Achtkantige herinnering aan Station 'Het is een mooi gebouw en ik zou er 22 Rechtbank zet deuren open voor publiek Vlaamse avond: Zesde Blik in energiezuinig Metaal en Anale Fase monumentenpand Jubileumconcert in Historische Kerk donderdag 5 november 2009 door Annemarie Zevenbergen Opeens zie je "het liggen. Een achtkantig wit ge bouwtje midden op een kale vlakte. De voormalige wateropslag van wat ooit station Vlissingen Stad was, steekt fraai af tegen de zwarte aar de van het omringende perceel. De vervallen loodsen die het jaren lang aan het zicht onttrokken, zijn door slopershamers van de aarde Dichtgetimmerde ramen, plukken mos boven de deur en een hoop stenen en prikkeldraad voor de in gang. Een blik door een van de ra men leert dat het binnen onlangs gezellig is geweest, getuige de lege flesjes bier. Een bureau-agenda is blijven steken in de maand augus tus. De lege lade ernaast symboli seert de ledigheid van een gebouw dat zijn functie overleefde. De laatste decennia van de negen tiende eeuw was er leven in en om de watertoren. Stoomlocomo tieven 'laafden' zich aan beide zij den van het gebouw en konden er naast terecht voor kolen. Want zonder water en kolen geen rijden de stoomlocomotief. Een terugblik op de periode van Station Vlissingen Stad (aan de huidige Edisonweg). Het kende slechts een kort leven: geopend op november 1872 en gesloten op 18 juli 1894. Vlissingen Stad bestond niet al leen uit een hoofdgebouw, maar verdeeld over het rangeerterrein, dat zich ten noorden ervan uit strekte, stonden diverse bergplaat sen; voor rijtuigen, voor locomotie ven en voor brandstoffen. Naast de watertoren bevond zich de ko- lenopslag. Het terrein bevatte ver der een grote werkplaats -met apart privaathuisje- en een draai schijf, waardoor de locomotieven van richting konden veranderen en toch op hetzelfde spoor kon den blijven. De watertoren was destijds tien meter hoog. Onder het maaiveld bevindt zich nog een vier meter diepe kelder. De bovenkant van het gebouw is er in de loop der ja ren afgehaald. Toon Franken (Werkgroep Indus trieel Erfgoed Zeeland) vertelt, ge zeten achter zijn bureau op het Zeeuws Archief, vol enthousiasme over het watergebouw. „Het is een uniek gebouwtje. Ik heb voor het boek Walcheren in het spoor van be drijf en techniek in de jaren tachtig al onderzoek gedaan naar die wa tertorens. Ik vond er in Zeeland niet één meer en in de rest van MEEST CELEZEN 1. Kinderen ontbijten op school 2. Van Fraassen is naam kwijt 3. Eerste wijkagenten naar Walcheren STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Bekijk de video van het schoolont- bijt op www.pzc.nl/walcheren het land zijn ze ook vrijwel ver dwenen. Bovendien is dit gebouw achtkantig, terwijl de meeste rond zijn. Ik spreek ook eigenlijk niet van watertoren, maar van waterge bouw. Want een watertoren staat bij het publiek bekend als toren voor drinkwatervoorziening. Die zijn ook veel hoger." „Ik ben vorige week naar het ge bouwtje in Vlissingen gefietst en het verbaasde me hoe prominent het er opeens staat. De sloop van de loodsen eromheen heeft het weer in beeld gebracht." Gelukkig viel het karakteristieke pand niet ten prooi aan de slopers hamer. Een bericht aan het Meld punt Erfgoed Zeeland legde de voorgenomen sloop stil. De ge meente Vlissingen, eigenaar van' de grond, laat het vooralsnog onge moeid en wacht tot de Bond Heemschut onderzoek heeft ver richt naar mogelijkheden voor be houd en een eventuele herbestem ming. Voorzitter Willem Heijbroek van de bond: „Het gebouw is repara bel. De conditie is zo te zien niet slecht. Maar onze technische advi seur moet het nog bekijken en be oordelen. Ik denk dat we eind dit jaar een advies kunnen uitbren gen. Dat advies moet ook passen binnen de plannen van de ge meente met het Edisonpark." Station Vlissingen Stad raakte in de Tweede Wereldoorlog zwaar be schadigd en werd in de jaren vijf tig gesloopt voor de bouw van de kolencentrale en de aanleg van een waterkoelkanaal. Slechts het watergebouw rest nog. Het zal niet meevallen daar een nieuwe func tie voor te vinden. Het ligt op een bedrijventerrein en niet op open bare grond. Wachten dus op een aardige ondernemer. U- D U u J J -J j -j J Doorsnede watertoren uit 1872. MIDDELBURG De rechtbank aan de Kousteense- dijk in Middelburg houdt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een open dag. Kinderen kunnen op de foto in een toga en een boevenkaart met pasfoto laten maken. Ook wor den rondleidingen gegeven door het cellencomplex in de rechtbank. Gedurende de dag worden rechtza ken nagespeeld. Diverse organsia- ties presenteren zich op een infor matiemarkt in de hal van de recht bank. Kijk ook op www.opendag- vanderechtspraak.nl. door Annemarie Zevenbergen Hij zag het helemaal zitten, wonen in het voormalige watergebouw aan de Vlis- singse Edisonweg. Het bleef voor de 21-jarige Sebastiaan Kas niet bij plannen; hij verschafte zich toe gang tot het gebouw en vestigde zich er als kraker. Het kraakavontuur was echter geen lang leven beschoren en een MIDDELBURG week later stond hij opnieuw op straat. Nu is hij tijdelijk terug op het ouderlijk nest. Maar het water gebouw blijft in zijn gedachten. „Ik ben vorig jaar afgestudeerd in procestechniek aan het ROC en ben op zoek gegaan naar woon ruimte. Maar ik heb niets ge schikts gevonden. Toen zag ik die watertoren en dat was het. Het is een prachtig gebouwtje, maar de originele staat is ver te zoeken. Het is jaren in gebruik geweest als kan- MIDDELBURG Kunst- en cultuurpodium De Spot in Middelburg houdt zaterdag een Vlaamse avond. Tijdens dit festival treedt het Zeeuws-Vlaamse kwin tet rond Wannes Capelle Het Zesde Metaal op. Daarna volgt het inmid dels veelgeprezen Belgische duo Anale Fase, met 'soms sobere en soms gebricoleerde liedjes'. Beide formaties maken niet alleen mu ziek, maar laten ook iets zien. De zaal van De Spot gaat open om 21.00 uur en bezoekers komen voor 7,50 euro binnen. Het Passiefhuis, de voormalige La tijnse school in de Lombartstraat in Middelburg, zet zondag de deu ren open voor publiek. Dat kan dan van dichtbij bekijken hoe het pand op energiezuinige wijze wordt ver bouwd tot woon-/werkpand. De eigenaren volgen de principes van het passiefhuis, waarbij warm teverlies wordt verminderd en de warmtewinst gemaximaliseerd. De open zondag duurt van 12.00 tot 17.00 uur. Om 13.00 en 15.00 uur zijn er rondleidingen. toor. Er staat nu een wand die het in tweeën deelt, er is ook nog een soort keukenblokje en dan heb je het wel gehad. Ik was van plan om er zo'n portocabin als wc bij neer te zetten. Verder zou ik grijs water opvangen voor het doorspoelen van het toilet en dergelijke. Voor drinkwater wilde ik zo'n water tankje." Maar al zijn plannen werden door kruist door het aantreden van slo pers. Die begonnen eerst de lood- OOST-SOUBURG Het Souburgse vocaal ensemble Vo- ci Miste geeft zaterdagavond een concert in de Historische Kerk van haar dorp. Het is een jubileumcon cert, omdat het koor dit jaar vijf tien jaar bestaat. Voor deze gelegenheid worden de vijftien zangers begeleid door de jonge pianiste Sophiejvan Leeuwen uit Bergen op Zoom. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten a negen euro zijn te koop bij Bruna, Primera en de Vrijbuiter in Souburg of Primera Vlissingen. Het watergebouw staat vol in het zicht na de sloop van de loodsen die ervoor stonden. Inzet: Kanaal door

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24