land 121 De ozb is geen heilig Goes' huisje meer Alle registers open voor Moreau-orgel BEZUINIGINGEN College oppert belastingverhoging om gat te dichten MAARTENSKERK Concertreeks voor het ultieme geluid van achttiende eeuws instrument in godshuis Baarland Nieuwe Ladies Lion Club in Goes woensdag 4 november 2009 door Frank Balkenende GOES - Goes krijgt vanaf 2013 jaar lijks drie miljoen euro minder bin nen en komt met vergaande voor stellen om dat gat te dichten. Zelfs een verhoging van onroerend- zaak-belasting "(ozb) is bespreek baar. Dat is opmerkelijk, want be lastingverhoging was jarenlang een taboe in de Goese politiek. Volgens wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, financiën) is een lichte verhoging van de ozb geen draconische maatregel. „Goes heeft in vergelijking met andere ge meenten een laag ozb-tarief, ter wijl het voorzieningenpakket rede lijk hoog is. ]e krijgt waar voor je geld. Dus twee procent extra ozb vinden we als college niet onrede lijk." Van 't Westeinde onderstreept dat hef college slechts voorzetten geeft. „Na de gemeenteraadsverkie zingen moet het nieuwe college van burgemeester en wethouders hierover een beslissing nemen." De hogere ozb brengt enkele ton nen in het laatje. Daarnaast denkt het college aan verhoging van de parkeertarieven die, zo zegt de wet houder, in vergelijking met bijvoor beeld Middelburg 'niet aan de ho ge kant zijn'. Het college verwacht dat als gevolg van de economische crisis ook de ambtenarensalarissen de komende jaren minder hard stijgen. Dus geen drie, maar anderhalve pro cent, calculeert het college. Dat scheelt al een miljoen euro per jaar. Een andere maatregel is tijde lijk geen rente bijschrijven op re serves en de ruimte voor nieuw be leid te halveren van twee ton (nu) naar één ton per jaar. Daarnaast wil het college nagaan of de kin derboerderij in de Hollandsche Hoeve te privatiseren valt. Dan is de gemeente af van de personeelslasten. De bezuinigin gen hebben geen effect op de fi nanciering van dure projecten zo als de spoorzone en het aquaduct. Het college wil die direct afreke nen uit een te vormen fonds, waar bij het hoopt op teruggave van een deel van de verdwenen Lands- banki-miljoenen. GOES - De tweede Lions Club voor vrouwen in Zeeland wordt zater dag 16 januari 2010 geïnstalleerd. LC Goes-Wilhelmina is opgezet door Judith Dekkers, adviseur per soneel en organisatie van beroep. Dekkers verzamelde een groep van twintig maatschappelijk be trokken vrouwen uit de Bevelan- den. De installatie van de nieuwe liefda digheidsclub gaat gepaard met een feest en een inzameling voor een nader te bepalen goed doel. De internationale organisatie staat vrouwen sinds 1980 toe om lid te worden en eigen clubs op te rich ten. In Zeeland zijn tien Lions Clubs, waaronder één vrouwen club (LC Zeeuws-Vlaanderen Zos- tera) en één gemengde. Op de Be- velanden bestaan drie clubs. Het achttiende-eeuwse Moreau-orgel in de Maar tenskerk in Baarland kan nóg mooier klinken. Maar daarvoor moeten alle regis ters worden opengezet. door Raymond de Frel Achter het Moreau-orgel in de Maartenskerk in Baarland hangt een in gelijst document uit 1932. 'Het kerkorgel zal geheel wor den schoongemaakt, grondig gere viseerd en de vereischte herstellin gen zullen worden aangebracht.' Prachtig natuurlijk, maar er werd in die dagen ook een vervelend foutje gemaakt. Het originele tongwerkregister werd namelijk vervangen door een onmisbaar geacht Gamba-pijp werk. De klank van dit register kon zich echter niet meten met de schoonheid van de Moreau-regis- ters, weet Corrie Elenbaas van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die zich inzet voor het onderhoud van de kerk en het orgel. Tijdens een grondige restauratie in 1996 werd dit pijpwerk daarom weer verwijderd. Op de lege sleep kan nog wel een tongwerk worden te ruggeplaatst. Maar dat is allesbehal ve een eenvoudige klus. „We wil den aanvankelijk graag een authen tiek register terugplaatsen, maar die zijn nergens meer te vinden. Er moet er dus één worden nage maakt. Dat kost ongeveer vijftien duizend euro", vertelt Elenbaas. Helemaal authentiek zal het door Jacob Francois Moreau en zijn zoon Jan vervaardigde orgel dus nooit meer worden, maar dat neemt niet weg dat het juweeltje nog mooier kan klinken. Het orgel werd in 1996 grondig gerestau reerd. „In tegenstelling tot de mees te orgels is het Moreau-orgel nooit gemoderniseerd. Dat maakt het ap Corrie Elenbaas van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken hoopt dat het Moreau-orgel nog deze winter van een nieuw, zo authentiek mogelijk register kan worden voorzien. foto Willem Mieras paraat uniek. Het is een ingetogen instrument, waarnaar je heel gede tailleerd kunt luisteren. Een psalm waarbij je alle registers moet open zetten voor een overweldigend ge luid, moet je hier niet op spelen. Het heeft juist een sobere klank." Om de klankkleur zo goed als mo gelijk in de oude luister te herstel len, zamelt de Stichting Oude Zeeuwse Kerken giften in en houdt het een concertreeks. Elen baas: „Hopelijk kan het register nog deze winter worden geplaatst. Overigens leveren de concerten niet zo heel veel op. Die zijn meer bedoeld om het orgel onder de aandacht te brengen." Vrijdag 20 november speelt Gerard Boot vanaf 20.00 uur op het orgel. Het tweede deel van de avond wordt verzorgd door het Zeeuwse saxofoonquintet Meetsreed. Kaar ten kosten vijf euro. Overigens is het orgel elke zondag drie keer te beluisteren tijdens kerkdiensten van de PKN-gemeen- te én tijdelijk van de Gereformeer de Gemeente in Hoedekenskerke. Die kerkt in afwachting van een verbouwing voorlopig in Baar land. Extra: een cadeau van NS U ontvangt een NS-ouer^an^sbeiuijs waarmee u met uw ze klas ucruoerbeu'ijs ie klas mag reizen. van Aarnoud van der Deijl én Marga Haas, bij aankoop van tenminste 15,- aan algemene boeken bij de deelnemende Zeeuwse boekhandels. Lekker lezen doe je in de trein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69