schijnlijk zien we haar niet terug in de journalistiek, maar ik hoop wel dat Qoanh blijft schrijven. De werkgroep Scheldekat uit Vlis- singen trekt zich het kattenleed in de provincie aan. Ze reageert op het artikel met foto in de krant van woensdag 4 november. De poes was door een onbekende man in het oog geschoten. De eigenaar heeft aangifte gedaan, maar de schildpadpoes moet haar oog missen. De werkgroep maakt uit een opsomming van dierenleed duidelijk dat dit geen incident is. Marleen Drijgers uit Vlissingen, drijvende kracht van de werkgroep Scheldekat, maakt de balans op van een week dierenleed. „Net zo laf als de schutter die onlangs een poes halfblind schoot is de netjes geklede zonge bruinde man van 30 a 40 jaar, die in een zwarte Ford Mondeo stationwagen reed en die woen- dagmiddag 4 november rond 2 uur 's middags op de Europaweg-Noord in Vlissingen-Oost twee heel jonge katjes uit zijn auto zette. Eén kitten is door passanten gered, maar het an dere is niet meer teruggevonden. En de andere 'held' die donderdag of vrijdag morgen 6 november een zeer klein poesje langs de weg bij McDonald's in Middelburg heeft neergezet, verdient eveneens geen medaille. Het kleine beestje is door natregenen en onderkoe ling zo ziek geworden dat medische hulp niet meer heeft mogen baten. Stoer hoor, om kleine poesjes langs de kant van de weg te dumpen. Zulke katjes kunnen niet voor zichzelf zorgen en hoe denk je dat ze zich voelen? Geen moederpoes meer die ze wast en voedt, noch een warm mandje om in te slapen. In plaats daarvan een weg met voorbij razende auto's, regen, kou, honger en heel veel angst. Een akelige manier om te sterven. Denk daar eens aan voordat je gaat slapen, chauffeur van de zwarte stationwagen!" Het leven is soms al zo -- zwaar. Daarom wil ik in de krant leuke en vrolijke berichten le zen. Nieuws waarom ik moet la chen'. Vaak bereiken boodschap pen met deze strekking de krant. Dit jaar wilde de PZC meedoen aan de Goed Nieuwsdag, maar we zagen ervan af De reden? De op roep om voor 6 november berich ten naar de krant te sturen, lever de slechts een paar stukjes op. Vorig jaar deed de PZC wel mee aan 'een blije krant'. Hoofdredac teur Peter Jansen zei toen: „Men sen lezen misschien over het goe de nieuws heen. Daarom zullen we al het goede nieuws met een vignet van een smiley voorzien." Het werd een vrolijke krant, met op elke pagina minstens een knal gele smiley. De berichten gingen over werk in uitvoering dat eerder dan verwacht was afgerond, de ge boorte van een kind en de verjaar dag van een kleinkind. Dit jaar mailde Cees van Liere, voorzitter van het Delta Zeeland fonds naar de krant. De organisa tie stopt 500.000 euro in de Zeeuwse samenleving, tegenover 250.000 euro dit jaar. Non-profit organisaties kunnen bij het Delta Zeelandfonds een subsidieverzoek indienen om hun niet-kostendek- kende initiatief uit te voeren. De Zeeuwse samenleving moet er vita ler door worden. Mooi nieuws, dat absoluut niet misstaat in de krant. Het is wel te hopen dat het niet te ingewikkeld is om de subsidie aan te vragen. Een vertegenwoordiger van de Stichting Landschapsbeheer Zee land mailde over de natuurwerk dag. Zeeland heeft van alle provin cies de meeste vrijwilligers om van de nationale Natuurwerkdag (vandaag, 7 november) een geslaag de dag te maken. Naar schatting zullen 900 deelnemers meedoen, over 17 locaties in Zeeland ver spreid. „Dit is echt ontzettend veel. Onze provincie levert een top prestatie." Kijk verder op: www.na- tuurwerkdag.nl en meld je aan! Ook Walky Schoenmode Arne- muiden heeft reden om tevreden te zijn. Walky viert haar twaalfen- halfjarig bestaan. 'Wij vinden dit zeer goed nieuws, dat we als klei ne ondernemer al twaalfenhalf jaar kunnen standhouden tussen alle schoenketens.' Bij dit soort berichten past een smiley. Maar dat kan ook van een aantal andere berichten gezegd worden dat de krant al haalde. Het is maar hoe je naar een bericht kijkt en welke achtergrond je hebt. De kans bijvoorbeeld dat de Se nior Games weer in Zeeland wor den gehouden, zal niet door ieder- met met gejuich worden ontvan gen. Goed nieuws is het wel voor veel sporters op leeftijd. Het nieuwsfeit dat 600 kreeften zijn ontsnapt aan een steenstort is goed nieuws met een uitroepte ken. Zonder de reddingsactie van duikers waren alle kreeften onder de stenen terechtgekomen. Maar het feit dat de kreeften die achter bleven - vermoedelijk een groot aantal - binnenkort onder de steenstort bedolven worden, is triest. Daar valt niet om te lachen. zaterdag 7 november 2009 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15