121 powned en wnl Telegraafkind WNL wil eigenlijk de oude Avro zijn 'Rechts' Nederland kan opgelucht ademhalen: De pro gressieve omroep Llink vliegt er uit en PowNed en WNL zijn toegela ten tot het publieke omroepbestel. Krijgt Nederland nu zijn eigen Fox News? donderdag 5 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl WAT IS WNL: De Telegraaf slaat een dubbel slag met twee omroepen uit ei gen stal. Het liberaal-conserva tieve kindje heeft een rechtse stem in de goede oude omroep- traditie: 'gewoon de Avro zoals die was met Jaap van Meekeren en G.B.J Hiltermann'. Van een 'PW-omroepje' is geen sprake, bezweert baas Fons van Wester- loo, gepokt en gemazeld bij de publieke en de commerciële om roep. Heikel puntje is nog de wettelijk verplichte scheiding tussen krant en zender. Maar het dagblad dient louter als 'in spiratie' voor de nieuwe ouder wetse, degelijke journalistieke operatie', zegt Van Westerloo. VOOR WIE: Voor 'de ruggengraat der samen leving': ondernemers en onder nemende mensen, bepaald niet verkerend op de onderste tree tjes van de sociale ladder. Met hoog in het vaandel normen en waarden, het koningshuis, het Nederlands cultureel erfgoed. DEMISSIE: Die is een politieke partij waar dig. Onrecht aan de kaak stellen. Problemen oplossen. Laten zien hoe mooi ons landje is. Aan dacht voor de noden van onder nemers. Tegen geldverspilling, hufterigheid, regelzucht; kleine en grote misdaad, buurtverloe dering, discriminatie. Opinie en debat herintroduceren bij de omroep. En dat allemaal zonder topsalarissen, want 'een ton is ook heel mooi'. PROGRAMMA'S: De plannen overschrijden nu al de toegewezen twee urn: tv per week. Voorbeelden: Nederland wordt wakker (ochtendprogram ma) en Vuur aan de schenen (inter- viewprogramma). Ook mooi be dacht: EHBO: Eerste hulp bij Overheid, waarin Nederlanders uit bureaucratische doolhoven worden gehesen en Dweilen met de Kraan open, over de be steding van 'ons' belastinggeld. VERWACHTING: De vraag is of WNL ook eigen tijdse televisie kan maken. Zelf benoemd 'burgemeester in oor logstijd' Van Westerloo legt de lat hoog. „We moeten vanaf dag één een succes zijn. Dus als het progressieve deel van Nederland zich na twee maanden niet aan ons ergert, dan is het echt een mislukking." door Joep Trommelen PowNed en WNL, voor heen Wakker Neder land, als de Fox News van Nederland? Hoog leraar aan de Techni sche Universiteit Eind hoven en Amerikadeskundige Ruth Oldenziel vindt de vergelij king met de Amerikaanse rechtse 'haatzender' allerminst verge zocht. „Ze vertegenwoordigen het zelfde sentiment, namelijk dat 'men' in de media niet gehoord wordt en dat een culturele elite het in het land voor het zeggen heeft. In Nederland geldt dat mo menteel vooral voor de aanhang van Geert Wilders. Ook die zijn fel anti-establishment." Journalist Willem Post, verbonden aan instituut voor internationale betrekkingen Clingendael, is stellig over de inbreng van PowNed en WNL: „Dit zijn Amerikaanse toe standen in Nederland. Het einde van het medialandschap zoals we dat in Nederland altijd hebben ge kend. Bij ons gebeurt nu wat eer der in de VS gebeurde: toene mend cynisme, polarisatie en een groeiende anti-establishment hou ding bij grote delen van de bevol king. De nieuwe tijdgeest." Omdat de vrijheid van meningsui ting in Amerika schier onbegrensd is en de Nederlandse overheid nog al wat regels stelt aan omroepen, denkt Oldenziel dat het er bij Pow Ned en WNL wel een stuk be schaafder aan toe zal gaan. „Dat mogen we tenminste ho pen", zegt ze. „Anders dreigt bij ons dezelfde situatie te ontstaan die Amerika nu al kent: dat tegen standers elkaar niet meer verstaan, dat er niet meer naar elkaar wordt geluisterd. Er dreigt een nieuwe verzuiling. Waarbinnen iedereen alleen nog maar zijn eigen zenders en kranten beluistert, bekijkt en leest. Alleen maar om het eigen wereldbeeld te bevestigen." Collega-Amerikadeskundige Post hoopt vooral dat PowNed en WNL in hun uitzendingen een onderscheid maken tussen opi nie en nieuws; iets wat bij Fox News nadrukkelijk niet het geval is. „Dan is er niets aan de hand, want ook hun geluid mag worden ge hoord. Het zou een groot goed zijn als de nieuwe zenders dat ook als hun opdracht zien: neutrale nieuwsberichten, zoals de NOS en RTL dat ook doen. Daarnaast mo gen ze hun mening geven, zolang ze die twee dingen maar scheiden. In de VS doet de krant The Wall Street Journal dat ook prima: recht se opinies met nieuws van een hoog niveau, redelijk objectief" Volgens Post is er in de VS, maar ook in Nederland, steeds meer sprake van een tweedeling in de sa menleving, die de veelkleurigheid 'Er dreigt een nieuwe verzuiling. Waarbinnen iedereen alleen nog maar zijn eigen zenders en kranten beluistert, bekijkt en leest' maatschappij." Ruth Oldenziel heeft zelf ervaren wat die tweede ling betekent toen ze een jaar gele den tijdens de Amerikaanse verkie zingsstrijd in het land was. „Ik heb studenten en bejaarden op straat tegen elkaar zien schreeu wen, ze begrepen elkaar echt niet meer." „Tijdens tea-parties op de radio in Amerika wordt tegenwoordig kei harde taal geuit", weet Post. „Oba- rna is een nazi, een verrader en een communist omdat hij de over heid een rol wil geven in de ge zondheidszorg. Ook in Nederland wordt de taal buiten maar ook in de media steeds harder." In de Verenigde Staten kwamen zenders als Fox en ook de 'hate ra dio' op de korte golf op in de jaren negentig van de vorige eeuw. Dat gebeurde in de slipstream van de moral majority die onder de repu blikeinse president Richard Nixon als niet-géhoorde groep conserva tieven al in de jaren zeventig van de vorige eeuw van zich deed spre ken. De ironie is volgens Oldenziel dat zenders als Fox News voet aan de grond kregen in het Amerikaanse medialandschap terwijl er vooral rechtse, Republikeinse presiden ten aan de macht kwamen. „De moral majority is zelf het establish ment geworden. Dat kan de Wil- ders-aanhang in Nederland ook overkomen." Willem Post is per saldo toch wel blij met de komst van PowNed en WNL: „Het is goed als ie dereen zijn mening kan zeggen, als ook tot dusver te wei; nig gehoorde ge luiden aan de oppervlakte ko- aan meningen van weleer ver vangt. „In Amerika is CNN 'links' en Fox 'rechts'. De polarisatie in de media begon daar in de jaren tachtig. Vroeger was het 'not done' dat Democraten en Republikeinen elkaar echt uitjouwden. Ook een president van de andere partij werd altijd nog respectvol behan deld als 'our president'. Die consen sus is er al een paar jaar niet meer. Individualisme en materialis me zijn er voor in de plaats ge komen, en ook in Nederland ondermijnen die de verzuiling van weleer. In plaats van al die omroepen van vroeger, die toen nog echt verschillend waren, gaat het steeds meer richting twee kam pen. Zowel in de media als in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12