Breskens eert Canadezen Sluise raad schrapt natuurblad Toonbeeld kan in alle rust verder werken HERDENKINGEN Regio sluit met uitgebreid programma jubileumjaar af 'Horeca in Sluis betaalt te veel belasting voor hun terras' Il 1 Alle aandacht zaterdag 7 november 2009 door René Hoonhorst Of-ie nog iets herkent? Harry Towes grijnst. „Ik vraag altijd om be wijs als iemand op zo'n vraag 'ja' zegt. Natuurlijk her ken ik niks. Breskens was platge bombardeerd 65 jaar geleden en niets van wat ik hier nu zie, stond er al. Niet zo gek hoor, mijn eigen woonomgeving in Canada is ook totaal onherkenbaar als je er een foto uit 1944 naast legt." Towes (84) komt ook niet naar de Vlaamse/Zeeuwse grensstreek om geliefde oude plekjes te bezoeken. Hij komt - evenals twee oud-strij ders die elders in de streek voch ten - terug naar het voormalige strijdtoneel om gesneuvelde kame raden te gedenken. Towes is mee gereisd met een pipes- and drum band en een bestuurlijke delegatie uit het Canadese Cornwall. De pipes- and drumband houdt de herinnering levend aan de Stormont, Dundas 8c Glengarry Highlanders of Canada, één van de vijftien Canadese regimenten met Schotse roots, afkomstig uit het inOntario gelegen Cornwall. Het infanterieregiment hielp 65 jaar geleden bij de bevrijding van onder meer de Vlaamse plaatsen Knokke en Heist en west-Zeeuws- Vlaanderen. De Canadese delega- Harry Towes, die als soldaat meehielp aan bevrijding van Breskens, rookt op zijn 84e stug door. foto Peter Nicolai tie bezocht gisteren op uitnodi ging van stichting Oorlogsmonu ment Breskens de vismijn en een herdenkingsplechtigheid bij het monument aan Steenovens. Van daag zijn de Stormont, Dundas 8c Glengarry Highlanders te gast in Knokke en morgen worden ze, tij dens de bevrijdingsmars Hoofd- plaat-Knokke, in het gemeente huis in Oostburg ontvangen. Naast de speciale herdenking in Breskens zijn gisteren ook de tradi tionele novemberherdenkingen in Eede, Aardenburg en Sluis gehou den. Sluis was 1 november 1944 de laatste bevrijde Zeeuws-Vlaamse plaats. Na twee maanden hevige strijd stond in Breskens, Oostburg, Schoondijke, Aardenburg en Sluis bijna geen gebouw meer overeind. door Frank van Cooten SLUIS - De waarschuwing van de Sluise wethouder Carien Bolijn dat de verhouding tussen Sluis en Hulst/Terneuzen best wel eens on der spanning kan komen te staan, haalde donderdagavond in de raadsvergadering niets uit. De meerderheid van de raad nam het amendement van de WD-fractie aan om de Sluise bijdrage aan het natuurblad te schrappen. Het natuurblad is een gezamenlij ke uitgave van Hulst, Terneuzen en Sluis. Het blad kost zeventien duizend euro, Sluis betaalt 5480 euro. De meerderheid van de raad is niet onder de indruk van de in houd. „Ik gooi het zelfs direct weg", zei Chris van de Vijver (Libe raal Sluis). De raadsmeerderheid vindt dat na- tuurverenigingen ook zonder ge meentelijke bijdrage in staat zijn de natuur te promoten. Een aantal partijen riep het college op stelling te nemen tegen de aanleg van nieuwe natuur. De wethouder zei dat Sluis daar weinig aan kan doen. Bolijn: „Ik ben het wel roe rend met u eens dat het eens afge lopen moet zijn met die al prikkel- draadgebieden, die overal in de ge meente worden aangelegd." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het gemeentelijk in stituut Toonbeeld kan de komen de jaren werken aan een nog beter aanbod van kunst- en cultuuron derwijs, zonder voortdurend de hete adem van de Terneuzense ge meenteraad in de nek te voelen. Er wordt over drie jaar namelijk niet opnieuw bekeken of Toon beeld misschien toch als zelfstandi ge instelling verder moet. De PvdA en WD wilden dat, maar kregen niet ieders handen op elkaar. De PvdA ging uiteindelijk akkoord met de handreiking van wethou der Jaap Bos om de raad jaarlijks een voortgangsrapportage toe te sturen, de VVD bleef tegen. In de rapportage worden ook financiële gegevens opgenomen, zodat de ge meenteraad meer inzicht krijgt in het bedrag dat Toonbeeld kost. Nu zijn die kosten verspreid over de totale gemeentebegroting. Onderzoek wijst uit dat Toon beeld voorlopig het beste onder de gemeentelijke paraplu kan blijven werken, maar dat zou over een paar jaar misschien anders kun nen liggen, opperden Rien de Regt (PvdA) en Erik Beumer (WD) in de raadsvergadering. „Het is altijd goed om de vinger aan de pols te houden, maar een evaluatie na drie jaar hoeft voor ons niet", vertolkte Jerry Pladdet (SGP) de gevoelens van de meeste fracties. „Toonbeeld heeft de laat ste jaren flink aan de weg getim merd, er moet nu rust in de tent komen", vond Gerry Loof-Bakker (Christenunie). „We hebben vertrouwen in de or ganisatie en laat ze maar even hun gang gaan", viel Anja Dijkhuis-Die- leman (CDA) haar bij. Ook wet houder Bos zei problemen te heb ben met een evaluatie. „Dan creëer je de situatie dat er nooit rust is om dingen uit te werken." SLUIS - Horeca-ondernemers van de stad Sluis betalen te veel belas ting (precariorecht) voor hun ter ras. Dat vindt een deel van de Slui se gemeenteraad. Een terras van achttien vierkante meter kost achthonderd euro. Het CDA wilde een amendement in dienen om de belasting voor de terrassen in Breskens te verhogen (door de investeringen in de vis sersplaats is de kwaliteit van die terrassen immers behoorlijk verbe terd) en die in Sluis te verlagen. Wethouder Ben Hennekam vertel de dat een onderzoek gaande is naar de tarieven. Lia Flikweert (CDA) trok het amendement daar om in. „Maar het college moet daar wel volgende maand op terug komen." William Gijsel (Gemeen tebelangen): „Een vierkante meter is in Sluis net zo groot als in Bres kens."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105