1_ ...heel leuk om te denken dat die primitieve oude indianen meer wisten van de kosmos dan wij...' 11 Ook Dan Brown verwijst naar 2012 Eind van de wereld is ook business Bang voor Het EindeBel 21-12-2012 i i i i 11 i fi ivrijdag 6 november 2009 Jaap van Ginneken, massapsycholoog Wie gelooft dat de wereld vergaat of in ieder geval verandert op 21 december 2012, kan terecht bij de spirituele hulplijn '24hrs coach' (0900 21.12.2012). „Ik geloof dat er iets verandert in de energie rond die datum", zegt oprichtster en coach Angelique van 't Riet, die zichzelf 'een verbinder' noemt. „Met de hulp lijn speel ik in op een wereldwijde tendens, die van de cultural creatives." Die 'cultureel creatieven' vormen een subcultuur, waarbij waarden als spirituali teit, altruïsme en idealisme belangrijk zijn. „Het zijn mensen die met andere ideeën in het leven staan, zonder zweverig te zijn. Met die achtergrond heb ik de telefonische coachlijn opgezet." Coaches helpen bellers een hoger zelfbewustzijn te verkrijgen, en zo een 'trans formatieproces' te begeleiden. Ook naar aanleiding van de film en de televisie serie '2012' krijgt Van 't Riet vragen. „Mensen vragen of we niet meer bestaan na 2012, of willen weten hoe wij daarover denken. Er zitten hier alleen coaches die met die datum bezig zijn. Ik verwacht dat na de première van de film het aantal telefoontjes met tientallen per dag omhoog schiet." Van 't Riet vindt het 'geweldig' dat die mensen bellen. „Wij zijn een platform voor mensen die nergens anders terecht kunnen. Vaak schamen ze zich voor hun vragen." De aandacht voor 2012 is geen hype, vindt ze. „Dit is al eeuwen oud. Feit is dat een cyclus eindigt in de Mayakalender. Dat gegeven grijpen wij aan. Onze samenleving wordt.geregeerd door angst. De film is één invalshoek op de Mayakalender, maar we vergeten daardoor wat die wérkelijk betekent." Verandering, dus. „Maar wie denkt dat de wereld vergaat, mag ook bellen." Jan Wicherink is 2012-onderzoeker en heeft twee boeken over de Maya-profe tie geschreven. Er zijn volgens hem drie kampen in de 2012-aanhang: doem denkers, mensen die denken dat er een spirituele verandering komt en neutrale onderzoekers. Hij vindt zichzelf een neutrale onderzoeker. „Ik denk dat we in een tijd leven waarin we mondiaal een aantal omslagpunten gaan zien. Deze omslagpunten worden getriggered door de vele mondiale crises waar de we reld mee te kampen heef. Die werken als een katalysator in een proces van ver anderingen." „Een aantal vooraanstaande wetenschappers brengen wetenschap en oosterse spiritualiteit samen in deze tijd. Daar gaat mijn boek 'Ontheemde Zielen Ont waken' over." In het nieuWe boek van Dan Brown, Het Verloren Symbool, komt de nieuwe wetenschap 'Noetic Sciences' voor. Wicherink: „Deze nieuwe inzich ten in de wetenschap kunnen rond 2012 voor een mondiale revolutie gaan zor gen. Over vijftig jaar kijken we mogelijk terug op het tijdvlak rond 2012 waar van we zeggen, 'kijk, in die tijd zijn de grote veranderingen begonnen'." Het Helmondse bedrijf LiFF is volgens de website gespecialiseerd 'in het vinden van hulpmiddelen voor allerlei (on)verwachte ongewenste situaties', dus ook voor het einde der tijden. 'Koop liever jaren te vroeg dan één dag te laat!', is het motto. Noodrantsoenen, draagbare zonnepanelen, waterfilters die sloot- en zeewater drinkbaar maken; ze zijn niet alleen de Laatste Dag te gebruiken. Er zijn volgens directeur Sebastiaan Kops 'nogal wat mensen buitengewoon se rieus bezig met de ondergang van de wereld'. „Sommigen willen op het mo ment dat de wereld vergaat alles goed voor elkaar willen hebben. Ze zeggen hun baan op en richten alles in hun leven zo in dat ze de wereldramp die gaat komen, misschien kunnen overleven. Zo zijn er volgens hem groepen Nederlanders die in Zweden en hoog in de Pyre neeën schuilplaatsen inrichten. Kops: „Die mensen komen ook bij ons. Ze laten zelfs bunkers bouwen. Die verwijzen we door naar een Duitse bunkerbouwer." Toch heeft Kops de indruk dat het met de 2012-gekte in Nederland wel mee valt. Zelf gelooft hij niet dat de wereld in 2012 vergaat. „Dat hoeft ook niet als je een bedrijf hebt." in de lucht (asfaltwegen). Het laatste teken is een ster die uit de hemel komt vallen. Aanhangers van Nostradamus dachten dat de wereld in 1999 zou vergaan. Eén van de voor spellingen van de zestien- de-eeuwse ziener beschrijft een 'koning van terreur' die in 1999 uit de hemel zou komen. Men dacht dat hij hiermee een komeetinslag bedoelde. Nostradamus In maart 1997 pleegden 39 leden van de Californische sek te Heaven's Gate zelfmoord. Hun leiders geloofden dat ze naar de aarde waren gestuurd om gelovigen te recruteren voor de reis naar het Hemelse Koninkrijk per ruimteschip. De verschijning van de komeet Ha- le-Bopp, een paar dagen voor de collectieve zelfmoordactie, was voor de sekte waarschijn lijk aanleiding te denken dat het ruimteschip er aan kwam. Hale-Bopp Een implosie van de zon, de opwarming van de aarde, een nieuwe ijstijd, een kanteling van de aarde ten opzichte van de zon of een meteorenre gen: allemaal 'actuele' theorieën over hoe de aarde door een kosmische ramp aan haar einde zou kunnen komen. va's Getuigen op met specule ren. DéyHopi indianen geloven dat met de komst van de 'ware wftte man', Pahana, de huidige w^'eld op zijn einde zal lopen. De tekens die zijn komst aan kondigen zouden inmiddels bijna allemaal vervuld zijn. En kele 'tekens': draaiende wielen met stemmen er in (de komst van blanke kolonisten naar Jehova's Getuigen, foto GPD Amerika), jongeren met lang haar (hippies), het land wordt doorkruist met een groot spinnenweb (de spoorweg), rivieren van steen die spiegelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11