zeelandI 19 aan het landbouwonderwijs I D Oudste deelnemers reünie dik in de tachtig Afwisselende concerten in Oostburgse cafés BoConcept woensdag 4 november 2009 'Leerlingen maakten op de Middelbare Agrarische School kennis met nieuwe technieken zoals bemestingsplannen en plantenteelt' 'Iedere week kregen we een nieuwe groep leerlingen uit het hele land om te leren hoe met de landbouwmachines om te gaan' door Frank van Cooten n het Mauritshof in IJzendij- ke is zaterdag 28 november een reünie van het land bouwonderwijs in West- Zeeuws-Vlaanderen. De reünisten halen herinneringen op aan hun schooltijd. Het gaat om de Lagere Landbouwschool, de Middelbare Agrarische School en de Landbouwpraktijkschool in Schoondijke, de Lagere Land bouwschool in Aardenburg en de Vlassersschool in Eede. Oud-leraar van de Middelbare Agrarische School, Jan Quist, blikt samen met zijn collega Rien Ooms van de Landbouwpraktijkschool te rug op de geschiedenis van het landbouwonderwijs. Daarbij gehol pen door enkele geschriften en boekwerken, waaronder 'Het Wassende Graan' van Jaap Boek hout. Dit boek beschrijft de ge schiedenis van de Landbouwprak tijkschool van 1958 tot en met het laatste jaar, 1999. In west-Zeeuws-Vlaanderen is al ja ren geen landbouwonderwijs meer, door gebrek aan leerlingen. „Landbouwgezinnen zijn kleiner geworden en veel boeren zitten zonder opvolger. Dat heeft gevol gen gehad voor het landbouwon derwijs", zegt Ooms. „Geen bedrijfsopvolging uit het ei gen gezin was een jaar of dertig ge leden ondenkbaar", vult Quist aan. „Het was toen vanzelfspre kend dat een van de zonen de boerderij zou overnemen. Boer- zijn had toen ook nog een flinke status en het inkomen was ook goed vergelijkbaar met dat van an dere beroepen. Ook zaten in het bestuur van het waterschap en in veel gemeenteraden veel boeren." De historie van de voormalige La gere Landbouwwschool begint in Nederland. De eerste directeur was L. van Dijk. Het aantal leerlin gen schommelde tussen de zestig en zeventig. De school telde in 1971 nog slechts veertig leerlingen. De rijkssubsidie stopte, zodat de vereniging na vijf tig jaar lager landbouwonderwijs in 1974 genoodzaakt was de school te sluiten. De Rijks Middelbare Agrarische School (RMAS) werd in 1943 opge richt. De oorlogsjaren waren moei lijk, maar in 1950 werd een nieuw gebouw geopend. De eerste direc teur was L. van Dijk, die dus eer- 'Geen bedrijfsopvolger uit het eigen gezin was dertig jaar geleden ondenkbaar' kort na de Eerste Wereldoorlog. Onder voorzitterschap van de Oostburgse notaris A. Mijs werd in 1921 een comité opgericht. Dit initiatief leidde tot de oprich ting van de 'Vereeniging tot Bevor dering van het Landbouwonder wijs voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel'. Kort daarna werd de Lagere Landbouwschool in Schoondijke opgericht, de tiende der directeur was van de Lagere Landbouwschool. Het doel van de school was jonge toekomstige boe ren opleiden tot agrarische onder nemers. Het aantal leerlingen schommelde rond de veertig. Jan Quist ging in 1968 aan de slag als leraar op de RMAS. „De leerlin gen maakten kennis met nieuwe technieken als bemestingsplannen en plantenteelt." Quist combineerde het leraarschap met het eigen boerenbedrijf in IJ- zendijke, aan de Statendijk. „De combinatie van boeren en lesge ven ging goed. De leerlingen be schouwden dat ook als een plus." Van Dijk ging in 1955 met pen sioen en werd opgevolgd door J. Roest, een belangrijk man in het West-Zeeuws-Vlaamse landbouw onderwijs. Ook de RMAS werd de dupe van schaalvergroting in het landbouwonderwijs en werd in 1961 opgeheven.. Roest meende in 1954 al dat de streek behoefte had aan een land bouwpraktijkschool. De land bouwmechanisatie had na de oor log immers een grote vlucht geno men. „De boeren konden niet met al die machines omgaan. Daarom is in 1958 met de Landbouwprak tijkschool begonnen", zegt oud-le raar Ooms. „Iedere week kwam een grote groep leerlingen uit het het hele land om te leren hoe met de machines om te gaan." Door het dalende aantal leerlingen sloot de laatste Zeeuws-Vlaamse landbouwschool in 1999. In de voormalige schoolgebouwen zit nu het Techno Park. A 5 door Frank van Cooten e reünie van het land bouwonderwijs in West- Zeeuws-Vlaanderen is het gevolg van een initiatief van de reünistenvereniging van het Oost burgse Zwincollege. Deze vereni ging bestaat uit geledingen van al le scholen die toendertijd in het Zwincollege zijn opgegaan. De ver eniging vroeg aan het voormalige landbouwonderwijs zich als gele ding aan te sluiten. „We plaatsten een oproep in de krant met de vraag hoe de oud leerlingen over een dergelijk initita- tief denken. We kregen echter di rect aanmeldingen voor een reü nie. Dus zijn we die maar gaan or ganiseren. Tijdens de reünie vra gen we aan de aanwezigen hoe ze u urban design Goes Marconistraat 15a (0113) 22 41 00 over een aansluiting bij de reünis tenvereniging van het Zwincollege denken", zegt Jan Quist, oud-le raar en een van de organisatoren van de reünie. De reüniecommissie bestaat ver der uit Roger Doens, Lau Oost hoek, Theo Salomé en Bram Ver- hage. Voor de reünie hebben zich 280 oud-leerlingen met aanhang aange meld, waaronder leerlingen van het eerste uur, die inmiddels dik in de tachtig zijn. „De inschrijvingstermijn is geslo ten, maar als iemand zich nog meldt met de vraag of hij toch nog mag komen, mag dat best", zegt Jan Quist. De reünie in het Mauritshof in IJ- zendijke begint om 15.00 uur. Om 18.00 uur is een buffet. L. van Dijk was de eerste directeur van de Lagere Landbouwschool in Schoondijke en later ook van de Middelbare Agrarische School. www.tmcwoonwinkels.nl OOSTBURG - In café De Zeeuwse Meisjes en in concertzaal The La ne zijn deze maand een aantal af wisselende rock- en bluesconcer ten te bezoeken. In De Zeeuwse Meisjes houdt de plaatselijke rock- en bluesband Cover Story zaterdag een benefiet concert voor de cliniclowns. Cover Story neemt zaterdag ook afscheid van gitarist Rudie de Cock en in troduceert zijn opvolger Ricardo Timmerman. In The Lane is het drie zaterdagavonden achter elkaar feest. De Duitse glamrockband The Pleasures is zaterdag eerst aan de beurt. De Hamburgers vinden inspiratie bij T-Rex én Marilyn Mansion; bij The Toilet Boys en de jonge Bowie. Maar The Pleasures hebben al die invloeden verwerkt in een eigen stijl. Een week later, 14 november, is het de beurt aan de Canadese rock band Big Jeezus Truck. Voor deze 'truckers' geen knipogen of dubbe le bodems, maar 'stevige, vette rock', beloven de programmeurs. Nog een week later, zaterdag 21 no vember heeft de bluesclub van het rockcafé Michael Katon gestrikt. De gitarist uit de Amerikaanse staat Michigan heeft zichzelf ge kroond tot 'the boogieman from hell' en staat garant voor een ouderwets avondje bluesrock. VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A A A.M.G. van Damme te Teraeuzen d.d. 29 okto ber 2009 blijkt, dal ten verzoeke van de Coöperatievé Rabobank Terneuzen - Sas van Gent u.a.. gevestigd te Terneuzen. aan Ali Bentouhami. zonder bekende woon- en of ver blijfplaats in Nederland of daarbuiten, is bete kend de processen-verbaal waarbij ten verzoeke van requirantc en ten laste van gercquircerde executoriaal beslag is gelegd onder de daarin omschreven derden. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 4537 A.I Terneuzen T: 0115 - 613651 F: 0115 - f794811 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43