ma Redding voor bedrijven in zwaar weer Aftrap van cursus Duurzaam Ondernemen mkb Het Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (IMK) ondersteunt ondernemers bij het maken van beslissingen die bepa lend zijn voor de continuïteit van hun onderneming. Het MKB is met driekwart van de werkgele genheid in Nederland het klop pend hart van de economie. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - Ondernemers in dit segment worden geconfronteerd met veranderende wet- en regelge ving, technologische ontwikkelingen, toenemende concurrentie, transparan te markten en kritische afnemers. On der het huidige economische gestern te komen steeds meer bedrijven in zwaar weer terecht. Volgens Kwin- tun de Rijk, adviseur bij het IMK, kan soms veel narigheid worden voor komen, mede dankzij tijdige advise ring door het onafhankelijke Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. ,,Er zijn veel bedrijven in zuidwest Nederland die in principe gezond zijn, maar door omstandigheden in de problemen zijn gekomen. Die on dernemers kunnen met een goed be- drijfsadvies en soms een bedrijfskre- diet hun onderneming weer succes vol voortzetten. In de huidige omstan digheden geven reguliere financiers zoals banken vaak niet thuis vanwege de risico's. Daardoor moeten onderne mers hun deuren sluiten, met alle ge volgen van dien. Het is echt heel jam mer dat die bedrijven geen kans op een- doorstart hebben gekregen. De mogelijkheden ervoor bestaan wel, maar zijn bij ondernemers, hun boekhouders/accountants en andere partijen vaak onvoldoende bekend. Ze maken er geen gebruik van of doen dit in een te laat stadium. Geluk kig zijn er ook veel ondernemers die wel op tijd van deze mogelijkheden gebruik maken en daarvan kan circa de helft het bedrijf alsnog voortzet ten", aldus de uit Breskens afkomsti ge De Rijk, die thans woonachtig is in Middelburg. Bijstand Het IMK wordt door gemeenten veelvuldig ingeschakeld, zoals in het kader van het Besluit bijstandsverle ning zelfstandigen (Bbz). Onderne mers kunnen ingevolge het Bbz on der bepaalde voorwaarden een uitke ring en/of bedrijfskrediet ontvangen totdat ze weer in hun eigen levensbe hoeften kunnen voorzien. Het maxi male kredietbedrag bedraagt ruim 175.000 euro. Criteria om voor het Bbz in aanmerking te komen is dat een ondernemer (tijdelijk) in finan ciële nood is èn dat er uitzicht is op een levensvatbare bedrijfsexploitatie. Met behulp van deze regeling kan de nodige ellende worden voorkomen en is er voor veel bedrijven een gere de kans op overleven. ,,In de advise ring voor de Bbz regeling analyseren we het bedrijf, de markt, de onderne mer en maken we prognoses voor de toekomst. Op basis hiervan bepalen wij de levensvatbaarheid van het be drijf en stellen we ons advies op. Vaak houden deze adviezen in dat de bedrijfsvoering op bepaalde punten gewijzigd dient te worden om slag vaardiger de toekomst in te kunnen gaan. Ook onderzoeken wij de moge lijkheden van schuldsaneringen als de schuldenlast te hoog is opgelopen. Als blijkt dat een doorstart geen kans van slagen heeft, staan wij de ondernemer bij in het beëindigen van het bedrijf en het beperken van de gevolgen. We zijn een advies- en begeleidings organisatie die commerciële en be drijfseconomische vraagstukken voor zowel startende als gevestigde onder nemers wil oplossen." Het IMK is het grootste adviesbureau dat zich heeft gespecialiseerd in het Midden en Kleinbedrijf. Deze organisatie heeft in heel Nederland de beschik- door Henk van de Voorde THOLEN - In Tholen is de cursus Duurzaam Ondernemen al jaren een enorm succes. Meer dan honderd be drijven gingen er al overstag. Tholen daagt de andere. Zeeuwse gemeenten uit om hen in te halen. De cursus wordt gegeven door ervaren oplei ders die gespecialiseerd zijn in MVO voor kleine en middelgrote bedrij ven. De lessen bestaan uit een mix van aan sprekende praktijkvoorbeelden, ach- king over 150 medewerkers. Starters Ook voor innovatieve startende on dernemers, zoals de genomineerden voor de BOOST van de Junior Ka mer, hèt BtB-evenement in Zeeuws-Vlaanderen, is het IMK een uitgelezen kans. De adviseurs weten wat er speelt in de regio en hebben bovendien de beschikking over veel back-up via een eigen kenniscen trum, een soort uitgebreid naslagwerk dat continu wordt ge-update. Het IMK kenniscentrum verzorgt van ac te rgrondinforma tie, bijbehorende wet- en regelgeving, uitwisseling van ervaringen, bijdragen van gastsprekers en bedrijfsrondleidingen. Speciaal voor deze cursus is de duurzaamheids- barometer ontwikkeld. Met dit instrument kunnen onderne mers het duurzaamheidsrendement in hun bedrijf meten en evalueren. In Nederland wordt tevens gewerkt met de MKB-Milieubarometer. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten van vier uur. De deelnemers kunnen hun voorkeur uitspreken voor bepaalde tuele, branchegerichte informatie. „Onze kracht ligt in de combinatie van een landelijk opererende organisa tie met een fijnmazig regionaal net werk. Het IMK beschikt over alle be nodigde expertise en middelen om ondernemersvragen snel en doeltref fend te beantwoorden. Voor tachtig procent betreft het de kleinere bedrij ven (tot zo'n vijftien medewerkers) die we adviseren, coachen of begelei den. Je komt daarbij een grote varië teit aan ondernemers tegen; in de de tailhandel, groothandel, ambachtelijk, dienstverlening en transport, maar het keuzemodules of relevante thema's. Goedhart Cooling Equipment, Sint-Maartensdijk, Jack van Loon, KAM coördinator: „Met de onderne mers die ik tijdens de cursus in Tho len (2007/2008) ontmoette, heb ik nog steeds contact. We werken samen om afvalstromen te clusteren en afspraken te maken met afvalverwerkers. Als we door die samenwerking geld besparen, gaat dat naar een goed doel. Daarnaast zijn we bezig met een duur zaam bedrijventerrein in Sint Maar tensdijk. Uit een energiescan bleek dat we restwarmte kunnen koppelen. Studenten van de hogeschool doen nu een haalbaarheidsonderzoek. Toen ik via de cursus een lezing van Michael Braungart hoorde, gingen kunnen ook franchisenemers van gro te landelijke organisaties zijn. De advi seurs van het IMK zijn zeer betrok ken bij het MKB en kennen de klap pen van de zweep in ondernemers land. Het werken voor het IMK betekent ondernemers bijstaan op cruciale mo menten in hun leven. We staan mid den in de maatschappij en spreken de taal van de ondernemer. Als je ziet dat een bedrijf na een moeilijke perio de een doorstart heeft gemaakt en weer floreert, geeft dat een enorme kick", vertelt Kwintun de Rijk. mijn ogen open. Ik bedacht dat we veel zuiniger met onze grondstof (sta len platen) kunnen omgaan.. Dat heeft geleid tot een nieuw plaatwerk- centrum waarmee wc efficiënter kun nen werken met veel minder snijaf val. Een grote investering die we ze ker kunnen terugverdienen. We hebben al veel bereikt, bijvoor beeld een automatische afvalscheiding en lichtstraten op het dak. Daarnaast zijn we druk met productontwikke ling bijvoorbeeld aluminium vervan gen door staal en de platen verstevi gen door ze te vouwen in plaats van dikker materiaal te gebruiken, nu fail liet aan afvalkosten." Info: atn.mol@zeeland.nl, www.duurzaamisgewoondoennl In drie Zeeuwse gemeenten vindt deze maand de aftrap plaats van de cursus Duurzaam Ondernemen voor het MKB: Schouwen-Dui- veland (woensdag 11 november), Kapelle (donderdag 12 november) en Goes(donderdag 19 november). De cursus wordt gehouden op wis selende locaties: op het gemeentehuis en bij bedrijven. Kwintun de Rijk, adviseur in Zeeland voor het Instituut Midden- en Kleinbedrijf (IMK). Foto: duofoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93