meningen 113 Bartjens Rekendictee wint aan populariteit lE&a PZC brieven Een jaar abonnement op Buitenleven voor slechts 15,- Abonnement stopt automatisch Een jaar lang voor slechts 15,- X woensdag 4 november 2009 door Edith Ramakers Ruim zevenduizend mensen hebben online meegedaan aan de voorronde van het Bartjens Rekendictee. Vorig jaar staakte de teller op drieduizend re kenaars, die voor de titel 'Het Grootste Rekenwonder van Neder lander' opgingen. Het dictee kon onder andere worden ingevuld via de sites van zestien dagbladen. Bijna 300 deelnemers hebben de website van deze krant geraad pleegd voor het Bartjens Rekendic tee. Rein Leentfaar uit Breskens en Louis Kesteloo uit Middelburg sprokkelden de maximale score van 10 uit 10 bijeen. Kesteloo vond het een lastig dic tee, maar wel goed te doen. „Opga ve 6 was erg lastig. Die kostte mij hoofdbrekens", zei hij. Een andere graadmeter was de be schikbare tijd. Hoe sneller een deel nemer een oplossing geeft, hoe be ter. „Dat zou je zeggen", zegt Keste loo, „maar ik weet dat veel deelne mers gesjoemeld hebben met de tijd. Als je een som moet oplos sen, dan kun je natuurlijk eerst een printscreen maken. Dan staat de tijd stil, terwijl je het probleem in alle rust oplost. Daarna kun je de tijd naar eigen keuze invullen." Hij erkent zelf ook de tijd eventjes te hebben stilgezet. „Daar schaam ik me niet voor." Het blijft een prestatie om alle tien opgaven goed te beantwoor den. De organisatie weet ook dat er in de voorronde gefraudeerd wordt om het rekenkarwei zo snel mogelijk te maken. Een aantal is dan ook gediskwaliöceerd. Keste loo kwam uit op 7 minuten en Leentfaar op twee minuten. Leentfaar reageert dat hij redelijk snel is en dat hij de vragen met uit zondering van opgave 6 gemakke lijk vond. Van de.7000 deelnemers ontvan gen de zeventig beste rekenaars (onder wie Leentfaar en Kesteloo) een uitnodiging voor de finale op vrijdag 20 november in Zwolle. Frauderen is dan uitgesloten. Zie voor de opgaven www.bar- tjensrekendittee.nl Brieven (max, 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Voedselbank Toen de voedselbank Schou- wen-Duiveland 8 jaar geleden door vrijwilligers werd opgericht, werd er ook al een bijdrage voor huur en vervoer gevraagd aan de gemeente Schouwen-Duiveland. Dit verzoek werd toen ook al afge wezen met de volgende reden: Vol gend jaar is de voedselbank niet meer nodig want dan zijn alle men sen die er gebruik van moeten ma ken financieel geholpen door de ge meente. Wat is er van terechtgeko men? Ik zie als vrijwilligster van het eerste uur bij het uitdeelpunt Renesse nog steeds dezelfde men sen als 8 jaar geleden langskomen voor een voedselpakket. Hoezo fi nancieel geholpen, nee dus. De voedselbank blijft helaas nog hard nodig. Geacht college, denk er aub nog eens goed over na en kom in de kosten tegemoet, zo'n hoog be drag wordt er nu ook niet gevraagd en het is tevens een steuntje in de rug voor de vele vrijwilligers, die belangeloos dit mooie maar helaas noodzakelijk werk doen. Lia Dudok Korte Moermondsweg 3, Renesse Boot gemist Het water moet terugkeren in het stadscentrum van Terneuzen vol gens een nieuw plan voor de invul ling van de kop van de Noord straat. Waarom is het water ooit verdwenen? In het hele land wor den watersporters met hun scheep jes vertroeteld met een ligplaats in het centrum van dorpen en vaak historische steden. Hoe gezellig, het klepperen van het want in de wind, lokale bevolking en toeris ten maken een wandelingetje op de kade en zorgen zo voor bedrij vigheid. Schuttershof en Heren gracht zou een prima locatie ge weest zijn om ligplaatsen voor pas santen te creëren. Helaas, het heeft niet mogen zijn. Die kans is voor bij. Maar gelukkig is aan de Heren gracht wel een jaagpad gemaakt. Heel nuttig. Nu nog wachten tot de leden van de plaatselijke jacht clubs worden verdreven van hun ligplaatsen in binnen- en buitenha ven en de breuk met het water in Terneuzen is compleet. Wat heb ben we in Terneuzen toch ontzet tend de boot gemist! Cock van Gemerden Churchilllaan 470, Terneuzen Nieuw-Namen Wie in het Belgische Nieuw-Na men tegen een boom rijdt, kan in vijf minuten worden opgehaald door de ambulance uit Hulst. Eén van de praktische dingen die zijn geregeld door het Beneluxparle- ment'. Dit citaat is van Luuk Blom (Tweede Kamerlid van de PvdA) uit Sint-Annaland. Hij kan nog schorrengebied. Zet de beide grote dammen aan de binnenkant/ schorrenzijde af, zodat zowel de grote dam bij de camping als het puttenstrandje en de dammen van de Schaar van Ossenisse bereikbaar blijven. Iedereen blij. H. Maas Lange Bellingstraat 60, Hulst Bedrijventerreinen In de krant van 31 oktober beweert CDA-gedeputeerde Harry van Wa- veren dat uitgerekend de gemeente Reimerswaal er een rommeltje van heeft gemaakt met het aanleggen van bedrijventerreinen langs de Een konijn in een van de hokken van het Centraal Dierenlaboratorium (CDL) in Nijmegen. foto Rick Nederstigt/ANP meer voorbeelden noemen. Dat moeten dan wel betere zijn dan bo venstaande; Nieuw-Namen ligt na melijk in Nederland. L.A d'Hondt Verdilaan 62, Vlissingen Ossenisse Milieuwaanzin en regelziekte zijn twee ernstige ziektes in ons land. Samen kunnen ze kennelijk leiden tot een dijkafsluiting, zoals bij Os senisse. Ie als openbaar lichaam verschuilen achter milieuwetge ving, in plaats van toegeven dat er misschien te weinig is gekeken naar de gevolgen van de maatrege len voor de burgers, is ook ernstig. Laat nu eens iemand van het water schap (dijkbeheerder) aan ons dui delijk maken waar in de wetgeving te vinden is waarom juist daar, op de nu gekozen plaats, hekken ge plaatst dienden te worden. Als er dan al hekken geplaatst moeten worden(?) beperk je dan tot het A58. Nog los van het feit of deze constatering juist is, en/of de lig ging van deze bedrijventerreinen mogelijk iets te maken heeft met het feit dat de A58 dwars door de gemeente Reimerswaal loopt, ge tuigt deze opmerking wel van erg veel hypocrisie. Was het niet juist de heer Van Waveren die alles in het werk heeft gesteld om het plan 'Schorebrug' langs diezelfde A58 te realiseren, met als doel een mooie polder uit te ruilen voor een bedrij venterrein met betonfabrieken? Dankzij de Reimerswaalse politiek en dan met name dankzij de oppo sitiepartijen is dit onzalige plan van tafel, ie moet wel lef hebben om dan nu met een dergelijke be wering te komen. Wim Dieleman Kruisbessestraat 25, Krabbendijke Vleeswijzer De vleeswijzer (krant, 28-10) kan de consument helpen om een wel overwogen keuze te maken. Er staat vermeld hoe soorten vlees en vleesvervangers scoren op het ge bied van dierenwelzijn en milieu. Voor miljoenen landbouwdieren die wegkwijnen in krappe stallen, worden gemarteld, afgeslacht en ge degradeerd zijn tot een product is een weloverwogen keuze van groot belang. Ook staat op de vlees wijzer iets vermeld over brute slachtmethoden van kalkoenen. Onlangs zijn schokkende camera beelden naar buiten gekomen over de gruwelijke manier waarop mil joenen varkens dagelijks in afgeslo ten ruimtes creperen en langzaam stikken door CO2 bedwelming. De ze wanpraktijken zijn tientallen ja ren voor de buitenwereld geheim gehouden. Schande! Er is geen ca meratoezicht. Dit is ernstig in strijd met de Europese wetgeving die stelt dat controlerende instan ties altijd toegang moeten hebben tot alle delen van de slachterijen. Er dient een einde te komen aan het leed dat bio-industrie heet! C. Minneboo J.D.P.de Smitstraat 31, Oost-Souburg Machtmisbruik De PvdA-ipinister Guusje ter Host is door het Gerechtshof Amster dam terechtgewezen (krant 13/10); zij had AIVD geen toestemming mogen geven tot afluisteren van journalisten. Persvrijheid is één de factoren waaraan een democrati sche rechtsstaat wordt afgemeten. Ook PvdA-minster Wouter Bos ging dit jaar ook in de fout; hij ver bood de provincie Noord-Holland zelstandig tegen Landsbanki (IJs land) te procederen. Bos zette de bevoegdheid van de regering ('Ko-' ninklijk Besluit') in om de provin cie haar eigen rechtsgang tegen de ze bank te beletten. De Raad van State maakte echter juridisch ge hakt van dit vernietigingsbesluit. De redengeving was ondeugdelijk en de eigen rechtsgang woog zwaarder. CDA-minister Donner maakt zich ook schuldig aan mis bruik. Omdat de Staat in 2005 wets overtreder was in de beruchte Schipholbrand en de Staat (zijn mi nisteriële verantwoordelijkheid!) niet voor de rechter wilde verschij nen, misbruikte de regering haar schorsingsbevoegdheid 3,5 maand lang. Een puur geval van machts misbruik. Schaamte is, dunkt me, bij deze politici een onbekende emotie. Cees Freeke Rivierenpark 54, Terneuzen ABONNEE VOORDEEL •Wantte" wiinen Wijn maHoo beginnen» wljnlanö Hctferland met'n oelieirtle wit of Zor.c' '0e natuur is oóoft smakeloos' Xeve de nacht! Een duïstore tocht door de Biesbose* V Heeft u zin in een magazine om bij weg te dromen? Buitenleven gaat over seizoen trends, wonen, koken, tuinieren, en de mooiste plekjes in Nederland. Met in elk nummer prachtige fotoreportages, inspi rerende artikelen, tuinadviezen, tips en adresjes om te genieten van alles wat het leven de moeite waard maakt! U betaalt nu als abonnee van de PZC geen 38,95 maar slechts 15,- om een jaar lang te genieten van dit inspirerende magazine. Het abonnement stopt automatisch na ontvangst van het laatste nummer. Dit aanbod is geldig tot en met 31 december 2009. Kijk op www.buitenleven.nl voor een inkijkexemplaar. www.pzc.nl/abonneevoordeel Ja, ik ben abonnee van de PZC en wil graag een jaarabonnement op Buitenleven (8 nummers) Ik betaal 15,-. Ik ben lid van de ANWB JA NEE Geboortedatum De betaling geschiedt op dezelfde wijze als uw andere betalingen aan o de ANWB. Niet-leden ontvangen een acceptgiro. Uw gegevens worden 2 gebruikt voor de verzending van de tijdschriften door de ANWB. Stuur de volledig in blokletters ingevulde bon in een enveloppe naar: ANWB Contact Center, Antwoordnummer 93034, 2509 VB Den Haag. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13