een fijne proef remise in topper 'Elleboogstoot is nooit reflex, maar puur doordachte actie' 2 sport 31 'Elleboog als wapen' Tegen Justine Henin Rake klap Michael Boogerd begint met eigen wielerploeg woensdag 4 november 2009 Eén van haar laatste tennispartijen speelde Na- thaly Tijssen tegen de latere nummer één van de wereld: Justine Henin. In het Belgische Koksij- de verloor Tijssen kansloos van de toen 15-jari ge Belgische. foto Mark Neelemans goed voor mijn rug en bekken", verzekert ze. Tijssen revalideerde bij een sportcentrum in Sint Ni- klaas. „Ik bleek voor de fysiotherapeut een experimenteel geval te zijn. Al les was doof en stijf geworden, maar daartegenover stond dat ik door de vele trainingen en het spe len van wedstrijden een goede con ditie had opgebouwd." Haar revali datie verliep vlot, maar de heup kent nog wel steeds zijn beperkin gen. „Ik ben pijnvrij, maar kan bij voorbeeld niet langer dan drie kilo meter hardlopen." In haar jeugdjaren had ze al eens op een pony gereden. Manegehou der Peter Kosters, met wie ze nu samenwoont op een boerderij in Sint Kruis, had een paard voor haar. „Ik werd daardoor extra gesti muleerd. Ik doe nu vier jaar aan dressuur. Het was wel wennen. Bij het tennis moest ik zelf presteren. In de paardensport moet je samen werken om iets te bereiken. Een sa menspel tussen mens en paard." Elke werkdag staat Tijssen om zes uur op, traint ze met haar paard Rasandra, voordat ze naar haar werk bij een crèche in het Bel gische Eeklo gaat. Rasandra stamt af van Inferno Goodwill. „Er zit springbloed in. Daarom laat ik haar als leuke afwisseling springoe feningen doen." Verder gaat de amazone regelma tig op les bij Arjan Teeuwissen (deelnemer Olympische Spelen), die een paardensportaccomgioda- tie tussen Antwerpen en Turn hout heeft Tijssen blijft ambiti eus, maar realiseert zich dat het ju rysysteem, geld en talent onmisba re schakels zijn om de top te halen in de dressuursport. „Ik moet het afleggen tegen Stephanie de Frel, maar voor haar is het ook haar be roep. Ik heb nog andere dingen in het leven. Voor mij telt een fijne proef rijden." De combinatie uit Sint Kruis stoot te niettemin in korte tijd door naar de klasse ZZ. In 2007 werd Rasandra ziek, waardoor het duo driekwart jaar uit de roulatie was. „Er is hard gewerkt aan de her start, want die mentaliteit heb ik van mijn tennisperiode meegekre gen. Onder het motto: ik ga liever dood dan dat ik verlies. Daarom hoop ik, als mijn rug en bekken het houden, zo lang mogelijk paard te kunnen rijden. Het is tot nu toe het ideale medicijn geble ken." zuivere hattrick. Doelpuntenmakers. Reham Vast goed: Coen Goossen, Nicky Klasen, Marcel van den Ende, Arjan den Hamer, allen 1. Wentzler Pauweis: Patrick Vonk 3, Martijn van Passel, Tommy Brusselmans, Weny Hamelink (e.d.), Harold de Rijk allen 1. D'Ouwe Brug/Van Opdorp-De Tukker 2-7 (2-3): Tot aan de rust was D'Ouwe Brug gelijkwaardig, maar na rust knakte er iets. De Westdorpenaren profiteerden van de ruimteln de slotfase kreeg doel man Tim van Waes van D'Ouwe Brug nog een rode kaart. Doelpuntenmakers. D'Ouwe Brug: Stefan Burbach 2. De Tukker: Gert-Jan Vael 4, Tom de Smet, Jurgen Naeye, Wesley Winne (e.d.) allen 1 door Dennis van Bergen BREDA - Het was de afgelopen week weer goed raak in het be taald voetbal. VW-spits Sandro Calabro brak zijn neus in het be kerduel met Sparta na een elle boogstoot van Ayodele Adelaye. Zondag, in De Klassieker, zwier den Ajax-aanvoerder Luis Suaréz en zijn Feyenoord-collega Stefan Babovic opzichtig met hun armen. Wordt de elleboogstoot ooit uitge bannen? Peter van Wijk is al jarenlang voor aanstaand trainingsadviseur van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU). Daarnaast was hij looptrainer van hockeyclub Den Bosch en gymdocent aan di verse middelbare scholen. Hij stoort zich al tijdenlang aan het feit dat de 'de elleboog' nog steeds niet verbannen is uit de voetbal sport. „Ik snap van dit soort overtredin gen niets, heb er nul komma nul begrip voor. Als je met je voet af zet om de lucht in te gaan, dan on dersteun je die beweging met je ar men, dat is logisch. Maar vanaf dat moment is het niet meer nodig om je armen boven je schouders te houden. Je behoort ze, zoals hoogspringers doen, eigenlijk ge strekt naast je lichaam te laten. Je kunt je er hooguit nog breed mee maken. Of mee meppen natuur lijk, zoals zondag bij Ajax-Feye- noord. Een elleboogstoot is nooit een reflex. Het is altijd een door dachte actie om je tegenstander te beschadigen." Oud-prof en mister Willem II Jo hn Feskens weerlegt de stelling van Wijk. „Vooropgesteld: échte el lebogen moeten bestraft worden met donkerrood. Maar wanneer je in duel gaat, is het logisch dat je ar men omhoog gaan. Als je vervol gens wilt koppen, maak je met je armen automatisch een achter waartse beweging. En dan kun je met je onderarm wel eens iemand raken, ja. Ik vond de overtreding van Babovic op Jan Vertonghen geen elleboog. Die van Suaréz op Babovic wél. Hij kwam voor zijn man en maakte opzettelijk een be weging naar achter." Voordat Babovic zondag zijn over treding beging, was hij zelf slacht offer van een min of meer identie- Stefan Babovic (links) liet zondag ook Demy de Zeeuw kennismaken met zijn elleboog. foto Rob Vos ke beuk. Zijn elleboogstoten mis schien aangeleerd voetbalgedrag? Van Wijk: „Nee, sport is emotie. Ik weet uit mijn jarenlange erva ring als gymleraar, dat als de een de ander iets aandoet, et een reac tie volgt. Dat is gewoonweg een mentale kwestie. Ze vergeten dan dat het ten koste gaat van je eigen spel en dat van je ploeg. Zie Feye- noord zondag. Bij het prof-zijn hoort ook dat je jezelf niet mee laat slepen." Volgens Van Wijk, ooit Neder lands kampioen gewichtheffen, kan de voetballerij een voorbeeld namen aan de hockeysport. „Daar is de autoriteit van de scheidsrech ters heel groot. Als een speler er met veel bombarie op een arbiter afloopt, heeft hij direct een groene of gele kaart te pakken." In de voet ballerij kunnen spelers zich veel meer permitteren, meent Van Wijk. „Ze durven het aan om dit soort overtredingen te maken. Al leen wanneer er consequent kei hard wordt opgetreden - ook ach teraf wanneer de scheidsrechter niets gezien heeft - kan dit soort charges uitgebannen worden." Nu kunnen alleen overtredingen die niet door de scheidsrechter zijn waargenomen en die mogelij ke een rode kaart rechtvaardigen, achteraf nog bestraft worden door de tuchtcommissie van de voetbal bond. Feskens vindt dat het daarbij moet blijven. „De elleboog wordt teveel een issue in Nederland. Zoals ook dat eeuwige gezeur over de schwal- be nu en dan oplaait. Als wij met zijn allen naar een zaalvoetbalsitua tie willen, waarin niemand elkaar aan mag raken, dan moeten scheidsrechters maar op die ma nier gaan fluiten. Ik denk alleen dat Nederlandse clubs op interna tionaal niveau dan de dupe wor den." Van Wijk is echter onverbiddelijk in zijn strijd voor een schone sport. „Een elleboog moet steevast leiden tot een schorsing van een wedstrijd of vijf) zes. Punt. Wan neer de topspits lang moet toekij ken, dringt wellicht ook bij de clubs door dat zij een taak hebben om hun werknemers op hun ver antwoordelijkheden te wijzen." door Dennis van Bergen BREDA - KNVB-scheidsrechter Jack van Huiten kan zich vinden in de woorden van Peter van Wijk. „Een voetballer heeft zijn armen nodig om op te springen, maar niet om het duel te winnen. Sommige spe lers zien hun elleboog kennelijk als wapen. En dat vind ik zorgwek kend, al denk ik niet dat het nu heel veel vaker voorkomt dan vroe ger. De vele camera's registreren meer." „Natuurlijk hebben wij als scheids Cargill-Benny Sport 5-1 (0-0): Voor rust golfde het spel op en neer zonder doelpunten. Na de pauze stelde Cargill orde op zaken. Doelpuntenmakers. Cargill: Randy van Overmeeren 3, Ricardo de Bruijn, Kai Holtus beiden 1. Benny Sport: Car lo van de Velde 1 Max Korting/Pro Sport-café De Molenhoek 4-4 (2-3): De Hoekse ploeg kwam op een 3-0-voor- sprong, maar Max Korting toonde veerkracht. Het gelijkspel was een terechte afspiegeling. Doelpuntenmakers. Max Korting/Pro Sport: Jean-Ruud de Houck 2, Michel Nieuwelink, Jurgen Verbraeken beiden 1. De Molenhoek: Mark de Haas, Jopie van 't Hof, Mark Cijsouw, Mike Lekko allen 1. PHILADELPHIA - Chase Utley slaat één van zijn twee homeruns in de vijfde wedstrijd van de World Series. De speler van de Philadelphia Phillies had daarmee een groot aandeel in de 8-6-zege op de New York Yankees. De stand in de best-of-seven-serie is 3-2 voor de Yankees. Vanavond is wed strijd zes. Utley heeft al vijf homeruns geslagen. foto David J. Phillip rechters de taak om alle elleboog stoten waar te nemen, maar de he ren voetballers moeten beseffen dat zij de gezondheid van hun col lega's er mee in het gevaar breng en. Op die manier ben je verkeerd bezig. Zo vond ik de rode kaart voor Stefan Babovic van Feye- noord een abc'tje. Anderzijds had Ajax-spits Luis Suaréz er eerder ook een moeten hebben. De straf maat? Gelukkig gaan wij daar als scheidsrechters niet over. Wij moe ten er zoveel mogelijk zien te be straffen." RIJSWIJK - Michael Boogerd begint in 2011 met een eigen opleidings- ploeg. Dat vertelde de oud-proffen- ner gisteren in De Telegraaf „Ik be gin letterlijk vanaf nul. Ik ga jonge talenten opsporen, hen een kans geven en dan verder begeleiden, zodat ze naar een van de grote profploegen kunnen overstap pen", aldus Boogerd. Fietsfabrikant Specialized zal optre den als materiaalsponsor van de nieuwe Continental-ploeg. Naar aanvullende sponsors moet Boo gerd nog op zoek. Boogerd, die in 2007 stopte als profrenner, heeft grote toekomstplannen. „Het is on ze ambitie uit te groeien naar een ProTour-formatie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51