Bezoekers Happy Band komen steeds 22 zeel Ganzen Acties van Marian hielpen band aan jubileumfeest Open huis kunstuitleen Terneuzen almanak Begin sanering vervuilde grond in Zaamslag vrijdag 6 november 2009 „Sommige bezoekers van optredens komen langs om zielige mensen te kijken. Zo jammer. Gelukkig wordt dat steeds minder." Annie overbeeke, dirigent „Ik ben hier niet om de mensen alleen maar wat bezig te houden." Annie Overbeeke, dirigent In 19S4 richtte Jeanette Barentsen de Happy Band op; een muziekgroep voor mensen met een verstandelijke beperking. Vijfentwintig jaar later is de band nog steeds springlevend. door Martijn de Koning Twee ogen zo blauw. De enthousiaste stem van Annie Overbeeke klinkt door de zaal van de Goe de Herderkerk in Terneuzen. De le den van de Happy Band repeteren daar wekelijks. Overbeeke is aller eerst dirigent, maar ze begeleidt de groep ook zingend, vertellend, klappend en soms terechtwijzend. Als een spin in het web lijkt ze al les in de gaten te hebben. Overbeeke voelt zich voor de groep mensen met een beperking niet anders dan bij de overige ge zelschappen waar ze dirigeert, ver telt ze even later. Alleen het 'zin gen van kleuren' komt wat vaker terug. De bandleden lezen geen noten, maar kleuren. Om dat te oe fenen, klinkt regelmatig de stem van Overbeeke door de ruimte. „Rood-blauw-blauw-wit-rood", gaat het dan melodieus. De bandle den spelen trouw mee. Net als bij haar andere groepen heeft Overbeeke bij de Happy Band de ambitie 'er iets van te ma ken', geeft ze aan. „Ik ben hier niet om de mensen alleen maar wat be zig te houden." Wie haar als bezig heidstherapeut ziet, is betuttelend bezig, vindt ze. „Ik zie het wel eens tijdens optredens: sommige bezoekers komen langs om zielige mensen te kijken. Zo jammer. Ge lukkig wordt dat steeds minder." Dat komt vooral doordat de kwali teit van de muziek zo hoog moge lijk is. „Ik probeer iedereen op zijn of haar eigen niveau te laten preste ren. Wie een solo aan kan, krijgt williger bij de Happy Band betrok ken raakte. „Na een paar jaar is het initiatief een stichting geworden, om de toekomst te waarborgen. Toen ben ik bestuurslid gewor den", vertelt Van Strien, die mo menteel voorzitter is van de pak weg 25 leden tellende groep. Het merendeel van hen woont in in stellingen. „De leden uit Terneu zen worden door die tehuizen zelf gehaald en gebracht", vertelt Van Strien. „De mensen uit het Land van Hulst worden gratis vervoerd door Hans Boehlé uit Sint-Jan- steen." Hoewel het ledenbestand redelijk „Om jonge leden erbij te krijgen, zijn we nu zelfde band aan het promoten. Jan van Strien, voorzitter die dus ook. Geeft niks, als het een halfjaar duurt voor dat helemaal goed gaat." Overbeeke volgde zeven jaar geleden Piet Brakman op als leider van de groep. Hij had in 1994 op zijn beurt het stokje over genomen van oprichter leanette Barentsen. Zij had de band net op gestart toen Jan van Strien als vrij- Jurgen leeft zich uit op de drums. TERNEUZEN - Kunstuitleen Terneu zen aan de Bellamystraat houdt morgen van 10.00 tot 17.00 uur open huis. Nieuwe jaarabonnees Vogels beheersen het leven van dat gezin uit Zierikzee. De man des hui zes trekt er vaak voor dag en dauw op uit om met zijn kijker te speuren naar bijzondere vogeltjes. Ook weet hij ieder gevederd beest te herkennen aan zijn roep. Regelmatig onder breekt hij bruusk een goed gesprek, staart naar de lucht en roept vol en thousiasme 'een groene specht' of welk dier er ook maar boven zijn constant blijft, heeft de band te maken met een gebrek aan jonge aanwas. Van Strien: „We zijn in middels onszelf aan het promoten. Dat werkt wel. Binnenkort komt stichting Tragel met wat jonge mensen op bezoek om te kijken of het wat voor hen is." Bij nieuwe leden wordt eerst beke ken welk instrument goed bij hem of haar past. Daarbij is aanleg be langrijk, maar de keuze is ook af- hankdijk van iemands aandoe ning. Overbeeke: „Veel mensen spelen op een keyboard, omdat dat een redelijk laagdrempelig in strument is. Anderen kunnen dat door hun handicap lichamelijk niet. Voor hen zijn bijvoorbeeld sambaballen weer erg geschikt." Nog meer dan andere clubs is de Happy Band afhankelijk van vrijwilligers. „Er zijn er zo'n vijftien", weet Van Strien. De meesten zijn begeleiders. Verder heeft dirigente Overbeeke, de eni ge betaalde kracht, directe hulp van twee muzikanten, die de bege leidingsband vormen. De groep treedt af en toe op in on der meer zorgcentra. „Daarvoor gaan er een stel speciaal naar de kapper", vertelt Overbeeke. „Ver baast je dat? Waarom dan? Ande ren doen dat toch ook als ze in het openbaar moeten optreden?" De Happy Band treedt deze maand twee keer op in Terneuzen: woensdag 11 november in De Veste aan het Oos telijk Bolwerk (19.30 uur) en zaterdag 21 november tijdens een rommelmarkt in de Goede Herderkerk (10.00 uur). Toen Marian Mechielsen vo rig jaar een nieuwe pedicu rezaak aan de Cederstraat in Terneuzen opende, stond voor haar één ding als een paal boven water: ze wilde met de geschen ken een goed doel steunen. „Ik heb alle gasten gevraagd geen bloe men mee te nemen, maar een en veloppe met inhoud." Vraag was al leen: welke club moest ze uitkie zen om te ondersteunen? Mechielsen vroeg het Jan van Strien, die ze als voormalig mede werkster in diens bakkerszaak goed kent. De geluksvogel was snel gevonden in de jubilerende Happy Band. „We waren toen al van plan het 25-jarig bestaan ook echt te vieren", zegt voorzitter Van Strien. „Alleen hadden we er nauwelijks geld voor." WONINGINRICHTING krijgen een glazen beeldje van Ma- rij an Las die een demonstratie geeft. Ook begint de expo Kleintje Kunst met werken tot 300 euro. Tip? redactie@pzc.nl hoofd vliegt. Zijn zoon is inmiddels ook besmet met dit vogelvirus en ze trekken er vaak samen op uit. De lief de voor vogels is nog niet overge sprongen op zijn vrouw. Ze heeft het af en toe helemaal niet op die kwette rende dieren. Onlangs werd ze 's och tends vroeg ruw gewekt. „Aaah, die rotganzen" riep ze boos aan de eetta fel. „Nee", verbeterden de mannen haar in koor: „Brandganzen." Molendijk 17 Hoek 0115 441235 www.vanthoffwpnen.nl De opening bij Mechielsen bracht een paar honderd euro op. „Maar dat is natuurlijk niet genoeg voor een leuk feest", vindt ze. Daarop nam Mechielsen het initiatief voor een spinningmarathon in het Ele gance Health Centre. Daar fietsten ruim vijftig mensen zich uit de naad voor de Happy Band. Vervolgens verkocht ze, met de no dige hulp, nog honderden oven koeken tijdens een rommelmarkt, regelde ze dat de band eind vorige maand gratis gebruik mocht ma ken van een zaal in Zeldenrust en nam ze de organisatie van het feest op zich. Gevolg: een geslaag de jubileumviering met alle band leden. „Het was geweldig", kijkt Mechielsen terug. „Iedereen was op z'n paasbest. Sommige bandle den herkende ik bijna niet." ZAAMSLAG - De voorbereiding voor het opruimen van vervuilde grond is begonnen op een terrein .aan de Axelsestraat in Zaamslag. Daar stond van 1963 tot 1980 een tankstation. De woning en loods op het terrein worden nog dit jaar gesloopt, nadat asbesthoudend ma teriaal is verwijderd. In de loop van 2010 begint dan de bodemsa nering. De vuile grond wordt ge deeltelijk afgegraven en gedeelte lijk zonder ontgraving gereinigd. Het grondwater wordt gesaneerd door het drie jaar lang te filteren. Vorige maand zijn al bomen en struiken verwijderd. Het is nog niet zeker of een treurwilg en kas tanje behouden kunnen blijven. www.pzc.nl l 1 j|f|SLn^trun j samsnnmiiin MEEST CELEZEN 1Zaak Checkpoint aangehouden 2. Gegil voorkomt autodiefstal 3. Maassen stuurt beller zaal uit EN VERDER Stem nog even op de stelling op www.pzc.nl/regio/zeeuws-vlaanderen 'dotteren kan gewoon in België'. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl I'. Veel leden van de Happy Band spelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 110