2 zeeland Criminalisering Leven zonder auto: rustiger, socialer Ziedend PZC VIER woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! De eerste dag van het proces tegen de Tefneuzense coffeeshop Checkpoint werd gekenmerkt door af wezigheid van een aantal verdachten. ZONDER AUTO PZCfr woensdag 4 november 2009 door Ernst Jan Rozendaal Geert Wilders is zie dend. In een nog onge publiceerd onderzoeks rapport wordt zijn Par tij voor de Vrijheid namelijk extreem-rechts genoemd. Ik be grijp niet waarom hij daar zo kwaad over wordt. Is gras groen? Word je nat als het regent? Is Geert Wilders extreem-rechts? Allemaal retorische vragen. Dat Wilders rechts is, zal hij niet ontkennen. Hoe rechts is rechts als je voorstelt om Marokkaanse relschoppers in hun knie te schie ten? Of als je in Kamervragen het idee oppert diezelfde relschop pers met een tandenborstel een stadion te laten schoonmaken? Lijkt mij vrij extreem. In de jaren dertig van de vorige eeuw lieten de nazi's joden de straat schoonmaken met tanden borstels. Om ze te vernederen. Als ik daar foto's van zie, schaam ik me. Nooit gedacht dat een Ne derlandse politicus er nog eens op zo'n smakeloze manier aan zou refereren. Je hoeft echt geen wetenschapper te zijn om op het idee te komen dat Wilders extreem-rechts is. En hoe reageert de PW-leider, de politicus die het beledigen van an deren tot norm heeft verheven, de zelfbenoemde kampioen van de meningsvrijheid? Hij klaagt dat hij wordt gedemoniseerd. Geert Wilders lijkt op het etter bakje van de klas. Altijd pesten, altijd zuigen, altijd jennen, maar doe één keer iets terug en hij loopt jankend naar zijn moeder. De aanhang van de PW is vol gens mij niet extreem-rechts. Die bestaat vooral uit ongeruste men sen die teleurgesteld zijn in de tra ditionele politiek. Maar waarom dan hun hoop vestigen op een par tij van gebakken lucht? Of zeg maar stank. Moord en brand schreeuwen over de achterstands wijken van Gouda en Utrecht, maar niet aan de gemeenteraads verkiezingen meedoen. Een reli gie beledigen door over een kop- voddentax te beginnen, maar ver geten een voorstel in te dienen. Wel lekker angst kweken en haat zaaien, maar nooit thuis geven, dat maakt mij nou ziedend. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: cedactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Allé auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar; PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Woonplaats CHECKPOINT door EmBBe Caioim Eigenaar Meddie Willem- sen en vijf medewerkers van de Terneuzense cof feeshop Checkpoint kwamen gisteren niet opdagen tijdens de eerste dag van de rechtszaak tegen hen. Zij vin den niet dat ze criminelen zijn. Terwijl ze wel als zodanig zijn be handeld, gaf raadsman A. Sol als verklaring voor de lege stoelen in de Middelburgse rechtszaal. Ook zijn ze boos op het Openbaar Mi nisterie omdat die, aldus de advo caat, adressen van de verdachten zou hebben doorgespeeld naar de media. In deze krant stonden enke le maanden terug namelijk alle adressen waar tijdens het onder zoek naar Checkpoint softdrugs waren gevonden. Voor een deel waren dat ook de woonadressen van medewerkers van de Terneu zense coffeeshop. Na de eerste in val, juni 2007, toen de politie de opslagruimten van de Checkpoint had leeg gehaald, sloegen mede werkers thuis softdrugs op. Van de zeven opgeroepen verdach ten was er gisteren maar één daad werkelijk aanwezig; een 37-jarige oud-medewerker van Checkpoint die nu in Zevenbergen woont. In vergelijking tot de anderen speelde hij echter een ondergeschikte rol, zo bleek tijdens het verhoor door de leden van de rechtbank. Want ondanks de afwezigheid van de belangrijkste verdachten ging de rechtszaak gewoon door en werd er uitvoerig stil gestaan bij de werkwijze van Checkpoint. Zo kwam duidelijk naar voren dat tot het moment van de eerste inval er nauwelijks serieus gecontroleerd werd of Checkpoint zich wel aan al de gedoogregels hield. De aan voer via de achterdeur was hele maal geen onderwerp van contro le. Noch voor de gemeente noch voor politie en Openbaar Ministe rie. Volgens de verklaring van een officier van justitie had dat deels te maken met de beperkte capaciteit bij de politie. Als er wel werd ge controleerd, door een geünifor meerde agent, meldde hij zich stee vast netjes bij de voordeur en wachtte -tot hij werd opgehaald door de bedrijfsleider die hem ver volgens rondleidde. Hoewel de ver koopmedewerkers van Check point er kien op moesten zijn dat er niet te veel voorraad was in de verkoopruimte, was. er toch een ge heim luik om een teveel aan voor raad bij controles weg te sluizen. Tijdens die reguliere controles wer den nooit alle ruimten van Check point gecontroleerd. Het kantoor, daar kwam nooit iemand, terwijl tijdens de invallen wel duidelijk werd dat daar ook flink wat voor raad lag. Politie en gemeente had den vooral oog voor de overlast die de bezoekers veroorzaakten. Veel energie was erop gericht die te beperken. Rechtbankvoorzitter F. Meeuwis haalde ook een uitspraak van de woordvoerder van Checkpoint Achterdeur van coffeeshop Checkpoint werd tot de inval nooit gecontroleerd aan. Die zou burgemeester L. Lo- nink tijdens een onderhoud gewe zen hebben op het bestaan van handelsvoorraden die buiten Checkpoint werden bewaard. On danks die kennis werd het OM niet gevraagd op te treden, zo bleek uit de verklaringen van de burgemeester en zijn beleidsambte naar. Die laatste verklaarde dat de gemeente moest kiezen uit twee kwaden. Voor aanpakken van Checkpoint met de vrees dat ver volgens de binnenstad overspoeld zou worden met drugstoeristen en -dealers.of de ogen sluiten voor overtreding van de gedoogregels. Want volgens de Terneuzense re gels mocht er niet geleverd wor den aan buitenlandse klanten, ter wijl negentig procent van de om zet werd behaald werd dankzij Bel gen en Fransen. De gemeente koos voor de laatste optie en probeerde de overlast zoveel als mogelijk te beperken. Nooit werd aan het OM gevraagd om op te treden tegen Checkpoint. Uit de verklaringen, afgelegd voor de rechter-commissaris, kwam ook naar voren dat Checkpoint een prima geleid bedrijf was. De Zeeuws-Vlaamse politiechef J. Da lebout sprak zelfs bewonderend over bijvoorbeeld het logistieke proces bij Checkpoint. En Willem- sen zelf werd op handen gedragen door de medewerkers. „Een gou den vent", aldus een van de ruim negentig werknemers. De invallen van politie en OM bij Checkpoint hebben diep ingegre pen bij de medewerkers. Zij had den bijna stuk voor stuk toch het idee dat ze in een normaal bedrijf werkten. Willemsen zelf was mis schien nog wel het verbaasd toen hij werd aangehouden. Volgens het dossier zou hij geroepen heb ben: 'Belachelijk, wij worden ge doogd'. Na de inval hadden tal van medewerkers psychische proble men. Nog steeds heeft een aantal van hen het heel moeilijk en vin den ze nog steeds dat hen geen blaam treft. Ze voelen zich het slachtoffer van een overijverig Openbaar Ministerie. Vandaag gaat de rechtszaak verder. Het is de bedoeling dat tien ver dachten worden gehoord door de rechtbank. Volgens raadsman A. Bals zal een deel niet verschijnen. Aanklachten tegen Checkpoint In de periode 2 juli 2007 tot en met 19 mei 2008 handelen in soft drugs. Het opslaan van vele kilo's soft drugs in verschillende panden in Terneuzen, andere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen en Vlissingen. Opnames gemaakt met behulp van 45 (verborgen) camera's. Met een gsm-jammer telefoonge sprekken storen. In de periode 26 juni tot en met 1 juli 2007 opzettelijk softdrugs inge voerd vanuit België. Door verkoop van softdrugs aan klanten meegewerkt aan de uit voer van deze drugs naar België en Frankrijk. In de periode 2 juni 2007 tot en met 20 mei 2008 opzettelijk deel genomen aan organisatie die het oogmerk had om misdrijven te ple gen die in strijd zijn met de opium wet. S3 r SS SféSBSSOSSSH Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadete informatie De familie Waleson heeft ei genlijk een nieuw vloer kleed nodig. Maar ja, dat is toch wel een heel gedoe, zonder auto. „We zouden het natuurlijk ook kunnen laten bezorgen, maar omdat je weet: er komt een eind aan, stel je dat soort dingen uit", zegt moeder Irma. Dochter Tiarda wilde zaterdag naar de Action gaan. „Die heb je in Middelburg niet. In Vlissingen wel, maar Tiar da had niet zo'n zin om dat stuk te fietsen. Dan kun je wel met de COS «Zeeland trein gaan, maar dat station ligt in the middle of nowhere - je moet eerst een heel eind lopen, of weer met de bus. Toen zag ik dat er in Goes ook een Action is." En dat station ligt wél in het centrum. Op naar Goes dus, met de trein. „Ik heb haar zelf laten uitzoeken hoe het allemaal in zijn werk gaat, op zo'n station." Gisteren is vader Niels naar Oslo vertrokken. Met een koffer en laptop op de fiets, dat gaat niet. Zijn vader is hem te hulp geschoten en is hem op ko men halen. Het leven is, zonder au to, rustiger en socialer geworden, vindt ze. „Normaal pak je je auto en gaat, nu vraag je om hulp."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2