«eland 131 Dichterbij voor de helft van de mensen Kweekvijver voor waterdeskundigen Belastingdienst wist van opslag Checkpoint II K RECHTSZAAk CHECKPOINT donderdag 5 november 2009 «aammmmms ZRTI Directeur Tanja Snijders-de Vos over het mogelijke vertrek uit Vlissingen door Nadia Berkelder Directeur Tanja Snijders- de Vos wil één ding vooropstellen: er is nog geen besluit genomen over de toekomst van het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut (ZR TI) in Vlissingen. Maar het onder zoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ZRTI is duidelijk: het insti tuut is beter afin Goes, bij een zie kenhuis dat complexe zorg kan le veren. Waarom kan het ZRTI niet solo „Omdat wij het niveau van de zorg die we leveren willen handha ven. Daar hoort voor de patiënt het comfort bij van een zieken huis. Bovendien wordt radiothera pie steeds ingewikkelder: daar heb je apparatuur bij nodig die te duur is om alleen aan te schaffen, dat kunnen we beter samen met een ziekenhuis doen. Plus dat we nu al de kosten voor bijvoorbeeld schoonmaak, iet en beveiliging de len met het ziekenhuis." Begrijpt u de Vlissingse gevoelens „Als geen ander, ik woon hier al heel mijn leven. En ik begrijp het ook in de context: hoe de stad er voor staat. Walchenaren hebben ons nu dichtbij, maar driekwart van onze patiënten komt van bui ten Walcheren. Het is wrang, maar ik hoop dat er begrip ont staat, want voor ruim de helft van de mensen komen we dichterbij. En onze ambitie is om zoveel mo gelijk patiënten een zo hoog moge lijke kwaliteit aan te bieden." „Het ZRTI is opgericht als depen dance van de Daniël den Hoedkli niek in Rotterdam, juist om te voorkomen dat mensen moesten reizen voor hun behandeling. We behandelen nu bijna elfhonderd mensen. Als we niet verhuizen, kunnen we straks een kwart van de mensen uit Zeeland en West-Brabant niet meer behande len. Nu behandelen we bijna ieder een die bestraald moet worden." Het pand in Vlissingen is een paar jaar geleden nog opgeknapt. Nu gaat het ZRTI misschien verhuizen. Veel Zeeuwen vinden dat geldverspil ling blijkt uit de reacties op de websi te van de krant. Gaat dit niet ten kos te van de zorg? „Ik ontken niet dat het geld kost. De verhuizing en de nieuwbouw kunnen binnen het huidige bud get worden opgevangen, maar voor de 5,5 miljoen die het ge bouw waard is, moeten we nog wel een oplossing vinden. En dat mag niet ten koste gaan van de zorg. Desnoods verhuizen we niet, maar daarvan is de consequentie dat we ons ambitieniveau moeten bijstellen. Destijds is het besluit ge nomen om hier uit te breiden. Ik wil daar geen oordeel over geven, maar als je kijkt met de kennis van vandaag, dan had je toen een an der besluit genomen, vooral met het oog op de mensen in West- Brabant." ■NmnHHMaMMn door Cornelleke Blok VLISSINGEN - De zeespiegel stijgt. Het klimaat verandert. En dus komt er wereldwijd steeds meer behoefte aan waterdeskundigen. Met de Delta Academy wil de Ho geschool Zeeland zich wereldwijd op de kaart zetten als kennisinsti tuut op het gebied van kustverde diging en de inrichting van del ta-gebieden. Minister Ronald Plas- terk opent de Delta Academy op 18 november officieel. De bestaande studies Civiele Tech niek en Aquatische Ecotechnolo- gie zijn sinds september onderge bracht in de Delta Academy. De eerste richt zich op kustverdedi ging, de tweede gaat vooral over biologie, technologie en ecologie. In september 2010 komt er Jiog een derde - nieuwe - studie bij: Delta Management 8c Design. Die gaat over gebiedsontwikkeling. „Studenten worden de regisseurs van de delta-gebieden. Ze houden zich bezig met de inrichting", zegt Peter van Tilburg, directeur van de Delta Academy. „De studies zijn duidelijk internationaal gericht en worden vanaf volgend jaar ook in het Engels gegeven, want de exper tise van de studenten kan later overal op de wereld nodig zijn." Voor kennis op watergebied kijkt iedereen als_ eerste naar Neder land, weet Van Tilburg. De Hoge school Zeeland, de Hogeschool Rotterdam en de Hogeschool Van Hall Larenstein in Velp hebben daarom de handen ineen geslagen. De wateropleidingen van de drie hogescholen presenteren zich als de*Dutch Delta Academy. Rotter dam richt zich op de havens en de stedelijke gebieden, Velp op rivier landschappen en de HZ op kust en estuariene natuur. „Zeeland is daarvoor de meest logische plek. Hier is met de Deltawerken im mers de meeste kennis op het del ta-gebied bij elkaar gekomen." De Hogeschool Zeeland werkt ook nauw samen met bedrijven. Men sen uit het bedrijfsleven geven een deel van de colleges en studenten kunnen een de tweede helft van hun studie volgen, terwijl ze al in dienst zijn van een bedrijf. De Delta Academy moet uiteinde lijk zo'n vijfhonderd studenten trekken. Dit studiejaar hebben zich honderd nieuwe studenten aangemeld voor Civiele Techniek en Aquatische Ecotechnologie. Dat is twee keer zo veel als vorig stu diejaar. Peter van Tilburg: „Zeeland is de meest logische plek voor de Delta Academy. Hier is met de Deltawerken immers de meeste kennis op het delta-gebied bij elkaar gekomen." foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - De Belastingdienst wist in 2002 dat Checkpoint in an dere panden dan de Terneuzense coffeeshop softdrugs opsloeg. Eige naar Meddie Willemsen mocht van die overheidsdienst de kosten voor die opslag aftrekken. Ook de kosten die hij maakte voor het ver voer van softdrugs waren aftrek baar, zo bleek gisteren tijdens de tweede dag van het proces. De rechtbank wil nu weten of de Belastingdienst die wetenschap over die opslagruimtes deelde met het Openbaar Ministerie. Volgens de gedoogregels zijn zulke opslag plaatsen verboden en zou het OM moeten optreden als het daar weet van had. Officier van justitie R. Rammeloo beloofde om vandaag te vertellen of het OM destijds getipt is door de Belastingdienst. Vandaag houdt hij namelijk zijn requisitoir en gaat hij vertellen waarom het OM vindt dat Checkpoint, Willemsen en vijftien medewerkers en leve ranciers schuldig zijn aan het over treden van de opiumwet. Dan maakt hij ook bekend welke straf- fen ze volgens hem moeten krij gen. Gisteren bleef, net als tijdens de eerste zittingsdag, het merendeel van de verdachten thuis. Ook zij vinden dat ze gecriminaliseerd worden. Alleen een softdrugshan delaar (56) uit Vlaardingen was aanwezig. De andere acht lieten verstek gaan. Tijdens de behande ling van hun zaken kwam wel naar voren dat nogal wat werkne mers van Checkpoint vonden dat ze een gewone baan hadden. Een van hen, een thuiswerkster, had via het arbeidsbureau werk bij Checkpoint gevonden. De thuis werksters hadden een vast con tract en rolden joints of verdeel den softdrugs in kleine hoeveelhe den. Ze werden bevoorraad door de schoonvader (80) van Willem sen of een van de andere medewer kers van Checkpoint. Die schoon vader hielp mee om zijn dochter te ontlasten, zodat ze meer tijd had voor het huishouden. Ook tel de hij het geld dat bij Checkpoint binnenkwam. Daarvoor kreeg hij acht euro per uur, vertelde recht bankvoorzitter S. Meeuwis. Rechter J. Hopmans noemde het opmerkelijk dat de meeste Check- pointverdachten een blanco straf blad hebben terwijl ze door het OM wel beschuldigd worden van lidmaatschap van een criminele or ganisatie. Hopmans: „Zoiets ko men we weinig tegen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 33