Het gaat langzaam maar zeker beter I barometer CIJFERS 10 Dré de Jong Smaak-catering Jan Póliemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër p Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Boelo Tigchelaar Tigchelaar Autobedrijf 'De druk blijft groot.' We hebben een nieuw ge zicht in ons panel van ex perts, dat maandelijks de barome ter van onze economie be spreekt. Jan Hoppe is vervangen door Boelo Tigchelaar. Eens per jaar vervangen we een van de pa nelleden om de club van experts fris te houden. Boelo Tigchelaar, directeur van Autobedrijf Tigche laar uit Breda, met nevenvestigin gen in Oosterhout en Etten-Leur, begint voorzichtig met een 5. De rest is wat positiever, het panel wordt weer iets optimistischer: van 6,03 naar 6,06. Boelo Tigchelaar: 5 Druk blijft groot De afgelopen paar maanden waren de economische verwachting negatiever dan uiteindelijk gebleken. De vele fail lissementen zijn tot op heden uitgeble ven. Onze branche heeft het moei lijk, maar de meesten weten zich nog staande te houden. Drukke werkplaat sen en goede verkopen in occasions weten het verlies op verkoop nieuw enigszins te compenseren. Wat het ook moeilijk maakt is de onvoorspel bare invloed van politieke beslissin gen zowel nationaal als Europees. Te denken valt aan alternatieve brandstof fen, wijzigingen in belastingen op mo biliteit en wetgeving ter bevordering van de concurrentie. Voor de komen de maanden zien wij geen grote wijzi gingen in sales en after-sales. De druk blijft groot! Rob Franken: 7 Schandalige bonussen Ik geef een punt lager dat in de vori ge barometer. Mijn opvattingen over deze crisis zijn niet gewijzigd. We kunnen er sterker uitkomen en we gaan er ook sterker uitkomen. Het la gere cijfer heeft ook niets te maken met de affaire DSB. Als bankiers het zelf niet doen, dan moeten de burgers het vertrouwen maar opzeggen en dan valt alles om. Een geweldige waar schuwing. Nee, mijn lagere cijfer komt deze keer voort uit opkomende kwaadheid of misschien wel plaatsver vangende schaamte. Als het juist is zo als sommige persberichten doen gelo ven dat Amerikaanse banken (die nog maar net van de ondergang zijn ge red) op het punt staan om voor 7 mil- jard(!) aan bonussen uit te delen - no ta bene op grond van de goede finan ciële resultaten - dan gaat bij mij het licht uit. In de vorige barometer schreef ik "de financiële wereld moet aan de ketting". Kan er een beter be wijs geleverd worden? Ik hoop dat het bericht Onjuist zal blijken te zijn. Willem Jonkmans: 6 Zeg het maar! Afgelopen maand deed een beursdes- kundige op TV de volgende uit spraak: "Als het minder met de beurs gaat, schreeuwen we moord en brand en als het beter gaat roept men van de daken dat het fantastis'ch gaat". Een onderzoek naar de toekomstverwach ting van de consument resulteerde in 07-09 09-'09 10-'09 ll-'09 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,0 8,0 8,0 7,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 5,2 6,0 6,0 6,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 4,5 6,0 6,0 6,0 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 5,0 5,0 5,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar - - - 5,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 4,0 5,5 5,5 6,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 6,5 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 4,5 5,0 5,5 5,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,5 6,0 6,0 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,0 6,5 6,5 6,9 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,5 6,5 6,0 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,0 5,0 5,0 5,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,0 8,0 8,0 Dre de Jong Smaak-catering 6,5 5,0 5,0 5,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules het feit dat men pessimistisch is over de toekomst. Maar voor zichzelf za gen de meeste geënquêteerden geen probleem. Het geeft precies weer wat er aan de hand is. Namelijk dat nie mand echt weet hoe het zit. Het ver schil tussen iets goed of slecht vinden ligt dichter bij elkaar dan we commu niceren, want dat is natuurlijk saai. Dus kiezen we snel voor de uiterste termen. Het zou wel fout zijn niet te erkennen dat er een hoop mensen en dus ook bedrijven echt getroffen zijn. Gelukkig zijn er ook een hoop mein sen die tegen de stroom in zwem men. De innovatiedrang, nu toch mag worden gesteld dat de grote meerderheid in Nederland door heeft dat we zuiniger met het milieu moe ten omgaan, biedt veel. économisch perspectief. Ik verwacht dat dit snel merkbaar zal worden. Ik geef derhal ve een 6. Geert van der Horst: 5 Overheid moet doorpakken Met Prinsjesdag presenteerde het kabi net weinig concrete plannen. Maar de staat van onze overheidsfinanciën schreeuwt om beleidshervormingen. Twintig commissies krijgen bijna een jaar de tijd om met beleidssuggesties te komen op tal van lastige thema's. Het is begrijpelijk dat dergelijke ingrij pende veranderingen tijd kosten en zorgvuldig moeten worden voorbe reid. Het is echter niet acceptabel dat alle moeilijke dossiers alsmaar vooruit worden geschoven. We maken de grootste economische crisis mee sinds de jaren dertig van de vorige eeuw. De productie krimpt, de werkloos heid blijft oplopen en steeds meer mensen vallen buiten de boot. We moeten voorkomen dat dit permanen te schade oplevert en trachten zoveel mogelijk mensen te laten participe ren. Niemand is er bij gebaat als we nog jarenlang met de naweeën van de crisis zullen blijven zitten. Voorts lei den de uitkomsten van de meest actu ele BZW/BN-De Stem enquête on der Brabantse bedrijven vooralsnog niet tot de conclusie dat er van enig reëel herstel sprake is. Nu doorpak ken is het devies. David Luteijn: 6 Weer een extra deukje Na het DSB-debacle heeft het ver trouwen van de consument toch wel weer een extra deukje opgelopen. En dat in een periode dat het economi sche herstel nog heel broos is. Ik ver wacht in de komende maanden nog een terugslag, voordat in de loop van 2010 er echt sprake van economisch herstel zal zijn. Met name de kleinere toeleverende bedrijven hebben het op dit moment zwaar. Nog heel wat mensen zullen hun baan in de komen de maanden verliezen, vrees ik.Licht puntjes zijn er natuurlijk ook. De in flatie blijft zeer laag, waardoor ook de rente laag blijft. De sterke euro maakt weliswaar de export naar dollar-lan den moeilijk, maar daar staat tegen over dat de import van grondstoffen (olie e.d.) voor ons land goedkoop is. Verwacht mag worden dat ook de vorming van een stabiele regering in Duitsland, die het economisch herstel echt aanpakt, op enige termijn posi- tief uitwerkt voor onze economie. Be langrijk is wel dat de regering, na de stimuleringsmaatregelen, niet te snel de lastendruk voor het bedrijfsle ven,o.a. via belastingverhoging, weer gaat opvoeren. Dat zou beginnend vertrouwen ernstig schaden, en ver trouwen is toch het sleutelwoord voor echt herstel van onze economie. Henk van Koeveringe: 6,9 Tegengestelde bewegingen Er doen zich twee schijnbaar tegenge stelde zaken voor. De AEX loopt op de koersen stijgen maar de werkloos heid neemt toe en de spaarzin van het publiek was nog niet zo hoog. De ren te heeft de neiging weer wat toe te ne men maar de extra opzetten die de banken er- steeds op hebben gezet ne men af. Het bekende fenomeen dat de beurs altijd een halfjaar voorloopt, is hier wellicht ook merkbaar immers bij de eerste maanden van grote koers val liep de werkloosheid nog steeds niet op. Toch heb ik het idee dat we de weg omhoog weer hebben gevon den Het herstel zou in mijn beleving wel eens veel sneller kunnen gaan dan nu nog wordt verwacht. De kunst is wel dat we ons snel aanpassen aan de toch definitief veranderde economi sche omstandigheden waarbij de in vloed van de staat zoals na.alle crises uit het verleden weer is'vergroot in het economische krachtenspel. Daar bij heb ik altijd maar een zorg, niet de bemoeienis an sich maar de traagheid van besluitvorming daaraan gekop peld. Bij de bankproblemen was de daadkracht van de overheid geweldig, het kan dus wel. Voorlopig een 7 min netje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88