De zelfgebouwde 'stock' van Wout Provincie betaalt nieuwe zeef voor molen De Vijf Gebroeders 21 Kookontmoetingen als bindmiddel voor vrouwen in gemeente Veere kerkdiensten woensdag 4 november 2009 door Raymond de Frel HEINKENSZAND - Molen De Vijf Ge broeders kan vanaf volgende zo mer weer volkoren meel zeven om bloem te maken. De provincie Zee land stelt 4300 euro beschikbaar om een zogenoemde buil-installa- tie te laten maken. Een buil is een ronddraaiende zeef van fijnmazig gaas, die wordt gebruikt voor het zeven van meel. De buil verwij dert de zemelen, zodat bloem ont staat. Molenaar en secretaris van de molenstichting Bas Quist is logi scherwijs in zijn nopjes met het besluit van Gedeputeerde Staten. „Een buil is een wezenlijk onder deel van een traditionele molen. De Vijf Gebroeders had er twee. De eerste is in 1978 tijdens een res tauratie, bij gebrek aan gevoel voor NAMENSERIE Oefenruimte voor Booze Brothers werd huiskamer cultureel erfgoed, van de hand ge daan. En een jaar voordat de mo len eigendom van onze stichting werd (2001), is door de vorige eige naar de tweede buil vanwege ruim tegebrek opgeruimd." De buil wordt gebouwd bij de meubelma kersopleiding in Bergen op Zoom. Quist: ,Het zou mooi zijn als we de installatie in de zomer van 2010 in gebruik kunnen nemen". Lekker lezen doe je in de trein Gratis! Het boek Sporen van een oorlog van Aarnoud van der Deijl en Marga Haas, bij aankoop van tenminste 15,- aan algemene boeken bij de deelnemende Zeeuwse boekhandels. Extra: een cadeau van NS U ontvangt een NS-ouergangsbetuijs waarmee u met uw ze klas veruoerbewijs ie klas mag reizen. Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met opvallende namen. In deze serie worden ze verklaard. i door Marijke Vael Het woord kwam voor het eerst bewust bij hem op toen hij in de kantine van camping Bru een sateetje at. „We traden daar op met the Booze Brothers, een Bruse jongerenband, waarin ik slaggitaar en mondharmonica deed. Terwijl ik met een houten sa téstokje speelde zei ik tegen de jon gens: 'Dit is een wood stock'." Op dat moment vermoedde Wout van den Berg uit BruMsse nog niet dat dit de naam zou worden van het huis dat hij met eigen han den bouwde aan de Bruse Stein- straat. Maar het woord kwam te rug. Toen de mosselkweker in Ier land was, om uit te zoeken of het rendabel was om daar een bedrijf op te zetten, noemden de Ieren hem 'Woot'. „Ze konden Wout niet uitspreken." Het kwartje viel toen de Bruenaar zich realiseerde dat het Engelse woord stock in de Nederlandse taal opslagplaats; plek betekent. „Opeens vertaalde ik Woodstock als 'de stek van Wout' en bedacht dat het een leu ke naam zou zijn voor mijn huis." Een toepasselijke naam ook omdat de begane grond van het pand werd gebruikt als opslag van mu ziekinstrumenten en oefenruimte van the Booze Brothers. „En ons repertoire bestond uit rock-'n-roll en blues, muziek die tijdens het Woodstockfestival werd gespeeld." Nu hij 46 jaar is, is de huisnaam voor Wout ook symbolisch voor zijn twintiger jaren. „Een prachtige periode waarop ik met plezier terug kijk. Het was 'le ve de lol' en tevens hard werken. Met veel vrijheid, zowel in mijn vrije tijd als mijn werk. Ik ging vaak uit en de mosselkwekerij was nog niet gebonden aan allerlei re- gels." Behalve op de mosselkotter van zijn vader werkte Wout in die tijd hard omdat hij op 23-jarige leeftijd in de Bruse Steinstraat twee, naast elkaar gelegen, krotwoninkjes kocht. „Ik dacht: 'Die kan ik wel eens opknappen'." Zonder enige ervaring op dat gebied en met een beperkt budget begon hij aan de klus, die vier jaar in beslag nam. „Ik kreeg adviezen van de aanne mer waar ik bouwmaterialen kocht. Later, toen ik wat meer geld verdiende, heb ik hem erbij ge haald om te helpen." Zo ontstond één ruim huis, waarin de vrijgezel de bovenverdieping betrok en op de begane grond oefende met the Booze Brothers. Tijdens het grote feest, waarmee het pand in 1990. werd ingewijd, kreeg Wout van zijn vrienden het houten huisnaambord dat nog steeds op de gevel prijkt. Het feest Woodstock is tegenwoordig niet alleen de stek van Wout en Patricia van den Berg, maar ook van hun kinderen Kees (14), Emmy (11en Sascha (8). foto Dirk Jan Gjeltema bleek een ommekeer in het leven van de mosselkweker. Want een van de Bruse jongeren, die ervoor naar de Steinstraat kwam, was Pa tricia Hoogmoed. „Die avond werd ik verliefd op Wout," herin nert ze zich. Enkele maanden la ter, tijdens de Bruse Visserijdagen, bleek de liefde van twee kanten te komen. Het leidde tot een huwe lijk én een flinke verbouwing, waarbij de oefenruimte van the Booze Brothers plaats maakte voor een ruime woonkamer. Wood stock is tegenwoordig niet alleen de stek van Wout en Patricia, maar ook van hun kinderen Kees (14), Emmy (11) en Sascha (8). Muziekfestival Woodstock is een drie dagen du rend muziekfestival dat in augus tus 1969 werd gehouden in de Amerikaanse staat New York, ten zuidwesten van Woodstock. Het festival van rock-'n-roll en bluesmuziek werd aangekondigd als het begin van het Aquarius tijd perk, een periode waarin liefde en vrede centraal staan. Het later legendarisch geworden festival werd bezocht door 500.000 concertgangers. Ook de voormalige Bruse groep the Booze Brothers speelde zesti ger jaren rock-'n-roll en blues. Behalve Wout van den Berg zaten in de band Kees Verspoor, André Fluijt, Jan de Waale, Jaap Muller en Jenneke Otte. door Annemarie Zevenbergen VEERE - Samen koken en gaande weg met elkaar in gesprek raken. Dat is het doel van de vier Kook ontmoetingen voor Vrouwen in de gemeente Veere. De Stichting Welzijn Veere is de motor achter de kookontmoetin gen. Mevrouw Henny van Os van de stichting: „We hebben in het verleden wel kookontmoetingen voor mannen gehad. Op een gege ven moment kregen we. ook vra gen van vrouwen of we voor hen ook zoiets konden opzetten. We hebben toen eerst gepeild of daar belangstelling voor bestond. Je kunt natuurlijk van alles organise ren, maar er moeten wel deelne mers zijn." De bedoeling van deze kookontmoetingen is dat vrouwen met elkaar in gesprek komen. Ge spreksonderwerp kan het koken zijn, maar alles kan aan bod ko men. „We hebben vier ontmoetin gen op het programma staan en de vrouwen gaan dan twee aan twee met elkaar aan de slag. De eerste Kookontmoeting is op de laatste woensdag van november en heeft als thema 'Koken van Toen en van Nu'." Tijdens deze bij eenkomst komen bijvoorbeeld ver geten groente aan bod. Een ander thema is 'Koken voor vrouwen en meisjes'. Jong en oud gaan dan sa men achter het fornuis en de Stich ting hoopt dat er gesprekken ont staan over de eetcultuur van jonge ren en ouderen. In 'Koken van hier en veraf komt de Afrikaanse keuken aan bod komt. De stich ting heeft een Afrikaanse bereid ge vonden het een en ander te vertel len over de Afrikaanse eetcultuur. Het vierde thema is 'Uitgebreid en Vlug klaar'. Er wordt gekookt in de kookstudio van de Stichting Welzijn aan de Schoolstraat in Oostkapelle. DANKDAG woensdag 4 november Brouwershaven Protestantse gemeente 9.30 en 19.00 uur ds Bijzet; Bruinisse Hervormde gemeente 10.00 en 19.00 uur ds v.d. Ploeg; Gereformeerde kerk dhr Postema; Haamstede Gereformeerde Gemeente 10.00 en 19.00 uur leesdienst; Nieuwerkerk Protestantse Gemeentel 9.30 uur ds Smink; Oosterland Hervormde Gemeente 19.00 uur dhr Slabbekoorn; Ouwerkerk Protestantse Gemeente 17.00 uur past Nijman (maaltijd 18.00 uur); Serooskerke Hervormde Gemeente 19.00 uur ds v.d. Bosch; Sirjansland Hervormde gemeente 10.00 uur ds Blom, 18.30 uur ds Beider Zierikzee Gasthuiskerk (gewone wijk) 19.30 uur ds Baggerman; Gereformeerde kerk 19.30 uur ds de Zeeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57