io turkije en iran De betrekkingen tussen Turkije en Iran verbeteren snel. De westerse NAVO-bondgeno ten van Turkije zien dat met groeiende argwaan aan. Turken zijn het wachten op Brussel beu zaterdag 7 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Ankara kijkt nac door Jessica Maas De Turkse premier Tayyip Erdogan is koud terug uit Iran, waar hij het omstreden nucle air beleid van zijn 'Iraanse broeders' verdedigde, of hij verwelkomt alweer de Iraanse president Mahmoud Ahmadi- nejad. Die wordt morgen in Istan bul verwacht. De relatie tussen Iran en Turkije is de afgelopen ja ren - onder het regime van de ge matigd islamitische AKP - enorm verbeterd. Turkije was afgelopen juni één van de eerste landen die de Iraanse president met zijn con troversiële herverkiezing feliciteer de. De handel tussen Ankara en Teheran is de afgelopen tien jaar vertwintigvoudigd. En terwijl het conflict tussen Iran en de internationale gemeenschap over het nucleair programma van de Islamitische Republiek verder oploopt, sluit Turkije miljarden contracten met het buurland, on der meer over de levering van gas. Iran is na Rusland de grootste gas leverancier van Turkije. Erdogan heeft de beschuldiging dat Iran aan een kernwapen werkt, in de Turkse media afge daan als 'geroddel' en noemde de kritiek op het Iraanse nucleaire programma hypocriet. Het geïsoleerde Iran is ingenomen met de Turkse vriendschap. De Turkse premier heeft ook met zijn felle kritiek op Israël veel vrienden gemaakt in de islamitische wereld. De relatie tussen de bondgenoten Israël en Turkije is sinds de Ga- za-oorlog (van 27 december 2008 tot 17 januari 2009) ernstig be koeld. Een grote gezamenlijke mili taire oefening werd onlangs afge blazen. Met het begin van een Turkse tv-serie waarin Israëlische soldaten worden afgeschilderd als brute moordenaars, werd nog extra olie op het vuur gegooid. En afgelopen woensdag bekogelden Turkse studenten de Israëlische ambassadeur in Trabzon met eie ren. In het Westen groeit het ongemak over het optreden van NAVO-lid Turkije. De vraag of Turkije zich van het Westen afkeert, wordt steeds indringender. Ankara richt zich niet alleen op Iran, maar op het hele Midden-Oosten. Ook de relaties met Irak en met Syrië dat tien jaar geleden nog op voet van oorlog met Turkije stond, verbete ren in hoog tempo. Sinds vorige maand hebben de Turken en Sy- riërs die de onderlinge grens passe ren, bijvoorbeeld geen visa meer nodig. In de zeven jaar dat de AKP aan de macht is, steeg de handel met de Arabische wereld explosief. 'Turkije kan zichzelf hiermee in de voet schieten' Volgens oud-diplomaat Sinan Ui- gen is er sprake van een duidelijke verandering in het Turkse buiten lands beleid. Die zou deels te dan ken zijn aan de wispelturige opstel ling van Europa over de Turkse toetreding tot de EU. „En aan men sen als Sarkozy die geen moment onbenut laten te verkondigen dat Turkije niet bij Europa hoort." De ommezwaai richting het oosten is zeker niet alleen een tactiek om het Westen wakker te schudden, meent de oud-diplomaat. „Dit is veel meer dan dat. Het is een nieu we strategie. Turkije ziet zichzelf als regionale grootmacht die in het Midden-Oosten kan bemiddelen." Maar de warme woorden richting Iran en het geruzie met Israël ma ken van Turkije geen 'oprechte be middelaar', zegt Ulgen. „Turkije kan zichzelf hiermee in de voet schieten." De Turkse steun voor het Iraanse nucleair beleid druist zwaar in te gen het beleid van de internationa le gemeenschap, die zich beraadt over sancties tegen Teheran. Tur kije kan als tijdelijk lid van de Vei ligheidsraad in de toekomst zelfs gedwongen worden expliciet partij te kiezen. De verbroedering met Teheran staat in ieder geval ook hoog op de agenda bij het bezoek van premier Erdogan aan de Amerikaanse presi dent Barack Obama in december. Sommige Turkse analisten relative ren de nieuwe vriendschap met Iran. Zij wijzen erop dat de relatie tussen de twee landen is geba seerd op een fragiel militair machtsevenwicht en dat Turkije zeker niet gebaat is bij een buur land met een kernwapen. Boven dien heeft Turkije recentelijk nog besloten Amerikaanse Patriot-ra ketten - raketten die dienen als ra- ketafweer - te kopen, wat gezien wordt als een duidelijke reactie op Iraans groeiende wapenarsenaal. Na zeven jaar van vooral woorden zet de AK Partij die de laatste maanden steeds meer om in da den: de Turkse blik richt zich van het Westen naar de eigen, islamiti sche regio. Turkije-kenner Soner Cagaptay stelt op de website van het blad Fo reign Affairs zelfs vast, dat de rege ring van Erdogan toenadering zoekt met anti-westerse islamisti- sche regimes als die in Qatar en Su dan en seculiere moslimlanden als Egypte, Tunesië en Jordanië. De Amerikaanse president Obama prees Turkije een halfjaar geleden nog omdat het land een brug zou zijn tussen Oost en West. The New York Times schreef onlangs dat de Verenigde Staten en ook Europa nu ineens twijfelen of Ankara nog wel een betrouwbare partner is. Steeds meer Turken vragen zich af of ze de Europese Unie niet moe ten verwerpen voordat die hen ver werpt. Want Turkije is het wachten beu, zeker nu de Europese Commissie gemengde signalen blijft uitzen den. Frankrijk en Duitsland voelen niets voor een Turks EU-lidmaat- schap; zij willen niet verder gaan dan een 'geprivilegieerd partner schap'. Alleen de Britse minister van Bui tenlandse Zaken David Milliband pleitte afgelopen week nog voor een volledig Turks lidmaatschap. Volgens waarnemers zou hij daar mee zijn kansen om de eerste Euro pese minister van Buitenlandse Za ken te worden, hebben verspeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10