81 hypotheekrenteaftrek s Na de AOW het Niet bedoeld om eigen woningbezit te stimuler Er ligt een nieuw plan om de hypotheek renteaftrek aan te pak ken. Lange tijd was het onbespreekbaar. Is de tijd er nu wél rijp voor? woensdag 4 november 2009 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Joost de Poel en John Jas illustratie Chantal van Wessel et onderwerp lag de cennia lang zó gevoe lig dat politici het uit hun hoofd lieten om het ter discussie te stellen. Tornen aan de hypotheek renteaftrek, veelzeggend ook wel het H-woord genoemd, was electorale zelf moord. Maar nu een ander heilig huisje - de AOW-leeftijd - is omgevallen, lijken de geesten rijp om ook de fundamenten onder de hypotheekrenteaftrek af te bre ken. Het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) gaf maandag een voorzetje. Af schaffen is volgens directeur Taco van Hoek van het onderzoeksbureau een slecht idee. De woningbouw zou vol gens hem dan gemiddeld met 35 procent dalen. Het EIB wil dat iedere nieuwe hypo theek met aftrek begint die geleidelijk wordt afgebouwd. Dat levert de over heid veel geld op én starters houden nog steeds het financiële steuntje in de rug. De meeste deskundigen zijn het er anno 2009 wel over eens: de huidige hypotheekrenteaftrek verstoort de wo ningmarkt. Peter Boelhouwer, hoogle raar Volkshuisvesting, beweert al jaren dat de aftrek 'niet van deze tijd is'. „Hoge inkomens profiteren het meest. Mensen lenen vaak maximaal en aflos sen wordt niet gestimuleerd", zegt hij. „Er is in Europa geen enkel ander land dat nog altijd zo'n regeling kent. Het kost de overheid jaarlijks zo'n 10 miljard euro. En als de rente stijgt, is de over heid veel extra geld kwijt. Vooral in deze crisistijden komt op een gegeven mo ment de vraag: ga ik nog bezuinigen op zorg, onderwijs, of pak ik nu de hypotheekrente aan?" Boelhouwer denkt dat steeds meer politi ci het aandurven om te doen wat hijzelf, maar ook het Internationaal Monetair Fonds, al aangaf: versober de regeling. Het regeerakkoord van het huidige kabi net laat de aftrek ongemoeid, maar door de economische crisis is die afspraak niet langer heilig. Sterker nog: de Pv- dA-fractie in de Tweede Kamer eist dat het CDA overstag gaat, nu de sociaalde mocraten met gezonde tegenzin ak koord zijn gegaan met een hogere AOW-leeftijd. De Vereniging Eigen Huis is niet mordi cus tegen het aanpakken van de hypo theekrente. Maar, waarschuwt woord voerder Hans André de Ia Porte, dat moet wel geleidelijk gebeuren. „Het zijn vanwege de crisis toch al moeilijke tij den voor de woningmarkt. Daar wil je niet nog meer onrust brengen." Voorwaarde is dat er ook wat wordt ge daan aan de lasten van het woningbezit, 'Het zijn al moeilijke tijden voor de woningmarkt Nog meer onrust is niet goed' vindt de VEH. „Je mag het niet los zien van een verlaging van bijvoorbeeld de overdrachtsbelasting of de onroerend- zaakbelasting. Het moet een veelomvat tend pakket vormen, geen opportunis me van politici." Daar horen ook maatre gelen voor de huurmarkt bij, zegt Hans André de la Porte. „Niet alleen de kopers markt is verstoord. Hetzelfde geldt voor de huursector omdat de overheid daar huurtoeslag geeft." Directeur Leo van der Geest van econo misch onderzoeksbureau Nyfer denkt dat tornen aan de aftrek voor een vol gend kabinet onvermijdelijk zal zijn. „Je kunt niet bezuinigen en aan de andere kant miljarden uitgeven aan zo'n aftrek. Het kost gewoon te veel." Hoogleraar Boelhouwer: „We moeten oppassen dat we in deze crisistijden niet te woest ingrijpen. Net als bij de AOW moet de overheid de mensen de tijd ge ven om te wennen aan het idee dat de regeling verdwijnt of wordt beperkt. Als je de huizenbezitters de kans geeft zich goed voor te bereiden, zal dat de angst voor waardedaling van hun woning weg nemen." Er zijn verschillende mogelijkheden om de regeling aan te pakken en de woning markt weer in beweging te krijgen. Boel houwer: „Je kunt de regeling heel gelei delijk afschaffen, maar je kunt haar ook handhaven door bijvoorbeeld alleen het laagste tarief intact te laten, zoals in Scan dinavië is gebeurd. |e kunt ook denken aan ccn soort aflossingsverplichting." Ook Jan van der Schaar, tot voor kort hoogleraar Volkshuisvesting, is voor ge leidelijkheid. „Als je hier snel handelt, is het slecht voor de bouwers in deze crisis tijd. Daarnaast is het geen stimulans voor huurders om door te stromen naar een koopwoning." De regering zoekt naar 35 miljard euro bezuinigingen. Van der Schaar vreest dat het hypotheekbeleid 'daar onder gaat lij den'. „Er is meer dan ooit een consistent beleid nodig dat niet gericht is op snel geld verdienen. Niet iedereen maakt ge bruik van zorg, of heeft kinderen in het onderwijs. Dat zijn deelgebieden waar op de regering tegenstand nog aankan. Maar bijna iedereen heeft een hypo theek of wil er uiteindelijk een hebben." Cees van Bemmel is directievoorzitter van de Van Wijnen Groep, een van de grootste ontwikkelaars en bouwers van Nederland. Zijn advies aan-Balkenende: handen af van de aftrek. „Ik zou dat na tuurlijk als bouwer onder alle omstandig heden zo zeggen. En dan kan ik vertel len over de kurk waar onze economie op draait, met 60 a 70 miljard euro om zet en enorme inkomsten door middel van loonbelasting, btw, overdrachtsbelas ting. Maar in Den Haag moeten ze nu er van doordrongen zijn dat de woningbe zitter gewoon zekerheid nodig heeft in een economisch moeilijke tijd." De hypotheekrenteaftrek is, anders dan velen denken, niet bedacht om het woningbezit te stimuleren. De af trek is ingevoerd in 1893, toen Nederland inkomsten belasting kreeg. Daarvóór werd belasting vooral via ac cijnzen geïnd. De armen werden daardoor onevenredig hard getroffen. Socialisten en liberalen slaagden er in de accijnzen te vervangen door inkomstenbelasting. Ei gen huizen werden voortaan ook belast, omdat die toen nog vooral werden verhuurd en dus een inkom stenbron waren. Zo ontstond het huurwaardeforfait, dat nog steeds be staat. Het nieuwe fiscale stelsel ging ook uit van de af trekbaarheid van kosten om inkomen te verwerven. Vandaar dat de hypotheekrente in 1893 een aftrek post werd. Minister van Financiën Nicolaas Pierson wil de rijken ook compenseren voor de inkomstenbelas ting. Pas na de Tweede Wereldoorlog ontstond het idee dat eigen woningbezit de arbeiders zou emanciperen en betere burgers van ze zou maken. Dat het CDA tot dus ver zo star aan de aftrek vasthoudt, is historisch gezien niet zo vreemd. Het waren met name de voorlopers KVP en ARP die de arbeiders aan een eigen huis wil den helpen. De PvdA hield nog lang vast aan collectief bezit van huurwoningen voor de lagere inkomens. Bovendien zou een koophuis voor arbeiders al snel een blok aan het been worden, zo redeneerde men. Het waren dan ook KVP-ministers die in de jaren vijftig met premieregelingen en hypotheekgaranties door de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8