61 buitenland 'Lissabon' kan over vier weken al van kracht gaan Gelauwerde aartsvader van de antropologie Politie verspreidt nieuwe beelden Madeleine McCann Celstraf voor verblinden piloot Alleen Koranvers als ringtone toegestaan Tientallen doden door storm in Vietnam Oorlogsmisdaden in Bosnië online in kaart EUROPESE UNIE Banencarrousel kan beginnen EU-verdrag woensdag 4 november 2009 LOS ANGELES Een 37-jarige man uit Californië is tot tweeënhalf jaar cel veroordeeld voor het verstoren van het lucht verkeer. De man had vorig jaar een laserstraal op een vliegtuig gericht en de piloot verblind die bezig was te landen. De rechter oordeelde dat daardoor het vliegverkeer ernstig in gevaar was gebracht. Het is de eerste veroordeling voor het rich ten van laserstralen op vliegtuigen. KISMAYO Zelfs de ringtones van mobiele tele foons zijn niet veilig voor de islami tische 'moraalridders' in Somalië. De militante al-Shabaab-beweging staat slechts door een imam gezon gen verzen uit de Koran en de Ha dith (overleveringen van de pro feet Mohammed) toe als beltoon. Dat meldden burgers in de haven stad Kismayo, die onder controle staat van de extremisten. HANOI De tropische storm Mirinae heeft in Vietnam aan zeker veertig men sen het leven gekost. Elf mensen worden nog vermist. Dat meldde de rampenbestrijding van het zuid oost-Aziatische land gisteren. De storm leidde tot zware overstro mingen in centraal-Vietnam. In het afgelopen weekeinde trok Mirinae over de Filipijnen. Daar vielen vijf tien tot twintig doden. SARAJEVO Onderzoekers van oorlogsmisda den in Bosnië-Herzegowina heb ben gisteren in Sarajevo een online atlas gepubliceerd met kaarten en informatie over de burgeroorlog (1992-1995). De website biedt ook video's en met behulp van het pro gramma Google Earth is het moge lijk om een vrij exact beeld te krij gen van bijvoorbeeld locaties van massagraven. De Britse politie heeft internetge bruikers opgeroepen een gisteren gepubliceerde nieuwe video over de vermissing van Madeleine Mc Cann zo veel mogelijk te versprei den. De film bevat bewerkte beel den van Madeleine, die tonen hoe ze er nu, ruim twee jaar na haar verdwijning, uit zou kunnen zien. Madeleine verdween enkele dagen voor haar vierde verjaardag, tij dens een vakantie met haar ouders in Portugal. Madeleine McCann zoals ze eruit zou kunnen zien als ze sinds haar ontvoe ring in Zuid- (links) dan wel Noord-Europa zou wonen. foto AP LONDEN De politie zei te hopen dat de beel den 'het geweten zullen prikkelen' van iemand in de directe omge ving van de ontvoerder van Made leine. Wie weet wat er met Made leine is gebeurd, wordt in de film op het hart gedrukt 'dat het nooit te laat is om het juiste te doen'. De anderhalve minuut durende video is uitgebracht in het Engels, Ara bisch, Frans, Spaans, Italiaans, Duits en Portugees. Q www.ceop.police.uk De laatste horde is geno men: het Tsjechische Hof had geen bezwaar tegen het EU-verdrag, waarna presi dent Klaus gisteren, als laat ste, zijn handtekening zette. door Hans de Bruijn en Carel Goseling Met het tekenen van het Verdrag van Lissa bon heeft de Tsjechi sche president Vaclav Klaus het licht op groen gezet voor de inwerkingtreding van het Euro pese hervormingsverdrag. Dat zal na acht jaar van moeizame onder handelingen nu vrijwel zeker op 1 december van kracht worden. Klaus zette zijn handtekening na dat het Tsjechische Constitutione le Hof het Verdrag van Lissabon niet in strijd met de grondwet had verklaard. De euroscepticus Klaus zei de uitspraak te respecteren, al is hij het er niet mee eens. Vorige week kreeg hij van de EU-rege- ringsleiders al zijn zin met een spe ciale voetnoot bij het verdrag, waarin uitzonderingsbepalingen voor Tsjechië zijn vastgelegd. Nu de goedkeuring van 'Lissabon' volledig is afgerond, kan de EU-ba- nencarrousel in beweging komen: er moeten een 'president van de Europese Raad' en een Hoge Verte genwoordiger voor het Buiten lands Beleid, twee nieuwe functies uit het verdrag, worden benoemd. Dat gebeurt mogelijk al volgende week op een extra EU-top in Brus sel. Het presidentschap moet toevallen aan een christendemocraat uit een kleine EU-lidstaat, zo is eerder afge sproken. De vertegenwoordiger 2001: De regeringsleiders van de EU-landen besluiten dat de Europe se Unie democratischer en transpa ranter moet. Een Europese conven tie onder leiding van de Franse oud-president Valéry Giscard d'Estaing schrijft daartoe een 'grondwet van de Europese Unie'. 2004: De regeringsleiders stem men in met het ontwerp. Veel lan den schrijven een referendum uit. 2005: Nederlanders en Fransen ver werpen het verdrag. De EU last een afkoelingsperiode in. 2007: Regeringsleiders besluiten het ontwerp aan te passen. In de cember ondertekenen ze in Lissa bon het ontwerp dat verdrag van Lissabon heet in plaats van grond wet. Geen enkel land wil nog een referendum: alleen Ierland is dat grondwettelijk verplicht. 2008: De Ierse bevolking wijst het verdrag af in een referendum. Rege ringsleiders van de EU doen de le ren daarna enkele toezeggingen in ruil voor een tweede referendum. De Poolse en Tsjechische president willen het verdrag pas tekenen na het Ierse referendum. 2009: Ierland gaat akkood. Polen ratificeert daarop het verdrag. In Tsjechië moest eerst het Constitu tionele Hof het verdrag het groene licht geven, voordat president Klaus uiteindelijk tekent. voor het buitenlands beleid kan een sociaaldemocraat uit een grote EU-lidstaat worden. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Da vid Miliband, gooit hoge ogen voor deze post. Omdat de Oost-Europese lidstaten al de president van het Europees Parlement hebben (de Pool Jerzy Buzek) en de Europese Commissie geleid wordt door iemand uit Zuid-Europa (de Portugees José Manuel Barroso) wordt de presi dent gezocht in kleine lidstaten in het Noord-Westen van de Unie, fei telijk de Benelux. Topkandidaten voor de job van 'EU-president' zijn premier Jan Peter Balkenende en de Belgische premier Herman Van Rompuy, die ineens Balkenendes grootste concurrent lijkt. De voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso, reageerde gisteren 'buitengewoon blij' op de uitspraak van het Hof Ook EU-voorzitter Fredrik Rein- feldt, de Zweedse premier, was op getogen. Reinfeldt moet nu met een voorstel komen. Als hij dat in formeel rond krijgt, dan kan de be sluitvorming snel verlopen. Maar als er meningsverschillen blijven, moet op de extra top nog stevig worden onderhandeld. Daarna kan Barroso zijn nieuwe ploeg gaan formeren. De lidstaten moeten nu hun kandidaat-commis sarissen bij hem voordragen. Voor de opvolging van de Nederlandse Eurocommissaris Neelie Kroes (Concurrentie) doen verschillende namen de ronde, zoals de CDA-mi- nisters Ernst Hirsch Ballin (Justi tie), Piet Hein Donner (Sociale Za ken) en PvdA-staatssecretaris Neba- hat Albayrak (Justitie). De nieuwe commissie kan pas in januari van start, omdat eerst het Europees Par lement nog zijn fiat moet geven. Nadat Klaus het Verdrag had gete kend, bekritiseerde hij de uit spraak van het Tsjechische Consti tutionele Hof Klaus zei het oor deel wel verwacht te hebben. Des ondanks noemde hij het 'politiek gemotiveerd' en geen 'juridische analyse'. Het Hof stelde dat het Verdrag niet in strijd is met de nationale grond wet. De vijftien rechters waren unaniem in hun oordeel. Claude Lévi-Strauss door Dick van Rietschoten De Franse antropoloog en fi losoof Claude Lévi-Strauss wiens dood - in de nacht van zaterdag op zondag - gis teren bekend werd gemaakt, overleed op honderdjarige leeftijd. Lévi-Strauss gold in de vorige eeuw als een van de grote en gezaghebbende onderzoekers en denkers op het gebied van de menswe tenschappen. Hij is vele ma len gelauwerd en kreeg on der meer in Nederland in 1973 de Erasmusprijs. Claude Lévi-Strauss was van geboorte een Belg. Hij kwam op 28 november 1908 in Brussel ter wereld als kind van Franse joodse ouders. Na zijn studie in Pa rijs (filosofie, letteren en recht) werd hij Fransman en diende hij ook in het Franse leger. In 1935 vertrok hij naar Brazilië om daar hoogleraar filosofie te wor den aan de universiteit van Sao Paulo. In die tijd begon hij zich te ontwikkelen als cultureel antropoloog ofte wel etnoloog. Hij maakte verschillende expedities naar de binnenlanden. Daar kwam hij in contact met in dianenstammen, wier ge woonten, normen en waar den hij bestudeerde en ver geleek. Zijn bevindingen vormden-de basis voor zijn proefschrift in 1948 en zijn wereldwijd beroemd gewor den boek uit 1955: Tristes tro- piques. Eind 1939 keerde Lévi- Strauss terug naar Parijs. Vanwege het toenemende antisemitisme in het bezette Frankrijk nam hij echter al snel de wijk naar New York, waar hij sociologie en antro pologie ging doceren. Hij raakte er bevriend met de van oorsprong Russische taalkundige Roman Jakob- son, wiens opvattingen over taalstructuren een belangrij ke rol gingen spelen in de volkenkundige theorieën die hij ontwikkelde. De pu blicaties van Lévi-Strauss kregen daarmee een veel ab stracter karakter en werden voor gewone stervelingen steeds minder toegankelijk. Na de oorlog was Lévi- Strauss nog vele jaren hoog leraar in Parijs. Hij maakte tal van studiereizen, onder meer in Azië. Tot 1995 ver schenen er nog publicaties van zijn hand. Op universi teiten overal ter wereld wordt hij beschouwd als de aartsvader van de (culture le) antropologie. Volgens een van de theorieën van Lévi-Strauss is de westerse beschaving allesbehalve su perieur en uniek. De geest van een 'wilde', zoals een primitieve indiaan, bevat de zelfde natuurlijke bouwste nen als die van ontwikkelde mensen. Een aantal basisnor men zit als het ware in de mens ingebakken. Lévi-Strauss benadrukte ook altijd het grote belang van wederzijdse beïnvloe ding van culturen. 'De enige echte beproeving die een mensengroep kan treffen en het enige onheil dat haar kan verhinderen zich ten volle te ontwikkelen, is een geïsoleerd bestaan', aldus de antropoloog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6