41 binnenland Psychiaters voelen 'Balkenende had geen zin' Pneumokokkenvaccin uit de handel genomen Stoommaaltijden bevatten minder groente dan verpakking vermeldt peter van straaten MEDISCH GEHEIM Enkele honderden psychiaters en psychologen weigeren de medische gegevens van patiënten aan de zorgverzekeraar door te spelen. De Nederlandse Zorgautoriteit dreigt met boetes. vrijdag 6 november 2009 DEN HAAG - De drie baby's die bin nen anderhalve week zijn overle den nadat zij waren ingeënt met het pneumokokkenvaccin met de naam Prevenar waren tussen de drie en zes maanden oud en kre gen de vaccinatie in de tweede helft van oktober in het kader van het rijksvaccinatieprogramma. Zij stierven tussen anderhalve en elf dagen na de prik. Normaal komen er bij het RIVM jaarlijks vijf tot tien meldingen binnen van kinde ren die overlijden na vaccinatie. „Maar nu overleden er drie kort na elkaar. Dit was voor ons reden deze partij uit voorzorg in de ban te doen", aldus een woordvoerster. Het RIVM beklemtoont dat ouders van wie baby's in dezelfde periode met dit middel zijn in geënt zich geen zorgen hoeven te maken. „Deze sterfgevallen zijn al weer een tijdje geleden en we heb ben verder geen meldingen bin nengekregen", zegt de woordvoer ster. „Er zijn tienduizend andere kinde ren met dezelfde partij gevacci neerd en die zijn gezond." De con sultatiebureaus zijn inmiddels voorzien van een nieuwe voorraad Prevenar van een andere partij, zo dat de inentingen niet stil komen te liggen. Het RIVM is ervan over tuigd dat met deze nieuwe partij niets mis is. „Er wordt al jaren met Prevenar geprikt en is altijd veilig bevonden", aldus de woordvoer der. Fabrikant Wyeth is zelf ook een onderzoek begonnen. „Op dit moment lijkt er geen oorzakelijk verband te bestaan tussen het vac cin en de sterfgevallen", laat een woordvoerder weten. Voordat de partij Prevenar werd verstuurd, zijn de vaccins zoals altijd uitvoe rig getest op kwaliteit. „Twee keer door onszelf en twee keer door ex terne partijen. Er is toen niets ge vonden dat duidt op een afwij king", zegt de woordvoerder. Prevenar is sinds 2006 opgenomen in het Rijksvaccinatieprogramma. Het vaccin wordt gegeven aan ba by's die op of na 1 april 2006 zijn geboren. Kinderen van twee tot elf maanden krijgen standaard twee prikken: een pneumokokkenvacci- natie en een DKTP-Hib-vaccinatie die soms wordt gecombineerd met een vaccin tegen hepatitis-b. DEN HAAG - Nagenoeg alle stoom- maaltijden bevatten bijna minder groente dan op de verpakking staat aangegeven. De grootste boos doener is 'Zalm met spinazie en tagliatelle' van Albert Heijn. Het etiket zegt dat daar 108 gram groente in zit. Uit een test van de Gezondgids blijkt dat deze maal tijd gemiddeld slechts 67 gram groente bevat, 38 procent minder dan beloofd. Van de onderzochte stoommaaltijden van Albert Heijn, C1000 en Borgondi/Jumbo blijken in totaal vijftien van de twintig minder groente te bevat ten dan het etiket vermeldt. Uit schieter naar boven is de AH-maal- tijd 'Kabeljauwfilet met broccoli, wortel en courgette'. Volgens de norm van het Voe dingscentrum bevat een goede warme maaltijd minstens ander half ons groente. Daaraan voldoet 40 procent van de als gezond aan: geprezen stoommaaltijden niet. Als op de rekening van psychiaters en psychologen niet de diagnose staat vermeld, plegen ze een economisch delict. „Het is helemaal van de gekke." door Floor Ligtvoet Zijn praktijk is nog nooit zo stil geweest. Maar het gebrek aan patiënten is niet de enige zorg van Willem Malkus. De Amsterdamse psychiater is afgelopen zomer be zocht door de Nederlandse Zorgau toriteit (NZa). Die nam zijn admi nistratie door en legde hem haar fijn uit dat hij in zijn praktijk een economisch delict pleegt en een geldboete of een dwangsom kan verwachten. „Het is helemaal van de gekke", roept Malkus uit. „Ik ben psychia ter. Nooit gedacht dat ik nog eens ais crimineel zou worden bestem peld. Ik werk hetzelfde als altijd." Sinds in 2008 de wet is veranderd, is Malkus in overtreding. Hij stuurt patiënten de rekening voor hun behandeling zonder hun dia gnose te vermelden. Een principe kwestie, zegt hij. „Wat hier bespro ken wordt, is tussen mij en de pa tiënt en niet voor de oren van de verzekeraar bedoeld." Hij wil zijn patiënten beschermen tegen de macht van de verzekeraar. Malkus is niet de enige. Naar schat ting vrezen enkele honderden vrij gevestigde psychiaters en psycholo gen dat gevoelige, medische infor matie bij onbevoegden belandt en patiënten hierdoor later in proble men komen bij het vinden van een nieuwe baan, of als ze een hy potheek, een levensverzekering of een arbeidsongeschiktheidsverze kering afsluiten. „Behoorlijk wat patiënten delen die angst ook." Maar een diagnose vermelden is wettelijk verplicht gesteld bij lang durige behandelingen. Zonder dia gnose keert de zorgverzekeraar niet uit. De gevolgen daarvan heeft Malkus gevoeld. Voor 90 pro cent van zijn patiënten was de be handeling, met een uurtarief van 140 euro, zonder vergoeding niet' meer op te brengen. Een klein aan tal stopte de behandeling om die reden, de rest behandelde hij door voor een veel lager tarief of soms gratis. Financieel betekent het een flinke strop. Desondanks gaat Mal kus gewoon door met zijn prak tijk. Ook Wietse Velthuys, psychothera peut in de hoofdstad, peinst er niet over om medische gegevens (de zogeheten diagnosebehandel- combinatie, DBC) aan de verzeke raar te overhSndigen. „Een goede therapie valt en staat bij vertrou wen", stelt hij vast. De diagnose komt niet alleen bij de zorgverzekeraar van de patiënt terecht, maar wordt ook in een al gemeen bestand opgenomen, de DIS. Volgens het ministerie van Volksgezondheid gebeurt dit ano niem en wordt de informatie ver strekt aan 'afnemers die het nodig hebben voor de-uitvoering van hun wettelijke taken', ofwel aan overheden maar ook andere in stanties. Als voorbeeld noemt het ministe rie de NZa, het College van Zorg verzekeraars en het Centraal Bu reau voor Statistiek. „Deze infor matie wordt versleuteld", licht Vel thuys toe, die ook de NZa op be zoek kreeg, „Maar wat versleuteld is, kun je ook ontsleutelen." Voor een beetje hacker hoeft dat geen probleem te zijn, denken de tegen standers. De steeds grimmiger wordende strijd om het vrijgeven van de diagnose ervaart de Haagse psycho therapeut Ruth Feigenbaum, te vens voorzitter van Stichting de Koepel van DBC-vrije praktijken, door Hanneke Keultjes en Laurens Kok Penk eümaas rusiic. over3- na mady~anki Wat zou Kamervoorzitter Gerdi Verbeet tijdens haar telefoongesprek met minister-president Jan Peter Balkenende toch hebben gezegd? „Wil je er alsjeblieft nog eens over nadenken?" Of is ze op haar strepen gaan staan: „Dan maak je maar zin!" Niemand die het weet, maar in ie der geval had het effect. Minis ter-president Jan Peter Balkenende bleek 'wel bereid' om bij het debat over de verhoging van de AOW-leeftijd te komen zitten. Maar niet gisteravond. En dus is hij pas volgende week, met vice- premier Wouter Bos van de partij. Kamervoorzitter Verbeet zag zich genoodzaakt een klemmend be roep te doen op de premier. De voltallige oppositie minus de SGP sprak schande van diens botte wei gering om bij het debat aan te schuiven. „Werkweigering", bries te GroenLinks-fractievoorzitter Femke Halsema, die het debat had aangevraagd. De hele Kamer had haar vorige week gesteund toen zij vroeg om de aanwezigheid van zo wel Balkenende als Bos. Met zijn aanvankelijke weigering zou Balkenende een statement hebben willen maken. De Kamer lijkt een debat pas interessant te vinden als de premier er bij is en als de fractievoorzitters het woord voeren. Daarom moet de premier om de haverklap op komen dra ven voor een debat, stelt een CDA-ingewijde. Daar had Balken ende geen zin meer in. Minister Piet Hein Donner en staatssecreta ris Jetta Klijnsma van Sociale Za ken, die het AOW-plan hebben uit onderhandeld, zouden immers toch de meeste vragen moeten be antwoorden. Het 'statement' van Balkenende ge tuigt van een slecht politiek gevoel of op zijn minst beroerde timing. Het debat over de AOW-leeftijd is niet zomaar een debat. „Dit is een structurele hervorming", stelt Hal sema. Bovendien had Balkenende de Tweede Kamer keer op keer voorgehouden pas na het advies van de Sociaal Economische Raad over de AOW in debat te willen. Dat advies is door geruzie binnen de SER nooit gekomen, maar Don ner en Klijnsma wisten met coali tiepartijen CDA, PvdA en Christe nunie een plan in elkaar te timme ren. Een debat over de uitvoering van het complexe plan is van later orde.. Voor de oppositie stond als een paal boven water dat daarover nu 'op hoofdlijnen' gedebatteerd moest worden. Met de premier, welteverstaan. Volgens de PvdA was het niet Bos' idee om het debat af te zeggen. Nee, Balkenende zou geen zin heb ben gehad, zo wordt gefluisterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4