mm Ondernemen is leukr begin een zaak Startersdag in Vlissingen starters u Zelfstandig ondernemer, het lijkt zo leuk. En dat is het ook. Het starten van een onderne ming lijkt vrij eenvoudig. Je schrijft je in bij de Kamer van Koophandel en zorg dat je een BTW- nummer krijgt. Meer is het eigenlijk niet. Of toch wel. Er komt veel kijken om een zaak op te zetten, je moet eigenlijk overal aan denken. Maar er zijn geluk kig heel veel mensen die je daar bij willen helpen. Te beginnen bij de Kamer van Koophandel. Die houdt zaterdag 7 november een Startersdag, in Etten-Leur en Vlis- singen. door Ron Gregoor BREDA - Een bedrijf starten is span nend, maar niet echt eenvoudig. Je moet overal aan denken. Tal van in stanties willen je daarbij helpen en ook op internet zijn voldoende gege vens te vinden. Loop anders even bij de Kamer van Koophandel binnen, daar hebben ze alle informatie. Je kunt een zaak beginnen vanuit di verse uitgangsposities. De een werkt nog bij een baas en begint alvast maar voor zichzelf. Parttime, omdat hij wel van een inkomen verzekerd wil blij ven. Een tweede stort neemt ontslag bij zijn baas en begint compleet iets nieuws. Een ander neemt een be staand bedrijf over. En een vierde be gint voor zichzelf omdat hij helemaal geen baan meer heeft. Uit bittere noodzaak dus. Bijna een derde van de startende ondernemers begint een on derneming naast een betaalde baan. Op de startersdag kun je veel opsteken. Het voordeel hiervan is dat hij verze kerd is van een inkomen. Ook kan hij meer tijd besteden aan een goed gefaseerde start. Stort je je volledig in een nieuw bedrijf, dan brengt dat meer risico's met zich mee. Het overnemen van een bestaand be- drijt biedt voordelen ten opzichte van het starten van een bedrijf dat je zelf helemaal van de grond af moet opbou wen. Je hebt de gegevens van het klantenbestand, de omzet en de kos- De Kamer van Koophandel voor Zuidwest Nederland houdt, net als trouwens alle KvK's in het land, op zaterdag 7 no vember de Startersdag. Dat gebeurt op twee plaatsen, in Et ten-Leur voor de belangstellenden uit West- Brabant en in Vlissin gen voor Zeeland. door Ron Gregoor VLISSINGEN - Bioscoop Ciné Ci ty Vlissingen is plaats van handeling van de Startersdag. Iedereen, die van plan is een eigen zaak te begin nen of dat al gedaan heeft, is daar welkom. De Startersdag begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Toegang is gratis. Als ondernemer krijg je te maken met financiën, fiscale zaken, verze keringen, wetgeving, huisvesting, ICT en marketing. Op de Starters dag is een informatiemarkt, waar al le partijen aanwezig zijn die hier over kunnen adviseren. In Ciné City is ook een Onderne mers- en Netwerkcafé. Nieuwko mers kunnen daar luisteren naar er varingen en tips van ondernemers, ze kunnen er nieuwe contacten leg gen en hun netwerk vergroten. In totaal zijn er tien presentaties: Van 10.15 tot 11.00, van 13.15 tot 14.00 en van 14.45 tot 15.30 uur: Valkuilen voor starters Van 10.15 tot 11.00, van 13.15 tot 14.00 uur, Het geheim van een suc cesvoilé ondernemer. Van 10.30 tot 11.15, van 12.00 topt 12.45, van 14.45 tot 15.30: Een goede start met de belasting dienst. Van 10.30 tot 11.15 uur: Hoe kom ik aan klanten/omzet. Van 11.15 tot 11.45, van 12.30 tot 13.00 en van 14.00 tot 14.30 uur: Matchmaking in het Netwerkcafé. Van 11.45 tot 12.30 uur: Gedreven door passie. Van 11.45 tot 12.30 uur, 13.30 tot 14.15 uur: Starten als freelan c er/zzp 'er. 14.30 uur: Uitreiking van de Ka mer van Koophandel Startersprijs. 12.00 tot 12.45 uur: Starten vanuit een uitkering. 15.00 tot 15.45 uur: Starten door overname. Tijdens de Startersdag wordt de winnaar bekend gemaakt van de Leen van Gelder startersprijs. De winnaar krijgt 1000 euro en een gratis imago- onderzoek ter waarde van 2500 euro. De West- Brabantse winnaar krijgt het imago- onderzoek aangeboden door Imagobureau tink!, de Zeeuw- 'se winnaar krijgt dat van Boom Communicatie. ten. Hierdoor wordt het makkelijker om te bepalen of het bedrijf winstge vend kan worden. Je bent dus al half op weg. Stappenplan Stap 1: Idee. Je hebt een min of meer duidelijk plan voor ogen. Het is aan te raden om dat met zoveel mogelijk mensen te bespreken. Vertrouwelingen na tuurlijk, zij kunnen je helpen met het zetten van concrete stappen. Als het plan redelijk concreet is, stap dan eens naar de Kamer van Koophandel, daar zitten de experts. Stap 2 Ondernemingsplan Om je idee te toetsen op haalbaarheid schrijf je een ondernemingsplan. Dat is belangrijk om duidelijk te maken wat er allemaal komt kijken bij het starten van een eigen bedrijf. Met een ondernemingsplan is het gemakkelij ker om in een later stadium anderen ervan te overtuigen dat je een goed idee hebt. In een ondernemingsplan komen de sterke en zwakke kanten van de ondernemer en de kansen en bedreigingen van de onderneming aan het licht. Stap 3: Kamer van Koophandel en BTW-nummer Voordat je kunt beginnen zul je je moeten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Je zult dan ook een BTW- nummer moeten hebben. Te genwoordig krijg je dat bij de KvK. Stap 4: Huisvesting Je hebt een plek nodig van waaruitje kunt werken. Dat kan thuis zijn, je kunt een pand huren of kopen. Je moet met een aantal zaken rekening houden. Welke eisen stel je aan de ruimte? Kun je op die locatie even tueel uitbreiden? Welke regels gelden voor de bedrijfsruimte, valt die onder winkel- of horecaruimte of onder kan toorruimte? Al deze zaken moet je wel goed uitzoeken. Stap 5: Rechtsvorm Je moet een rechtsvorm kiezen Bij de keuze spelen aspecten als kosten, fiscale en juridische gevolgen een gro te rol. Belangrijk is of je de zaak al leen begint of gaat samenwerken. En wat brengen die anderen dan mee aan arbeid, goederen, goodwill of geld? Je kunt kiezen uit rechtsvormen zonder rechtspersoonlijkheid (eenmanszaak, vof, CV, maatschap) en rechtsvormen met rechtspersoonlijkheid (BV, NV, coöperatie, vereniging, stichting). Stap 6: Verzekeringen Als ondernemer loop je risico's. Je moet je natuurlijk persoonlijk verze keren, maar ook voor je bedrijf is het handig om bedrijfsverzekeringen af te sluiten. Te denken valt aan verzeke ringen voor ziekte en arbeidsonge schiktheid, pensioen, glasschade, de inboedel, aansprakelijkheid, rechtsbij stand, transport, inkomstenderving, diefstal en ga zo maar door. Stap 7: Financiering Je hebt geld nodig. Normaal gespro ken moetje zelf een gedeelte van het startkapitaal financieren. Om geld van banken of instanties los te krijgen moetje een goed onderbouwd finan cieel plan hebben. Zo'n plan is ook onderdeel van het ondernemingsplan. Stap 8: Personeel Als je direct personeel in dienst moet nemen, brengt dat consequenties met zich mee. Je zult goed personeel moe ten vinden, dat moeten aansturen en motiveren. Je moet dat melden bij uit voeringsinstellingen. Je hebt verplich tingen natuurlijk, onder meer de in houdingsplicht voor sociale verzeke ringen en de meldingsplicht. Daar-, naast moet je per werknemer jaarlijks opgeven welke bedragen er zijn inge houden en uitbetaald aan de Belasting dienst. Stap 9: Administratie Jerient verplicht om een bedrijfsadmi nistratie bij te houden en te bewaren. Alle basisgegevens moeten zeven jaar bewaard worden.. Gegevens over on roerend goed zelfs tien jaar. Uit de ad ministratie moet te zien zijn hoeveel BTW er aan de Belastingdienst is afge dragen. Ondernemingsplan In een ondernemingsplan onderzoek je niet alleen de haalbaarheid van je onderneming, maar het is ook een goede houvast wanneer je eenmaal be gonnen bent. Een ondernemingsplan schrijven is niet verplicht, maar wel Foto: BN/DeStem raadzaam omdat je hiermee alles goed op een rijtje zet. In een goed onderne mingsplan 'moet derhalve op vele za ken worden ingegaan. 1. De ondernemer Je begint met enige informatie over je zelf. Persoonsgegevens, opleiding en werkervaring moeten in het onderne mingsplan komen te staan. Evenals- motivatie en doelstellingen. Om te be palen of je eigenlijk wel geschikt bent, zul je ook je eigen kwaliteiten en zwaktes in kaart moeten brengen. 2. Marketingplan Een marketingplan geeft invulling aan de ondernemersdoelstellingen die vol gen uit het ondernemingsplan. Met welke producten/diensten wil je winst halen en op welke doelgroepen moet je je dan richten? Met een goed marketingplan is je organisatie beter in staat om in te spelen op allerlei ver anderingen. 3. Financieel plan In je financiële plan maak je inzichte lijk welke omzet, kosten en winst je hebt. Welke investeringen je hebt ge daan en hoe deze zijn gefinancierd. Hiervoor moetje een aantal begrotin gen opstellen. Allereerst moet je een investerings- en een financieringsplan schrijven. Deze vormen samen de ba lans. Op een exploitatiebegroting geef je een overzicht van omzet, kos ten en winst. Daarnaast vermeld je in een liquiditeitsbegroting een over zicht van daadwerkelijke inkomsten en uitgaven. Als laatste zul je ook je privé-uitgaven moeten bijhouden. 4. Organisatie Je dient in je ondernemersplan ook je organisatie te beschrijven. Wat is de-- handelsnaam en welke rechtsvorm heeft de onderneming? Ook moet je weten welke vergunningen en welke verzekeringen je nodig hebt en watje allemaal moet melden bij de Belasting dienst. 5. Communicatie Je moet bereikbaar moeten zijn voor je klanten. Je moet nadenken over op. welke wijze u bereikbaar wilt zijn voor uw klanten en contacten. Een vaste telefoonlijn of een mobiel toe stel, een eigen website en een e-mail- adres. y OOM.. mum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89