sport 35 Japan van Formule 1 -kaart geveegd AUTOSPORT Na Honda en BMW trekt ook Toyota zich terug uit circuit MotoGP nog zeven jaar in Valencia Handbalcoach voor drie jaar geschorst Haarlem staat op de rand van faillissement Gratis rijvaardigheidstraining bij iedere nieuwe Mazda Legemaate Mazda Tramper Goes Autobedrijf Verlinde B.V. donderdag 5 november 2009 door Paul Zweverink DEN HAAG - Toyota verdwijnt uit de Formule 1. Dat nieuws komt zo wel in raceminnend Japan als de wereld van de Formule 1 keihard aan. Toyota schaart zich met dit te rugtreden in de rij met Honda (ook Japan) en het Duitse BMW. Halverwege het seizoen 2008 gele den trok ook het Japanse raceteam Super Aguri de stekker er al uit. „De huidige economische situatie heeft ons helaas tot dit besluit ge bracht", zo luidt de verklaring die de Japanse autofabrikant Toyota tij dens een persconferentie in Tokyo naar buiten bracht. „Ondanks de economische crisis zijn we het afgelopen jaar trouw gebleven aan de Formule 1, maar tijdens het bespreken van onze au tosportplannen voor volgend jaar hebben we vanwege de economi sche realiteit toch moeten beslui ten om te stoppen. We willen on ze fans ontzettend bedanken voor hun steun. Daarnaast zij we ook de coureurs en alle andere mede werkers van Toyota Motorsport erg dankbaar." Het terugtreden van Toyota, waar voor het afgelopen seizoen Jarno Trulli en Timo Glock reden, brengt geen kaalslag met zich mee wat betreft het deelnemersveld. Het lijkt waarschijnlijk dat Quad- bak, een Zwitserse investerings maatschappij, de plaats van Toyota inneemt. Quadbak, het vroegere Sauber, stond al op de reservelijst van de F1A als kandidaat-team voor het ra cejaar 2010. Quadbak zou dan met de al toegelaten teams Lotus Ft, Campos Meta, Manor Grand Prix en Team US Ft het vijfde nieuwe team op de grid zijn. Toch heeft het afhaken van Toyota mogelijk grote consequenties voor de sport. Hoewel het team ver klaart zijn 'uiterste best te zullen doen oplossingen te vinden voor iedereen die direct en indirect bij het team betrokken was', lijkt Ja pan nu helemaal van de Formule i-kaart geveegd. Zeker nu net als Honda en Toyota ook de eveneens Japanse bandenfirma Bridgestone heeft besloten de sport de rug toe te keren. Japan is een grote finan ciële markt. En in een sport waar veel, zo niet alles, om veel geld draait, valt die markt nu vrijwel geheel weg. Dat zal ook de commerciële baas Ber- nie Ecclestone zorgen baren. Ec- clestone heeft zich juist de laatste tien jaar gedreven ingezet om met de Formule 1 de nieuwe markten in het nabije en verre oosten te veroveren en is daar wonderwel in geslaagd. Ook is onduidelijk hoe het in de toekomst gaat met de Japanse Grand Prix. Zonder Japans team en Bridgestone als bandenfabri kant zullen de Japanse geldschie Jarno Trulli reed afgelopen seizoen voor Toyota. foto Franck Robichon/EPA ters minder snel geneigd zijn de Grand Prix van Japan nog langer te financieren. Zeker ook nu het allerminst zeker is of er nog een Japanse coureur ac tief zal zijn in één van de in 2010 startende Fi-teams. Zowel Kazuki Nakajima als Kamui Kobayashi stonden enkel op de lijst van kan didaat-rijders van Toyota, terwijl' Takuma Sato niet meer dan kans hebber is bij Manor Grand Prut. VALENCIA De MotoGP, de koningsklasse in de motorsport, is nog minstens zeven jaar te zien op het circuit van Valen cia. Gisteren werd in de Spaanse stad een contractverlenging tot en met 2016 ondertekend. Valencia maakt sinds 1999 deel uit van de Mo- toGP-kalender. Komend weekeinde sluiten de mo torcoureurs er het seizoen af op het Ricardo Tormo Circuit. Het kampioenschap is al beslist: twee weken geleden veroverde Valenti no Rossi in Kuala Lumpur zijn ze vende wereldtitel. WENEN De Oostenrijkse handbalcoach Gun nar Prokop van Hypo Nieder- österreich moet boeten voor zijn 'black-out' in de Champions Lea gue-wedstrijd tegen HB Metz. Vlak voor het eindsignaal voorkwam hij met een 'bodycheck' tegen een Franse speelster een beslissende counter van de bezoekers. Het duel eindigde hierdoor in 27-27. Prokop kreeg de rode kaart. De Europese Handbalfederatie (EHF) schorste de 69-jarige coach voor drie jaar. Te vens moet hij een boete van 45.000 euro betalen. HAARLEM Het noodlijdende HFC Haarlem staat op de rand van het faillisse ment. De club uit de Jupiler League heeft voor 1 december drie ton no dig om te overleven. Het afblazen van de plannen voor een nieuw sta dion heeft de financiële positie van de club ernstig verslechterd, stelt de ledenraad, het hoogste orgaan van de club. Haarlem kreeg onlangs een bijdra ge van de gemeente die meteen in beslag werd genomen door de be lastingdienst. Het ontbreken van dit bedrag maakt het opstellen van een reddingsplan onmogelijk. Mazda2 Vijf sterren Euro NCAP 100% groene energieiabeis Met standaard o.a. audio/cd/mp3, stability control (DSC) en 6 airbags Tot €2.400,- voordeel Nu vanaf 11.990,-* Mazda5 Katano Vijf sterren Euro NCAP Twee handige schuifdeuren 0 Met standaard o.a. automatische airconditio ning, licht- en regensensor en stoelverwarming Pakketvoordee! 3.500,- Nu vanaf €25.495,- Mazda3 100% groene energieiabeis Met standaard o.a. boordcomputer, stability control (DSC), emergency stop signalering Tot 2.000," voordeel Nu vanaf 17.900,-* Mazdaó Vijf sterren Euro NCAP 100% groene energieiabeis 8 Met standaard o.a. lichtmetalen velgen, audio/cd 1.000,- voordeel Nu vanaf €23.495, Een veilige keuze maken is in deze tijd geen vreemde gedachte. Op safe spelen kan u heel veel ma>na voordeel opleveren. Zeker bij Mazda. Alle door NCAP geteste modellen beschikken namelijk stan daard over een 5 sterren Euro NCAP-waardemg en veiligheidsvoorzieningen als ABS, EBD, DSC en ICS. Zo wordt een veilige keuze al snel een slimme keuze. En wie nu slim genoeg is om een nieuwe Mazda aan te schaffen, krijgt daar een gratis rijvaardigheidstraining bij. Een leerzame trainingsdag waar u veiliger, economischer en dus zuiniger leert rijden. Kijk snel op mazda.nl Gem. verbruik getoonde modellen, liter per 100 km/km's per liter/CO.-uitstoot g/km: van 4,5 tot 8,2/van 1:12,2 tot l:22,2/van 119 tot 194. Voordoe! inclusief 1.000,- slooppremie. Genoemde pxjj'zeft exclusle-f kosten rsjKlsar maKeh on verwijderingsbijdrage Drie jaar algemene garantie tot maximaal 1.00.000 km. Drie jaar sakgarantie. Twaalf jaar garantie tegen doorroesten van binnenuit. Drie jaar Mazda Euro Service. Vraag ons naar de voorwaarden van deze actie. Uiterste registratiedatunv. 31 januari 3010. Afgebeelde auto's Kunnen afwijken van de standaarduitvoering. Boerenweg 4 4301 SG Zierikzee (0111) 412 686 Pearyweg 2 - 4462 GT Goes (0113) 230 768 Oudelandseweg 31 4536 HK Terneuzen (0115) 618 500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71