buitenland 7 Kruisverbod zet Italië op stelten BenZeker De v spaarrente van Nederland? Karzai reikt Abdullah en Taliban de hand Straten in Oost-Berlijn waren vooral heel leeg Koninklijk bezoek ili_ woensdag 4 november 2009 JOHANNESBURG - Gekleed in het traditionele kostuum van de Ndebele-stam poseert Lucas Mabena bij de ope ning van het Instituut van Afrikaanse Koningshuizen aan de universiteit van Johannesburg in Zuid-Afrika. Vierentwintig koningen, koninginnen, chiefs en stam hoofden zetten de opening kracht bij. Ze vinden dat ze een rol kunnen spelen in de democratie en de ontwikke ling van het continent. Het is de bedoeling dat het insti tuut een combinatie van denktank en lobbygroep wordt. foto Theimba Hadebe/AP ROME - Het Europees Hof van de Rechten van de Mens stelt een Ita liaans-Finse moeder in het gelijk en vindt dat het kruisbeeld niet meer thuishoort in het schoollo kaal. In Italië is het huis te klein. Het Vaticaan wil eerst het vonnis lezen, maar het toont zich 'stom verbaasd' en slijpt de messen. De eerste reactie op het 'kruisverbod' is van het huisorgaan, de Osserva- tore Romano, dat met enige ironie stelt: „Dat van alle symbolen die de jeugd waarneemt, nu net dat moet worden getroffen dat het meest een grote Europese traditie vertegenwoordigt." De regering-Berlusconi kondigde meteen aan in beroep té gaan. Mi nister van Buitenlandse Zaken Franco Frattini, voormalig EU-commissaris, sprak zelfs van 'een nekslag voor Europa'. Volgens het Hof 'is de aanwezig heid van een kruis een schending van de vrijheid die de ouders heb ben om hun kinderen op te voe den zoals ze zelf willen en ook van de vrijheid van godsdienst zo als de leerlingen die hebben'. BenZeke. r vergelijkt en helpt u op weg! KABUL - President Hamid Karzai van Afghanistan heeft gisteren zijn politieke rivalen de hand gereikt door hen uit te nodigen deel te ne men in een regering van nationale eenheid. Karzai werd maandag uit geroepen tot winnaar van de presi dentsverkiezingen, nadat zijn be langrijkste tegenstander, Abdullah Abdullah, zich had teruggetrok ken. In een toespraak zei Karzai dat hij vertegenwoordigers van alle politieke stromingen en uit alle ge bieden in Afghanistan in zijn rege ring wil opnemen, ook Taliban die bereid zijn tot samenwerking met politieke tegenstanders. „Wij wil len dat onze Talibanbroeders en al le anderen terugkeren en zich bij ons aansluiten", aldus de presi dent. Abdullah werd in de toe spraak niet bij name genoemd, maar volgens bronnen dicht bij de president wordt achter de scher men al dagenlang onderhandeld over ministersposten voor het kamp van Abdullah. Ook de Vere nigde Staten hebben Karzai onder druk gezet aan Abdullah en diens hervormingsagenda tegemoet te komen. Karzai zei te zullen vech ten tegen de corruptie die het ge zag van zijn regering heeft onder mijnd. Eerdere beloftes de corrup tie te bestrijden bleven echter vrij wel zonder gevolg. Op 9 november is het twintig jaar ge leden dat in Duitsland de Muur viel De hele wereld veranderde. Deze krant besteedt komende week elke dag aandacht aan die historische no vember van 1989, aan de hand van persoonlijke herinneringen van ver slaggever en ooggetuige Twan van den Brand. door Twan van den Brand Gedurende de trek naar de Westmark heb ik het feest verlaten en ben naar het oosten ge gaan. Een eenzame gang. Wie wil de er in deze dagen nou naar Oóst-Berlijn? Daar waren de stra ten vooral heel leeg. Op Untër den Linden, bij de kolos sale ambassade van toen nog de Sovjet-Unie, honderd meter lang, stonden als altijd bewakers. Ver steende, zwijgzame bewakers. Een zame lui. Binnen schonk dr. Michail A. Log- winow een kop thee in. Moskou, vertelde deze diplomaat, zou zich terughoudend opstellen. Onder Gorbatsjov had de Brezjnev-doctri- ne, die zo genadeloos was voor el ke solerende socialistische broeder- staat, afgedaan. Berlijn '89 zou geen Praag '68 worden. De Sov jet-troepen hadden opdracht gekre gen in hun kazernes te blijven. Ie der land kreeg permissie om op zijn manier de toekomst tegemoet te treden. „Noemt u het maar de Sinatra-doctrine, I did it my way." Zo gebeurde het. Polen, Hongarije, de DDR, Tsjechië en Bulgarije, vreemde eend Roemenië, ieder ging zijns weegs. Zo vielen Oost blok en Warschaupact uiteen. Zo sijpelde een ideologie weg, zou Gorbatsjov de regie, zijn macht en zijn wereld verliezen. En zo zou Michail Logwinow zich voegen. Hij is inmiddels gezant van de deelstaat Beieren in Moskou. De 365.000 Sovjet-militairen ble ven inderdaad onzichtbaar. Maar er waren uniformen genoeg op straat. Van Volkspolizei, Grenzpoli- zei, zelfs de Stasi, hoewel geünifor meerde krachten van deze gehate inlichtingendienst ineens de bur gerkleren prefereerden. Ook in burger: de Kampfgruppen, arbeidersmilities. Bij de DDR-ra- dio maakte vijf procent van het personeel daarvan deel uit, vertel de journalist Werner Zimmer tij dens een toevallige ontmoeting. „Ik ook." Hij beloofde uitleg. De collega bleek een bovenetage te bewonen in Prenzlauer Berg, toen toch vooral een wijk van de contra bande, van kunstenaars en schrij vers. In het Berlijn van nu is het juist een plek voor wie er beslist bij wil horen. In ruil voor drie extra vakantieda gen en, later, een maandelijkse toe lage van honderd mark op het pen sioen was Zimmer tot Kampfgrup- penzug Gerhardt Eisler toegetre den. Ben je voor de vrede, hadden ze hem vijftien jaar eerder ge vraagd. 'Tuurlijk.' Welkom dan. Zimmer moest beloven om radio, partij en vaderland te verdedigen tegen imperialisten en ander schor remorrie. Hij vertelde met pijn op het ge zicht. „Eind september zijn we de hei op geweest. Om te oefenen hoe we met onze knuppels een mensenmassa konden versprei den." Bij diverse vreedzame beto gingen in Leipzig en Berlijn had den collega's de lessen al in prak tijk gebracht. Zimmer was niet op geroepen. Hij zou beslist hebben geweigerd; zijn ogen waren open gegaan. Maar vijf of tien jaar gele den, had hij er toen zonodig wel op los geknuppeld? „Ja", zei Werner zacht, „toen wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7