;eeland 25 'Er bestaat geen mooier vak' Enige katholieke school van Middelburg groeit dankzij nieuwbouwwijk BOUWMAN HUISARTS Karei Noorlander legt praktijk in Koudekerke neer na 35 jaar Toneelvereniging Oost-Souburg speelt blijspel De Mortiere Informatiepunt Grevelingendam vrijdag 6 november 2009 door Anmiemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - Zijn ogen glinsteren achter de ronde glazen van zijn gou den brilletje. Niet van de tranen, hoewel Karei Noorlander jzijn vak als huisarts zeker zal missen. Nee, humor maakt een groot deel uit van zijn leven. En een zekere ironie ontbreekt daarbij absoluut niet. Karei Noorlander, huisarts te Kou dekerke. Praten met hem is een hink-stap-sprong, door zijn leven en zijn interesses. Van zijn oplei ding naar de verzameling esculaap- jes in een vitrinekast tot de techno- cratisering van het vak. Een ge sprek met een gedreven man, die na 35 jaar zijn doktersjas aan de wil gen hangt. „Als arts kwam ik bij de mensen thuis, nu wil ik als Koude- kerkse burger meer met mensen op straat kunnen praten." Een ding staat voor hem als een paal boven water „Dit is het mooiste vak dat er is, als je mensen wil helpen." „Mijn vader was ook huisarts. Na het gymnasium in Deventer ben ik in Leiden medicijnen gaan stude ren. In 1973 studeerde ik af en heb toen een jaar in het ziekenhuis in Delft gewerkt. Via de vader van mijn vrouw, destijds tandarts in Axel, hoorden we dat er een prak tijk in Koudekerke vrijkwam, om dat huisarts Sloos wilde stoppen. Zo zijn we hier terecht gekomen. Ik i«m«8Si@as8aiwea8i0as Karei Noorlander: „Als huisarts ben je meer dan medicus, je bent ook raad gever." foto Lex de Meester heb een maand met Sloos meege werkt. Hij was een hele krachtige persoonlijkheid, met een warm hart." De beschrijving lijkt overigens ook van toepassing op Noorlander zelf De Koudekerkse gemeenschap ziet hem als een betrokken huisarts van door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De Franciscusschool aan de Westmede in Middel burg-Zuid kan er voorlopig weer te gen. Gisteren werd gevierd dat de school er twee nieuwe lokalen bij heeft en dat in het bestaande deel (gebouwd in de jaren zeventig) overal nieuwe kozijnen en deuren zijn geplaatst. De school was al langer toe aan uit breiding, zegt directeur Giel de Troije. De enige katholieke school in de stad groeit namelijk nog steeds. Niet omdat steeds meer ouders per se kiezen voor katho liek onderwijs, maar met name om dat de school dichtbij nieuwbouw wijk de Mortiere ligt. Behalve de Franciscusschool profiteren daar ook de andere vier scholen in het zuiden van Middelburg (Vossen- burch, Wilgenhof Leeuwenburch en Cypressenhof) en de school in Nieuw- en Sint Joosland van. de oude stempel. 'Hij kwam ge woon door de achterdeur bij je bin nen. Een heel meelevende man', zegt één van zijn patiënten. Het vak is de laatste decennia veran derd. Huisartsenposten, behandel- standaards en automatisering heb ben gezorgd voor een andere struc De Franciscusschool heeft nu 237 leerlingen, verdeeld over tien groe pen. De meeste kinderen komen uit de buurt. Ook al kiezen ouders steeds minder bewust voor kathol- liek onderwijs, de Franciscusschool is nog wel een echte katholieke school, zegt De Troije. „We begin nen en eindigen de dag met gebed, we geven godsdienstonderwijs en we vieren de christelijke feestda gen. Er zijn ook kinderen die com munie doen en hun vormsel krij gen. En we vieren natuurlijk carna val." Nu de uitbreiding van de school klaar is, krijgen de kleuters van de Franciscusschool hun speellokaal terug. Wegens ruimtegebrek werd dit de laatste jaren gebruikt als les lokaal. Mocht de school in de toekomst weer uit zijn jasje groeien, dan is er de mogelijkheid om óp het nieuwe gedeelte nog twee lokalen te bou tuur. „Ik ben al lang een voorstan der van het elektronisch verwerken van patiëntengegevens. Dat is be langrijk bij overdracht. Maar door de technocratisering van het vak is de patiënt de verliezer. Aan de an dere kant zitten er ook goede kan ten aan die hele ontwikkeling. Het is nu afgelopen met de beunhaze rij, met slechte huisartsen, omdat er meer controle is. Dat vergeten we wel eens." „Ja, ik denk als ik voor de keuze stond, ik opnieuw het vak in zou gaan. Ik hou van het dagelijks le ven. Dat moet als huisarts ook." Glimlachend: Mijn consulten lie pen altijd uit. Je bent ook raadge ver. Een zeurende patiënt bestaat niet. Achter iedere klacht schuilt iets. Ik heb het ook nooit over 'ze'. Mijn vrouw Dorine en ik hebben afgesproken zodra we over patiën ten in de derde persoonsvorm gin gen praten, we zouden stoppen." Noorlander bezit overigens een meer curieuze dan antiquarische collectie esculaapjes, oude injectie spuiten, pillendoosjes en ansicht kaarten van Koudekerke. „Ik ben begonnen met het kopen van die esculaapjes via internet. Voor 15 eu ro heb je ze. Uit alle landen." Of die collectie uitgebreid wordt? Alles ligt nu open. Eerst het af scheid van zijn dorp, vandaag tus sen 16 en 18 uur in Huys ter Schel de, en dan verder kijken. OOST-SOUBURC - De toneelvereni ging STEC in Oost-Souburg be staat zestig jaar. Het Souburgs To neel en Cabaret brengt ter gelegen heid hiervan een blijspel op de planken van minitheater De Zwaan in Oost-Souburg. Het bijspel de Verliezers gaat over een hele straat die in een loterij miljoenen wint, behalve één ge zin. Het leven van het gezin temid den van een straat vol miljonairs verandert drastisch en wordt zelfs een nachtmerrie. Het blijspel is ge schreven door Ton Davids. De lied jes zijn geschreven door Ko Min- derhoud, die ook het stuk ook re gisseert. Verliezers wordt in De Zwaan opgevoerd op de zaterda gen 14 en 21 november. Beide voor stellingen beginnen om 20.00 uur. Entree kost vijf euro. Aan de voor stellingen is een gezellige avond ge koppeld, inclusief loterij. Q www.stec.nu écht persoonlijk!! Auto- en schadebedrijf www.demortiere.nl BRUINISSE - Rijkswaterstaat plaatst volgende week donderdag op de parkeerplaats halverwege op de Grevelingendam een 'infotake'. Met dit apparaat kunnen automo bilisten informatie zoeken over bij voorbeeld wegwerkzaamheden en vervolgens printen. Dames heren- en kidskleding van o.a. Gaastra, Tommy Hïlfiger, Scotch soda, McGregor en Geisha-jeans DOMBURG - GOES - RENESSE - TERNEUZEN Falcon kids-jack (boys en girls uitvoering) M€ 39,95 Tommy Hilfiger lieren rugby 13%9S nu€ 89,15 RESET Dameslas iri diverse kleuren J3WÖ 1,8 €89,95 mcgregor Mc Gregor dames blouses (diverse modellen) ^n8€ 69,95 Langetrui 'argyle' met riem te dragen als tuniek €59,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67