schokt Checkpointers zeeland 13 ZRTI ziet geen toekomst zonder het ziekenhuis 'Vervuiling Total moet minder' I Jammer WÊ. commentaar Rechtszaak Checkpoint woensdag 4 november 2009 door Nadia Berkelder vussiNGEN - Het Zeeuws Radiothe rapeutisch Instituut (ZRTI) ver trekt op termijn naar Goes. Het be stralingscentrum, dat nu ook al te gen het Vlissingse ziekenhuis aan staat, functioneert beter naast een ziekenhuis. Bovendien ligt Goes middenin het verzorgingsgebied van het instituut. En dat is belang rijk omdat er in Breda en Dor drecht nieuwe radiotherapeu tische centra gebouwd worden die vooral voor patiënten uit West-Brabant concurrenten van het ZRTI kunnen worden. Dat zijn de conclusies van een on derzoek dat is gedaan naar de toe komst van het ZRTI. De directie en de raad van toezicht delen die conclusies. Over een jaar moet dui delijk zijn of een verhuizing finan cieel haalbaar is en wanneer die verhuizing moet plaatsvinden: wanneer het ziekenhuis in Vlissin- gen sluit, of later, wanneer het zie kenhuis in Goes verbouwd is. Het ZRTI is nu eigenlijk een beetje te klein, concludeert Geert Blij- ham, oud-bestuursvoorzitter van het Universitair Medisch Centrum Utrecht, die het onderzoek uitvoer de. Het kan het zich daarom niet veroorloven om patiënten te verlie zen aan een concurrent. En zelf standig doorgaan, zonder zieken huis waar complexe zorg geboden wordt, leidt ook tot verlies van pa tiënten. Want een deel van die pa tiënten vertrekt dan naar zieken huizen buiten de provincie voor een behandeling, voorspelt Blij- ham. Een verhuizing van het ZRTI heeft wel nadelige financiële gevolgen: er moet een nieuw gebouw wor den neergezet terwijl het oude pand - dat vier jaar geleden nog verbouwd is - nog lang niet afge schreven is. Het pand in Vlissin- gen staat nog voor 5,5 miljoen eu ro in de boeken. De apparatuur kan worden verhuisd naar een nieuw pand. Volgens Blijham zijn die kosten terug te verdienen. Eigenaar Meddie Willem- sen van de Terneuzen- se coffeeshop Check point had gisteren een uitgelezen kans om tegenover de Middelburgse rechtbank uit leg te geven over zijn werkwij ze. Tevens had hij inzicht kun nen bieden in de manier waar op de (lokale) overheid invul ling heeft gegeven aan het ge doogbeleid. Willemsen verscheen niet om dat hij zich gecriminaliseerd voelt door het Openbaar Minis terie en de media. Door niet te verschijnen ontneemt hij het publiek de kans om uit eerste hand te vernemen hoe hij uit kon groeien tot eigenaar van de grootste coffeeshop van Euro pa, zonder dat hem een stro breed in de weg werd gelegd. Als geen ander kan Willemsen inzicht bieden in de manier waarop politie en gemeentebe stuur het gedoogbeleid vorm gaven. Daar gaat het in deze rechtszaak echter niet om en Willemsen heeft het recht om te zwijgen. Al blijft dat jammer voor. iedereen die meer inzicht wil hebben in de gevolgen van het gedoogbeleid. DEN HAAG - Ondanks een aanscher ping van de milieuvergunning eist milieuorganisatie MOB dat Olie maatschappij Total te Vlissingen nog meer milieumaatregelen neemt om bijvoorbeeld de uit stoot van verzurend zwaveldioxi- de(S02) verder terug te dringen. MOB (Mobilisation for the Envi ronment) eist dat de S02-uitstoot terug gaat van 2820 ton per jaar naar 2000 ton per jaar. „Total is de enige raffinaderij in Nederland die te veel SO2 mag uitstoten. Zelfs de kolencentrales voldoen aan stren gere normen", zei MOB-woord- voerder Johan Vollenbroek maan dag tijdens een rechtszaak bij de Raad van State. Volgens Vollen broek is ook de door de provincie Zeeland aangescherpte milieuver gunning nog te soepel en voldoet ze niet aan de strenge Europese IPPC-richtlijn. De aanscherping volgde nadat de Raad van State vorig jaar augustus een streep haalde door de in 2008 verleende vergunning. Andere bezwaarmakers zoals de Zeeuwse Milieufederatie hebben zich bij deze vergunning neerge legd, maar MOB is nog niet tevre den. Volgens Total voldoet de raffinade rij met de nieuwe milieuvergun ning ruimschoots aan alle Neder landse en Europese milieueisen. Ook de luchtkwaliteit in de omge ving van de raffinaderij verslech tert niet onaanvaardbaar. tafel voor advocaten listeren is in Middelburg de rechtszaak tegen coffeeshop Checkpoint begonnen. Hoe gaat zo'n jf proces in zijn werk en hoe lang kan het duren? Officier van justitie 2 bodes tafel voor advocaten F 1 stoelen voor verdachten, slechts één kwam er opdagen I tafel voor de pers 3 réchters, middelste is voorzitter F" parketpolitie Hoger beroep bij het Gerechts hof in Den Haag). Dit Hof zal de zaak nogmaals bekijken. De zaak Checkpoint wordt behandeld van dinsdag 3 november t/m woensdag 18 november. •Aantal zittingsdagen: 7 (öf 8 bij uitloop). •Aanvang zittingsdag: 9.00 uur. •Uitspraak op vrijdag 27 november of, bij uitloop, op woensdag 2 december. Cassatie bij de Hoge Den Haag). De de procedure. Bij toewijzing moet de zaak nogmaals door het Gerechtshof behandeld worden. - Bij afwijzing van de cassatie kan een veroordeelde nog naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Dit Hof bevindt zich in Straatsburg. Willem Adriaansens foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3