13 in Hilversum Fox News vaart wel bij oorlog met Witte Huis PowNed is voor de extreem kritische 40-minner donderdag 5 november 2009 wmmmmHBK&mmmmmamKmimammKMmm® doo, John Jas Populariteit Fox News Barack Obama vecht sinds kort ook een oorlog uit op ei gen grondgebied. Hij heeft zijn buik vol van Fox News, dat hem behandelt als een 'linkse im morele rakker' die de ware Ameri kaanse waarden verspeelt. De presi dent en vrijwel alle leden van zijn kabinet praten niet meer met de nieuwszender. Wat zij vertalingen van memo's uit het hoofdkwartier van de Republikeinse partij noe men, is volgens de bewindslieden immers geen nieuws. 'Fair and balanced' (eerlijk en even wichtig), zo betitelt Fox News zich zelf graag. Er zijn heel veel Ameri kanen die dit geloven, maar ande ren kunnen hun lachen niet be dwingen als de grootste tv-zender van het land dit claimt. Alles wat fout kan gaan in de VS, wordt momenteel door de rechtse presentatoren van Fox aan de presi dent toegeschreven. Of aan de nieu we tijdgeest die hij een jaar geleden inluidde. Van liberaler drugsbeleid in het noordwestelijke Oregon, tot de pesterijen van de Venezolaan Hugo Chavez. Van het Mexicaanse migrantenprobleem tot de apoca- lyps die volgens Fox dreigt bij in voering van een nieuw zorgstelsel; het komt door de nieuwe regering. Het Witte Huis heeft onlangs besloten om de rechtse nieuwszender Fox News te behandelen als een 'vijand'. De populari teit is sindsdien alleen maar toegenomen. Gemiddeld aantal kijkers naar Fox News per dag (x 1.000) Voor 'oorlogsverklaring' Witte Huis. Na 'oorlogsverklaring' Witte Huis. 1.206 1.312 323 368 Totaal Kijkers tussen aantal kijkers de 25 en 54 jaar infographic: CRWbron: Nielsen Media Research De vorige president, George Bush, werd nooit zo kritisch aangepakt. Frontsoldaten voor de zender, die spottend ook wel 'stem des volks' is genoemd, zijn zeer rechtse tv-persoonlijkheden als Sean Han- nity en Glenn Beck. Op de voet ge volgd door Ann Coulter (auteur van If Democrats had brains they'd be Republicansen Shannon Bream, adept van de zeer rechtse tv-dominee Jerry Falwell. Het bekendste gezicht van Fox News is echter Bill O'Reilly. Hij wordt door velen de handigste uit de Fox-stal genoemd in het bespe len van publieke onvrede. Want dat is een van de grote peilers on der Fox. Vaak heeft O'Reilly in zijn The O'Reilly Factor de grote partij strateeg van George Bush te gast, Karl Rove. Obama is bij Fox in het verleden vergeleken met Hitier en moslim terroristen. Onlangs werd hij zelfs nog door Beek een racist genoemd. O'Reilly doet het weer anders: nog niet zolang geleden stond hij uitge breid stil bij het 'bandeloze' Am sterdam, dat volgens hem het fail liet van het liberale denken illus treerde. Drugs, criminaliteit en prostitutie kenmerken volgens hem de Nederlandse hoofdstad. „Het is een beerput", aldus de pre sentator die signaleerde dat de stad nu terugkomt op, volgens hem, naïef beleid. En dat is precies waar Amerika naar onderweg is met Obama. Sinds de regering Fox in de ban deed, zijn de kijkcijfers voor het station opnieuw gestegen. Via de kabel volgen momenteel 102 mil joen huishoudens de zender die het met gemak wint van alle nieuwszenders, CNN en MSN BC incluis. Linkse en onafhankelijke des kundigen zijn ernstig verdeeld over hoe de regering Fox tege moet te treden. Negeren speelt de zender in de kaart, denkt men, maar meewerken heeft ook niet het juiste effect. De po pulariteit van het 'gezonde ver stand' van de VS blijft dan toe nemen, alleen het tempo ligt la ger. Eigenaar van Fox is de oer-con- servatieve mediamagnaat Ru pert Murdoch. Zijn geesteskind zag het licht in 1996, en paste goed in de jonge traditie van de uiterst rechtse talkradio in de VS. Of de 72-jarige Murdoch al leen maar op campagne is voor zijn eigen rechts Amerika, is nooit helemaal duidelijk gewor den. Hij heeft er een neus voor hoe geld te maken in de media. Fox News heeft de winst in ze ven jaar tijd bijna zien verdrie voudigen naar 300 miljoen dol lar. Een dat kan weieens de voor naamste reden zijn voor de 'Fox-aanpak'. In het Witte Huis zal het niet uitmaken, daar is de eerste stress zichtbaar geworden in een spraakmakende media-oorlog. WAT IS POWNED? De zender komt voort uit web- log GeenStijl, tegenwoordig ei gendom van De Telegraaf. Het noemt zichzelf'tendentieus, on gefundeerd en nodeloos kwet send.' Oprichter Dominique. Weesie - rijk dankzij de Tele- graafdeal - is vanaf nu als om roepvoorzitter deel van het 'link se zootje' waar hij tegenaan trap te. 'Oerknalontkenner', 'gristen- fundamentalist', 'gristenrefo', zo noemen ze omroepbaas Henk Hagoort bij de Grofste Familie van Nederland. Weesie belooft diezelfde Hagoort nu een strikte scheiding tussen website en zen- der. „Ik ben zelf ook veel gema tigder dan GeenStijl." VOOR WIE: PowNed richt zich op mensen onder de 40, opgegroeid met mobiel, computer, tv. Ze zijn ex treem kritisch en gaan geen dis cussie uit de weg. De ingebouw de bullshitdetector, noemt de nieuwe omroep dat. DE MISSIE: 'Hilversum opblazen!', klonk het bij de ledenwerfactie. Het publieke bestel veranderen, be looft de nieuweling nu keurig. De achterban moet worden be diend, weg met 'vooringeno men journalistiek en de over vloed aan politiek correcte pro gramma's'. PROGRAMMA'S: PowNed belooft Nederlands dra ma zonder boodschap, bevorde ring van Beschaafd Bloot, terug keer van omroepsters en call-tv met 'reaguurders'. „En zonder presentatoren die lijken op ver momde welzijnswerkers." Aan een late night satirisch nieuws programma, vijf dagen per week, wordt al gewerkt, samen met de NPS. Ook mikt Weesie op een autoprogramma. Kort om: „Serieuze onderwerpen be handelen en mooie dingen ma ken als de Britse programmama ker Louis Theroux." VERWACHTING: Een eerste experimentje bij Ver- onica, de reahty-soap over peri kelen bij de oprichting van de zender, kreeg de kijkers niet en thousiast. Tv als het filmpje waarbij verslaggever Rutger van Castricum Ella Vogelaar verbaal onder vuur neemt, hebben we niet meer gezien. Gelukkig heeft Weesie al toegezegd: „Als we over drie jaar nog steeds het Lui- letje Rozenwater zijn, geven we het geld terug en zijn we weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13