Nog maar 4 dagen! Fanny strijdt om erkenning nd [23 Opvang asielzoekers Goes later open Meer dan 2.000 prijzen H&M FESTIVAL Muzikale theatervoorstelling rond vrouwelijke componist Automobiliste rijdt achtjarig jongetje aan Kampioen geeft les in western riding Politiek vindt hogere ozb bespreekbaar Meer nieuws over de Mexicaanse griep vind ie op ABONNEE VOORDEEL Doe gratis mee met de Abonnee Win Weken woensdag 4 november 2009 GOES - Een tijdelijk opvangcen trum voor asielzoekers in Goes kan pas najaar 2010 de deuren ope nen. De procedure voor een bouw vergunning loopt, maar het bouw rijp maken van de kavel naast de Een 8-jarig jongetje uit Heinkens- zand is maandag gewond geraakt i in het verkeer. Het kind fietste van af de stoep de weg op. Een 50-jari- ge automobiliste uit Heinkenszand kon de botsing niet vermijden. Het kind liep een hersenschudding op. L Stoomtrein Goes-Borsele en de bouw van het opvangcentrum ver gen zeker negen tot tien maanden. Buurman Bison International heeft bezwaar gemaakt tegen de bouwvergunning. Het bedrijf wil De Nederlands kampioen western riding, Astrid de Visser uit Kamper land, geeft vrijdag en zaterdag een clinics in deze paardrijstijl. Die vin den plaats bij de OC Stables aan de Stekeldijk 11 in Kamperland van 10.00 tot 17.00 uur. zekerstellen dat het niet door de aanwezigheid van een tijdelijk AZC wordt beperkt in zijn uitbrei dingsmogelijkheden. Ook is er eni ge vrees voor overlast van rond hangende asielzoekers. Goes ontvangt na 2013 jaarlijks 3 miljoen euro minder en komt met voorstellen om dat gat te dichten. Zelfs een verhoging van onroerend- zaakbelasting is bespreekbaar. Op merkelijk, want die verhoging was jarenlang een taboe in de politiek. HEINKENSZAND KAMPERLAND GOES. Fanny Mendelssohn was als componist even begaafd als haar broer Felix. Zij kreeg als vrouw weinig kans. Een muzikale theatervoorstelling op basis van briefwisseling. door Ali Pankow Brieven schrijven hoorde bij de familie Mendels sohn. Felix (1809-1847) en zijn oudste zus Fanny (1805 -1847) schreven elkaar hon derden brieven. Ze zijn bewaard gebleven en bieden de bouwste nen voor de muzikale theatervoor stelling Fanny en Felix, vrijdag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Lies Hanse speelt de rol van Fanny Mendelssohn, die in een lange brief aan haar broer haar hart uit stort. Deze monoloog wordt gelar- deerd met composities van zowel Fanny als Felix. Op deze manier krijgt het publiek de gelegenheid de werken van beide componisten goed te vergelijken. Ook wordt l werk van Beethoven en Bach ge- f speeld. De muziek wordt uitge- r voerd op piano door Ellengard Jen- se. De pianiste was verrast toen zij 1 voor het-eerst de composities van t Fanny onder ogen kreeg. „Net als I de beroemde Lieder ohne Worte I van haar broer getuigen deze ook f van een bijzondere kwaliteit", zegt r Jense. Concentreerde Lies Hanse zich vo- rige week nog op de regie van het theatrale gedeelte in het oratorium Belsassar van Handel, ook onder deel van het H 8c M festival; nu treedt zij zelf op als actrice. Als de briefschrijvende Fanny geeft zij het publiek een indruk van de strijd die deze vrouwelijke compo nist moest voeren voor kunstzinni ge erkenning. De tekst voor deze monoloog is ge schreven door musicus en festival initiator Mar van der Veer op basis van genoemde briefwisselingSail lante fragmenten uit verschillende brieven heeft hij samen met eigen teksten tot één script verwerkt. Fanny Mendelssohn had een zeer hechte band met haar iets jongere broer. Volgens Hanse is nooit Lies Hanse (in de rol van Fanny Mendelssohn) en pianiste Ellengard Jense tijdens een repetitie voor de muzikale theatervoorstelling Fanny en Felix, vrijdag avond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema openlijk beweerd dat er tussen hen sprake was een incestueuze re latie, maar achter de schermen werd het wel af en toe geïnsi nueerd. In de tekst van de mono loog komt dat overigens niet tot ui ting, maar het zou wel een verkla ring kunnen zijn voor de diepere emoties van Fanny. In de monoloog komt de sociale positie van de vrouw in de negen tiende eeuw aan de orde. In het ge val van Fanny was de situatie extra ingewikkeld omdat de familie Mendelssohn een zeer rijke, van oorsprong Joodse familie was. Gaandeweg de voorstelling ont dekt het publiek steeds meer facet ten van de kring waarin de Men delsohns verkeerden. Hoewel het verhaal van Fanny zich afspeelt in de 19e eeuw, blijkt haar strijd om erkenning als kun stenares heel actueel te zijn. „Het is beslist geen klaagzang. Fanny manifesteert zich met reële waar nemingen en vragen en benoemt de dingen binnen de familie die haar opvallen", zegt Hanse en neemt het daarmee overduidelijk op voor haar rolfiguur. Fanny en Felix, vrijdag 6 november, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur; donderdag 12 november, Chr. Scho lengemeenschap Prins Maurits, Mid- delharnis, 20.00 uur. Lokaal tarief. Openingstijden telefoonnummer: ma t/m vr 10:00 tot 17:00, za 10:00 tot 12:00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59