zeeland 13 nog niet onbekwaam Kwaliteit hoeft er niet onder te lijden Tweede Kamer neigt naar verplichte kentekens voor trekkers Lesgeven commentaar door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De kans is groot dat boeren straks toch een kenteken moeten aanvragen voor hun trek kers. De ZLTO ziet het nut niet. Minister Camiel Eurlings (CDA, Verkeer) is tegen het verplichten van kentekens voor landbouwvoer tuigen. CDA-Kamerlid loop Atsma kreeg het in 2006 nog voor elkaar dat de Kamer zich uitsprak tegen een kenteken. Maar de Kamer lijkt daarop terug te komen, bleek giste ren tijdens een debat. Zo is de SP nu tegen en de SGP voor een ken teken. De WD en Christenunie twijfelen; maar de CU staat er sym pathiek tegenover. Plet CDA is fer vent tegenstander, terwijl Groen- Links enthousiast is. Het voordeel van een kenteken, vinden voor standers, is dat handhaving makke lijker wordt. Tegenstanders wijzen op de lastenverzwaring. ZLTO-bestuurder Johan Sanderse ziet nut en noodzaak niet. „De kos ten lopen per bedrijf op tot 1000 euro. Niet alleen trekkers, maar ook wat er achter hangt heeft een plaat nodig. Bovendien zijn voer tuigen 90 procent van de tijd op het land bezig. De overlast ont staat vooral door voertuigen uit de bouw en grondverzet. Daarvan zouden boeren de dupe worden." De eisen voor een trekkercertifi caat voor jongeren van 16 en 17 jaar worden verzwaard. Zij zouden volgens het voorstel van Eurlings op zware combinaties mogen rij den als ze niet harder gaan dan 25 kilometer per uur. Vreemd, vindt de Kamer. Hugo Polderman (SP): „Je geeft ze de sleutel van een Fer rari, maar alleen als ze beloven niet harder te rijden dan 25." Eur lings zal zijn plan aanpassen. Het certificaat, dat jongeren nu volgens Sander de Rouwe (CDA) 'prak tisch cadeau krijgen' moet ook aan dacht besteden aan verkeersveilig heid. Eurlings komt later dit jaar met een nadere uitwerking. Hoekman: dtf kantoorinrichter van hoek tot hoek HOEF GOES - YERSEKE I 0113-57 29 07 F 0113-57 38 73 M 06-53 15 47 11 info@piethoekman.nl www.piethoekman.nl vrijdag 6 november 2009 Het ministerie van On derwijs maakt ouders onnodig on gerust over de kwali- tiet van het onderwijs. Met de nieuwe website www.onbe- voegd.nl suggereert de over heid dat het tijd is om de ge brekkige scholing van sommige docenten aan de grote klok te hangen. Maar het gaat hier om een probleem in de organisatie van de scholen dat geen negatie ve invloed heeft op de kwaliteit van het onderwijs. Veel scho len lijken eerder dankzij de in zet van onbevoegden hun les sen op peil te houden. Zeeuwse ouders schieten er dus niets mee op te weten dat één op de vijf leraren zonder papieren voor de klas staat. In plaats van het oprichten van internet- schandpaal, die de improvise rende scholen tekort doet, kan Onderwijs beter tijd en geld ste ken in de begeleiding van onbe voegden. Het lerarentekort is geen aanleiding om moeilijk te doen, maar om zuinig te zijn op iedereen die les kan geven. Marieke van den Hoek, Nienke de Vries, Jonne Visser en Davide Allemekinders uit klas 2H zingen een zelf geschreven 'groove-lied' tijdens de muziekles van Frans van Nieuwenhuyzen (rechts) op het Calvijn College in Goes. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink Onbevoegd betekent niet kwalitatief slecht, erkent Freek Manche, woord voerder van minister Ronald Plas- terk (PvdA, Onderwijs). Al gaat de Onderwijsinspectie wel onderzoe ken of er een verband is. Als scholen een on(der)bevoegde leraar benoemen, mag dat alleen als die werkt aan het verkrijgen van zijn bevoegdheid. In de Wet Beroepen In het Onderwijs (Wet BIO) staat dat docenten een scho lingstraject moeten volgen om de ze bevoegdheid op korte termijn te halen. Het is dan ook een ver plichting van scholen om ervoor te zorgen dat een leraar binnen de gestelde termijn voldoet aan de be- voegdheidseis. Puur het gegeven dat een school onbevoegde docenten voor de klas heeft staan, hoeft niets te zeggen over de kwaliteit. „Maar het stre ven van de minister is wel om be voegde leraren voor de klas te krij gen", tekent Manche aan. Het publiceren van de cijfers kan verwarring scheppen en mensen laten denken dat er iets schort aan de kwaliteit van het onderwijs. „Dat kun je niet uit de website be- voegd.nl afleiden", aldus Manche. „Het aantal onbevoegden op een school is één van de aspecten waar ouder op kunnen letten bij de schoolkeuze. Dat de minister de ge gevens openbaar maakt wil niet zeggen dat hij een stempel op scholen drukt. Ouders kunnen met die informatie aan een school vragen waarom er zoveel onbe voegde docenten voor de klas staan en wat de school er aan doet. Op basis daarvan kunnen ouders een oordeel vellen." PZC-debat Is Zeeland gebaat bij één gemeente Walcheren? Met een stad van formaat tellen we mee in Nederland. Dat is goed voor de hele provincie. Of juist niet? Hierover organiseert de PZC maandag 16 november een debat in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Aanvang: 16.00 uur. Gratis toegangsbewijzen zijn aan te vragen via debat@pzc.nl of bij onze lezersredacteur Edith Ramakers: tel. 0118-434005. „Het gaat niet om de papieren, maar om je instelling, je ervaring en de klik met de kinderen." Edwin Maarsman, docent economie op het Calvijn College in Goes procent van de leraren op Zeeuwse middelbare scholen heeft niet de juiste papieren. ci totaalinrichter voor uw kantoor! 'Bezit' u deze topstoel nog niet?! De onweerstaanbare bureaustoel met de meeste Haworth 89 Proefplaatsing is altijd mogelijk. of kom naar onze showroom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3