Actie mm gericht op schooljeugd Er waren meer welwillende Duitsers kpn VEILIGHEID Politie begint campagne 'Middelburg loopt wapenvrij' 25 Veerman ziet or iedereen die wil ten of je kunt besparen op je tv-abonnement. Doe snel de Digitenne Bespaarcheck. Digitenne S? De Slag om de Schelde minder kans voor Balkenende woensdag 4 november 2009 door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie in Zee land bindt de strijd aan met het verboden (steek)wapenbezit onder jongeren. Op het Calvijn College in Middelburg is gisteren een campag ne begonnen die scholieren moet stimuleren messen, balletjespisto len en andere voorwerpen die be wust worden meegedragen om an deren te intimideren, in te leveren. De afgelopen vier maanden ver scherpte de politie in de provincie hoofdstad al de controle op verbo den wapenbezit onder jongeren. Het was 24 keer raak. In een klaslo kaal werd gisteren een deel van het resultaat getoond: een nauwelijks van een echt pistool te onderschei den balletjespistool, diverse mes sen, maar ook een nagelvijl, schroe vendraaier en een ketting die op de verkeerde plaats op het verkeer de moment werden meegedragen. De campagne loopt tot juli vol gend jaar. Op zeven middelbare scholen en het politiebureau in Middelburg zijn tien speciale kluis jes neergezet. Daarin kunnen de komende twee weken steek-, slag en vuurwapens worden gedepo neerd, zonder verdere gevolgen voor de eigenaar. Wie na die perio de bij een controle nog wordt be trapt, riskeert een boete tot zes maanden gevangenissstraf De aanpak beperkt zich voorals nog tot Middelburg. Het streven is de gerichte actie uit te breiden naar anderen gemeenten, aldus projectleider Martin Vogel. Uit lan delijke onderzoeken blijkt dat vijf procent van de jongeren een wa pen mee naar school neemt. In Cees Veerman. Het is 65 jaar geleden dat de bevrij ding van Zeeland werd ingezet met de Slag om de Schelde. De krant blikt tot eind deze maand terug. door Jan van Damme Het waren de laatste stuip trekkingen, de eerste week van november 1944. De volledig ingesloten Duitse troe pen aan de Walcherse kust zagen dat ook. Een deel van de bezetters legde de wapens neer. Anderen vochten tot het bittere eind, zoals de mannen van de batterij bij Dis hoek. Bram Dingemanse - toen 14 jaar oud - zag hoe de Duitsers die laat ste dagen in het nauw zaten. Hij had de boerderij Werendijke half oktober al verlaten en onderdak ge vonden boven de werkplaats van timmerman-aannemer Dingeman se - geen familie - in Zoutelande. De 29e oktober vielen er veel bom men. Bram Dingemanse herinnert zich het gerucht van 1 november, dat de geallieerden bij het dijkgat in Westkapelle waren geland. „We mochten van een paar Duitse mili tairen even op het duin kijken naar de landingsvloot die voor de kust lag." Er waren meer welwil lende Duitsers: „Wij en anderen zijn gaan schuilen in de bunker achter het huis aan de voet van de duinen. Die nacht waren meerde re bunkers open ter bescherming van de bevolking. Achteraf gezien een goede geste van Duitse militai re kant." Zoutelande werd op 2 november bevrijd. „De Duitse militairen uit de bunker maakten zich klaar voor overgave en krijgsgevangenschap en gooiden hun geweren buiten op een hoop. Enkele dagen later trok een lange stoet krijgsgevange nen vanuit de richting Westkapel le voorbij. Voor ons duurde het tot januari 1946 voor we terug kon den naar de door de inundatie zwaarbeschadigde boerderij." Wie ook een verhaal heeft kan bellen met de redactie 0118 434010. .y o c c c i o Vul je postcode in op kpn.com/bespaarcheck of vraag ernaar in de winkel. Postcode 6828 AG Huisnummer 25 <2 u g I gfp CL Q t I i I W, Direct tv-kijken voor maar €8,50 per maand. kpn winkel Lange Vorststraat 46, Goes Eiss.siffa Middelburg sluit je aan door Ben Jansen COLIJNSPLAAT - De kansen van pre mier Balkenende om de eerste pre sident van Europa te worden, zijn volgens oud-LNV-minister Cees Veerman geslonken nu de Belg Herman Van Rompuy ook wordt genoemd voor de functie. „Als ik de politieke wind goed aanvoel, zou ik mijn kaarten op Van Rom puy zetten", zei hij gisteren tijdens een studiedag voor aardappeltelers in Colijnsplaat. In de analyse van Veerman wordt de Luxemburgse premier Juntker als te licht beschouwd voor het presidentschap van Europa. Bal kenende geldt als te pro-Ameri kaans. Volgens Veerman is de afge lopen jaren veel veranderd in de verhoudingen tussen de Europese regeringsleiders en de Europese Commissie. De regeringsleiders zoeken kandidaten voor de Com missie zonder veel dadendrang. Dat leidt tot de voor de hand lig gende vraag aan Veerman, wiens naam circuleert als vervanger voor de huidige Nederlandse commissa ris Neelie Kroes, hoe het met zijn dadendrang zit. Veerman: „Ik heb ook begrepen dat ik word ge noemd. Hoe zeg je dat tegenwoor dig? O ja, ik ben geen kandidaat." Politieman Martin Vogel legt leerlingen van het Calvijn College uit wat de bedoeling is van de inleveractie van verboden wapens. Fotoinzet: een deel van de opbrengst na vier maanden controle in Middelburg, foto Ruben Oreel Zeeland ligt dat cijfer lager, aldus Vogel, 'maar het zou naïef zijn te denken dat het hier helemaal niet gebeurt'. „Naast terugdringing van het wapenbezit gaat het ons ook om een stuk bewustwording bij de jeugd. Je staat niet sterker met een wapen op zak. Integendeel, het zou zich wel eens tegen je kunnen keren en geweld kunnen uitlok ken." Burgemeester en korpsbeheerder Koos Schouwenaar onthulde op het Calvijn College één van de kluisjes en sprak de hoop uit dat de box over twee weken goed is ge vuld. „Zoniet dan moeten we ande re wegen bewandelen om de spul len toch nog in beslag te nemen." Hij maakte zo duidelijk dat de ac tie niet geheel vrijblijvend is. Om inleveraars extra te stimuleren door hen te belonen met een baan, zoals in Rotterdam gebeurt, gaat Schouwenaar te ver. „Daarmee geef je volgens mij een verkeerd sig naal af Mensen die geen werk heb ben, maar ook geen wapen, zet je zo op achterstand." Schouwenaar heeft zelf zelfs nooit een zakmes ge had, verzekerde hij. In tegenstel ling tot veel scholieren van het Cal vijn College, zo leerde een snelle rondgang. Laurens Wiskerke (14) werkt iedere zaterdag in een kip- penschuur. „En dan is een mesje wel handig als je balen moet losste- ken." Is het niet groter dan je hand palm, dan mag je het op zak heb ben, weet hij. Maar het mes gaat niet mee naar school, het blijft dan thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27