'Toen ik naar het dorpshuis fietste, i8| zeeland Volgend jaar controle op veiligheid campings Vrijwilligers aan het werk in duingebied VERKEERSVEILIGHEID Veilig Verkeer Nederland gaat deze week de basisscholen op Schouwen-Duiveland langs voor de PZC bezorgers.nl woensdag 4 november 2009 S door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De gemeente begint volgend jaar met integraal toezicht op campings. Integraal betekent dat in één bezoek wordt gecontro leerd op milieu, drank- en horeca- wetgeving, bouwvoorschriften en brandveiligheid. Dit toezicht geldt al in de horeca. Vanaf volgend jaar worden ook de kampeerplaatsen eraan onderwor pen. De nadruk bij deze controles ligt op de veiligheid. Dat melden B en W in antwoord op vragen van de WD. Raadslid Dick Meulblok ergerde zich aan een onaangekondigde controle van een druk restaurant door zes ambtenaren. Burgemeester Gerard Rabelink ant woordde hierop dat slechts drie ambtenaren hebben gecontro leerd. In het gezelschap waren twee Rotterdamse politiemensen en hun Schouwse begeleider. De gemeente ontwikkelt het integraal toezicht samen met de Rotterdam se horecapolitie. Vanaf volgend jaar schrijft de ge meentelijke afdeling Handhaving geen brieven meer over kleine te kortkomingen in bedrijven. De overige correspondentie van Hand having wordt juridisch correct, maar toch leesbaar opgesteld. NIEUW-HAAMSTEDE - Stichting Open Duinen en de werkgroep Ac tief Terreinbeheer van Stichting Landschapsbeheer gaan zaterdag - Nationale Natuurwerkdag - met hulp van vrijwilligers aan de slag in het duingebied bij de Strand weg in Nieuw-Haamstede. Het is de bedoeling dat in ge noemd duingebied de voorste strook beplanting (Amerikaanse vogelkers) verwijderd wordt om het gebied open te houden. Wie mee wil helpen kan zich zaterdag om 9.30 uur melden bij De Schouwse Boer (Torenweg 10). Aanmelden kan via de website www.natuurwerkdag.nl. 's Mid dags zijn er broodjes. Wie meer wil weten kan bellen met Agaath Voerman; 0111-652988. Natuurmo numenten gaat die dag berken ver wijderen in de Zeepe. Dat is nodig om de andere bomen en struiken in het gebied meer kans te geven te overleven en op die manier de diversiteit in de Zeepeduinen te vergroten. Deze groep vrijwilligers verzamelt om 10.00 uur aan de Ring in Haamstede, tegenover Ho tel Bom. Voor meer informatie en aanmel ding kunnen belangstellenden te recht bij Jan de Roon van Natuur monumenten: 06-54295286. Erva ring is niet nodig. De dagen worden steeds korter, de wegen steeds gladder door regen, slik of vorst. Het is in deze periode extra be langrijk dat je fiets goed in orde is, vindt Veilig Verkeer Ne derland. Daarom gaan controleurs deze week de basisscho len óp Schouwen-Duiveland langs om fietsen te keuren; door David Duijnmayer Het is bij de eerste fiets op OBS De Klimop in Dreischor meteen raak: geen reflector achter op de fiets. „Die ben ik kwijt", moet Merel uit groep 6 bekennen. En dus zet controleur Dig Vleugel op de controlekaart onverbiddelijk een kruisje achter het onderdeel 'reflector achter'. Maar dan blijkt dat het losse achterlicht op haar fiets óók een reflector heeft. De rest van de fiets is in orde, dus toch goedgekeurd. Het kruisje wordt een krulletje, de 'OK-sticker' is binnen. Deze week krijgen de meeste basis scholen op het eiland een bezoek je van de Schouwse afdeling van Veilig Verkeer Nederland (WN). Een los lampje dat je op de fiets klikt, is ook toegestaan. Loszittende sturen of handvatten komen regelmatig voor bij de keuring. Elk jaar keuren controleurs de fiet sen van kinderen uit groep 5 en 6 op veiligheid. Als alles in orde is, krijgen ze een sticker: 'deze fiets is OK', staat daar op. Voor de fietsen die afgekeurd worden, is er twee weken later een nakeuring. Giste ren waren de scholen in Bruinisse, Oosterland, Dreischor en Nieuwer- kerk als eerste aan de beurt. „De donkerste periode van het jaar komt er weer aan", verklaart Dig Vleugel. „Het is straks nog donker als ze naar school fietsen en als ze 's middags bij een vrien dinnetje gaan spelen of naar voet baltraining moeten, hebben ze ook licht nodig. In deze tijd van het jaar is het vaak regenachtig of mistig, en dan ben je ook overdag niet goed zichtbaar zonder licht." Toch blijkt juist die verlichting vaak een probleem. Vleugel: „De eerste indruk is dat aan twintig tot dertig procent van de fietsen iets mankeert. En dat is dan vaak de verlichting of de reflectie." Dat zal Bob uit groep 6 niet meer gebeuren. Vorig jaar werd zijn fiets afgekeurd, weet hij nog goed. „Dat was een heel oude fiets, maar ik heb toen vlak na de keuring een nieuwe voor mijn verjaardag gekre gen." Met zijn nieuwe fiets komt Bob dit jaar wél glansrijk door de keuring. Deze fietsen zijn OK! Naast de verlichting, ontdekken de controleurs op OBS de Klimop ook nogal wat losse handvatten en sturen. „Levensgevaarlijk", weet Vleugel. „Als je handvat er tijdens het fietsen afglijdt, kun je lelijk val len." En dat een los stuur gevaarlijk is, daar kan Suzanne uit groep 5 over meepraten. „Toen ik een keer naar het dorpshuis fietste, trok ik zo mijn hele stuur eruit!", vertelt ze aan wie het horen wil. Ze kan er om lachen, maar het leidde wel tot een valpartij, die gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef. De resultaten van de keuring op OBS De Klimop zijn geen reden tot optimisme: ongeveer de helft van de fietsen wordt afgekeurd. Dat valt de controleurs van WN toch wel een beetje tegen. „Alle scholen en ouders hebben twee weken voor de keuring een brief gekregen", zegt Vleugel. „Daarin staat wanneer er gecontroleerd wordt en waar we op letten, zodat ze thuis nog tijd hebben om de fiets even na te lopen. Dan vind ik het toch frappant dat ouders daar zo weinig acht op slaan. Kinderen doen het niet uit zichzelf." „In deze tijd van het jaar is het vaak regenachtig of mistig, dan heb je ook overdag goede verlichting nodig." Overigens blijkt uit verkeersveilig- heidscijfers dat basisschoolleerlin gen niet tot de kwetsbaarste ver keersdeelnemers behoren. In Zee land gebeuren jaarlijks gemiddeld 4,3 ernstige ongevallen in die cate gorie, wat niet veel is in vergelij king met andere leeftijdsgroepen. „Het is niet echt een risicogroep", zegt John Prins, voorzitter van WN Schouwen-Duiveland. „Maar daarom moeten we juist doorgaan met dit soort controles. We doen dit al heel wat jaren, en blijkbaar werpt het zijn vruchten af" Ook denkt Vleugel dat het ontbre ken van een fietsenmaker in het dorp een rol kan spelen. „Het is economisch natuurlijk niet haal baar om in elk dorp een eigen fiet senmaker te hebben, maar het scheelt wel als er een is." Vandaag zijn de controleurs op de basisscholen in Noordwelle, Renes- se, Ellemeet, Scharendijke en Zon- nemaire. Morgen zijn Ouwerkerk, Zierikzee, Burgh-Haamstede en Kerkwerve aan de beurt, en vrij- 1 dag volgt OBS Duiveland in Sir- jansland nog. Controlepunten O Het stuur zit goed vast. De handvatten zitten goed vast. De bel is goed te horen. De remmen werken goed, rem- blokjes zijn niet versleten. De banden zijn heel en hebben vol doende profiel. De spaken zitten goed vast. De trappers zijn stroef genoeg. Het zadel zit goed vast en staat op de juiste hoogte. De ketting is goed afgesteld. Rode reflector aan de achterkant. Witte of gele reflectoren op de wielen. Gele reflectoren op de trappers. Witte reflector aan de voorkant. Werkende witte of gele koplamp. Werkend rood achterlicht. De dynamo werkt goed. Bedrading is goed vastgezet of weggewerkt. WGGGNGR NieuwsMedia of bel 0800 - 022 27 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54