zeeland 119 in vrede leven Koken als bindmiddel voor vrouwen in Veere 'Door het galmgat zag ik beschieting van Domburg en Westkapelle' De lekkerste stempelkaart is te vinden in Vlissingen Kampioene western riding geeft dinic Muziekcorps Juliana houdt open huis 'Verhoging ozb is bespreekbaar' 5'- Urban Living woensdag 4 november 2009 door Annemarie Zevenbergen VEERE - Samen koken en gaande weg met elkaar in gesprek raken. Dat is het doel van de vier Kook- ontmoetingen voor Vrouwen in de gemeente Veere. De Stichting Welzijn Veere is de motor achter de kookontmoetin- gen. Mevrouw Henny van Os van de stichting: „We hebben in het verle den wel kookontmoetingen voor mannen gehad. Op een gegeven moment kregen we ook vragen van vrouwen of we voor hen ook zoiets konden opzetten. We heb ben toen eerst gepeild of daar be langstelling voor bestond. Je kunt natuurlijk van alles organiseren, maar er moeten wel deelnemers zijn." De bedoeling van deze kookont moetingen is dat vrouwen met el kaar in gesprek komen. Gespreks onderwerp kan het koken zijn, maar alles kan aan bod komen. „We hebben vier ontmoetingen op het programma staan en de vrouwen gaan dan twee aan twee met elkaar aan de slag. De eerste Kookontmoeting is op de laatste woensdag van november en heeft als thema 'Koken van Toen en van Nu'." Tijdens deze bijeenkomst ko men bijvoorbeeld vergeten groen te aan bod. Een ander thema is 'Koken voor vrouwen en meisjes', long en oud gaan dan samen achter het fornuis en de Stichting hoopt dat er ge sprekken ontstaan over de eetcul tuur van jongeren en ouderen. In hoeverre loopt die uiteen en wat heeft dat voor weerslag op de ge rechten die gekookt worden. In 'Koken van hier en veraf komt de Afrikaanse keuken aan bod. De stichting heeft een Afrikaanse be reid gevonden het een en ander te vertellen over de Afrikaanse eetcul tuur, waarna de vrouwen aan de slag kunnen gaan. De gesprekken die dan achter de potten en pan nen ontstaan kunnen alle kanten opgaan. Van het verschil in ingre diënten tot de verschillende cultu ren. Het vierde thema is 'Uitge breid en Vlug klaar'. Van Os: „Koken is het middel. De gesprekken zijn het doel." Er wordt gekookt in de kookstudio van de Stichting Welzijn aan de Schoolstraat in Oostkapelle. info@welzijnveere.ril door Selma Osman Rinus de Smit (80) hoort de vliegtuigen die de bevrijding van Walcheren inluidden nóg overkomen. Hij rende de bakkerij van zijn vader uit en liet het deeg voor wat het was. „De hele dag heb ik met een stelletje jongens en een verrekijker op de toren gestaan." Hij spreidt zijn handen een stukje uit elkaar: „Er was maar zo'n klein raampje, maar door het galmgat kon je kij ken tot aan Domburg." Voor een vijftienjarige knaap uit Aagtekerke was de oorlog 'een prachtige tijd'. Een dorp onder wa ter, de bevolking tot veertig, vijfen veertig man uitgedund en hele da gen kanovaren en steigers bou wen. „Pas later zeiden we tegen el kaar: 'wat dom om op die toren te gaan staan'. Dat was tijdens die be schietingen natuurlijk een richt punt." „Wat er in Domburg is gebeurd, was verschrikkelijk. Dat vond ik nog erger dan Westkapelle, omdat er brand bij was. ]e kon vanuit Aagtekerke de beschietingen vanaf die schepen heel goed zien. Die grote kruiser van de geallieerden, (Warspite, red.) gaf de richting aan. Daarna volgden de kleintjes. De mensen wisten gewoon niet waar ze naartoe moesten: er werd overal naartoe geschoten." Samen met zijn kornuiten volgde hij 's avonds de mannen uit het dorp die in Domburg gewonden ophaalden. „We voeren gewoon door het mijnenveld. Duitsers zag je niet, die zaten in de watertoren. Bij de molen waren de Engelse sol daten. Zei je Hollande dan kreeg je een reep chocola." Grote indruk maakte verder de eendracht in Aagtekerke. „We wa ren op elkaar aangewezen. Mooi was dat: opeens waren we geen vreemden meer. Maar later zijn we toch weer uit elkaar gegroeid." VLISSINGEN - Wijnliefhebbers kun nen over twee weken hun hart op halen: tien Vlissingse restaurants organiseren vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 september een wijn route. Die bedrijven zijn Atina delicates sen, brasserie De Gecroonde Lief de, eetcafé Roots en restaurant Small Talk aan de Nieuwendijk. Van het Bellamypark doen mee: restaurant Soif, restaurant De Vis sershaven en grandcafé Pare Cen tral en verder ontbreken grandcafé De Beurs, tapasrestaurant Sabroso uit de Walstraat en theater Het Ar senaal niet. Op die adressen kunnen mensen een stempelkaart kopen voor 17,50 euro per persoon, waarmee ze langs de deelnemende restaurants kunnen trekken. Op tafel komen dan niet alleen drie gepaste glaas jes wijn te staan, maar ook bijpas sende hapjes. Elk restaurant pre senteert zijn eigen wijnland. Heb ben de deelnemers alle restaurants bezocht en is de stempelkaart vol dan maken zij kans op een wijn pakket. KAMPERLAND De Drentse sporthaptonoom en paardencoach Paulette Zorn geeft vrijdag en zaterdag een clinic western riding met de Nederlands kampioene in deze paardrijstijl, As- trid de Visser uit Kamperland. Zorn bleek afgelopen september in Mariënheem de veelzijdigste com binatie met haar negenjarige quar- terhorse hengst SR Ginin Starlite. De clinics bij de OC Stables aan de Stekeldijk 11 in Kamperland vinden op beide dagen plaats van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Iedereen die eens wil meespelen met het Middelburgse drum- en buglecorps Juliana, kan vrijdaga vond terecht bij één van de repeti tieruimtes: Molen De Hoop op het Vlissings Bolwerk (ingang langs de Albert Heijn) voor percussie, de gymzaal aan de Hakewill Smith- laan voor brass en de gymzaal aan de Prinsenhove voor colorguard. Vanaf 19.30 uur zijn de ruimtes open voor belangstellenden. Wie zelf een instrument heeft, kan dat het beste meenemen. GOES Goes krijgt vanaf 2013 jaarlijks drie miljoen euro minder binnen en komt met vergaande voorstellen om dat gat te dichten. Zelfs een ver hoging van onroerendzaak-belas- ting is bespreekbaar. Opmerkelijk, want belastingverhoging was jaren lang een taboe in de Goese poli tiek. Volgens wethouder Sophie van 't Westeinde (WD, financiën) is een lichte verhoging van de ozb geen draconische maatregel. „Goes heeft in vergelijking met andere ge meenten een laag ozb-tarief." Goes Marconistraat 15a (0113) 22 41 00 www.tmcwoonwinkels.nl IEOERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG SPECIAL GO -KART DAY1 KARTEN EN ETEN: KEUZEMENU: 2x12 minuter! kapten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES halve kip T 0118-617475 (reserveren gewenst) ''ïSv.';-'-:. Rinus de Smit bij de kerktoren van Aagtekerke. Door de galmgaten volgde hij als vijftienjarige de strijd om de bevrijding van Domburg en Westkapelle. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 21